Vlada je sprejela več zakonskih predlogov s področja zdravstva, med njimi predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, s katero namerava prepovedati kajenje v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih.

Izjema naj bi veljala v domovih za starejše in zaporih v prostorih, ki niso namenjeni skupni rabi, kadar v njih bivajo samo kadilci, pa tudi v posebej za kadilce določenih prostorih v psihiatričnih bolnišnicah.
Kajenje bo dovoljeno tudi v posebej za to namenjenih prostorih - kadilnicah, ki so novost. Kadilnice bodo morale izpolnjevati določene tehnične pogoje, v njih ne bo dovoljeno jesti in piti, obsegale pa bodo lahko največ 20 odstotkov skupne površine zaprtega javnega ali delovnega prostora. Kadilnice pa še vedno ne bodo dovoljene tam, kjer je bila že doslej v veljavi popolna prepoved kajenja - v zdravstvenih ter vzgojno-izobraževalnih ustanovah.
Predlagana sprememba zvišuje starostno mejo za nakup tobačnih izdelkov z dosedanjih 15 let na 18 let. Poleg tega uvaja starostno mejo 18 let tudi za tiste, ki prodajajo tobačne izdelke.
Tudi o zdravilstvu
Sprejela je tudi predloga zakona o zdravilstvu in spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zakon pa naj bi prinesel prednosti tudi za zdravilce, ki so zdaj prepuščeni sami sebi in svoji iznajdljivosti. Na področju zdravilstva naj bi prinesel red, je na novinarski konferenci po seji dejal minister za zdravje Andrej Bručan.
Po njegovih besedah so v predlogu opredeljeni temeljni zdravilski sistemi, kot sta tradicionalno kitajsko in indijsko zdravilstvo ter homeopatija. Zdravilec bo moral uporabnika z akutno boleznijo ali z izrazitim poslabšanjem kronične bolezni napotiti k zdravniku. Zdravilec se bo moral seznaniti z medicinsko diagnozo uporabnikovega bolezenskega stanja. Obvezno pa bo moral voditi tudi zdravilsko dokumentacijo.
Zdravilec bo moral, če bo zakon potrdil državni zbor, imeti določeno medicinsko znanje, ki ga bo pridobil z izobraževanjem na zdravstvenih šolah ter uporabnika storitev ne bo smel odvračati od medicinskega zdravljenja.
Po predlogu bo ustanovljena Zdravilska zbornica, ki ji bo ministrstvo za zdravje podelilo javna pooblastila za podeljevanje licenc zdravilcem. Nadzor nad zakonom ima po predlogu ministrstvo za zdravje, kar pomeni, da bo lahko nadziralo tako zbornico kot zdravilce, je pojasnil Bručan.
Uvedba izravnalnih shem
Na seji pa so pripravili tudi predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku, zakonsko določa potrebne podatke za obračunavanje in likvidacijo škodnih primerov v dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju in s tem delovanje izravnalnih shem.
Zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju je uvedel izravnalne sheme, za katere morajo izvajalci zdravstvenih storitev zagotavljati določene podatke zavarovalnicam, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Čeprav so večinoma vsi izvajalci že sklenili z zavarovalnicami pogodbe in te podatke zagotavljajo, je nekaj lekarn, ki številu podatkov nasprotujejo. S predlaganimi spremembami pa naj bi bil ta nepotrebni spor končan, je dejal Bručan. Podatke že zdaj določa pravilnik o vrsti podatkov za izvajanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki velja od januarja dalje.
Tudi o varnosti človeških tkiv in celic
Vlada je za obravnavo v DZ po rednem postopku pripravila tudi predlog zakona o kakovosti in varnosti človeških tkiv in celic, namenjenih za zdravljenje. Predlog po Bručanovih besedah zagotavlja visoke standarde kakovosti in varnost pridobivanja, testiranja, obdelave, shranjevanja in razdeljevanja tkiv in celic ter boljše pogoje za izmenjavo darovanih tkiv in celic za bolnike. Pridobivanje tkiv in celic dovoljuje samo na podlagi prostovoljnega in neplačanega darovanja, kar preprečuje možnost trgovanja z deli človeškega telesa.
Predlagani zakon predvideva ustanovitev organizacijske enote za delovanje ustanov za tkiva in celice v okviru Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, ki bo kot pooblaščeni organ odgovorna za izvajanje zakona.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.