Slovenija

Pazite, kje boste kadili!

Ljubljana, 12. 04. 2007 11.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vlada je sprejela novelo, s katero namerava prepovedati kajenje v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih.

Vlada je sprejela več zakonskih predlogov s področja zdravstva, med njimi predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, s katero namerava prepovedati kajenje v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih.

Po novem naj bi v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih veljala prepoved kajenja
Po novem naj bi v vseh zaprtih delovnih in javnih prostorih veljala prepoved kajenja FOTO: Reuters

Izjema naj bi veljala v domovih za starejše in zaporih v prostorih, ki niso namenjeni skupni rabi, kadar v njih bivajo samo kadilci, pa tudi v posebej za kadilce določenih prostorih v psihiatričnih bolnišnicah.

Po predlogu naj bi na embalažo tobačnih izdelkov poleg drugih zdravstvenih opozoril uvedli še telefonsko številko za pomoč pri odvajanju od kajenja.

Kajenje bo dovoljeno tudi v posebej za to namenjenih prostorih - kadilnicah, ki so novost. Kadilnice bodo morale izpolnjevati določene tehnične pogoje, v njih ne bo dovoljeno jesti in piti, obsegale pa bodo lahko največ 20 odstotkov skupne površine zaprtega javnega ali delovnega prostora. Kadilnice pa še vedno ne bodo dovoljene tam, kjer je bila že doslej v veljavi popolna prepoved kajenja - v zdravstvenih ter vzgojno-izobraževalnih ustanovah.

Predlagana sprememba zvišuje starostno mejo za nakup tobačnih izdelkov z dosedanjih 15 let na 18 let. Poleg tega uvaja starostno mejo 18 let tudi za tiste, ki prodajajo tobačne izdelke.

Tudi o zdravilstvu

Sprejela je tudi predloga zakona o zdravilstvu in spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zakon pa naj bi prinesel prednosti tudi za zdravilce, ki so zdaj prepuščeni sami sebi in svoji iznajdljivosti. Na področju zdravilstva naj bi prinesel red, je na novinarski konferenci po seji dejal minister za zdravje Andrej Bručan.

Po njegovih besedah so v predlogu opredeljeni temeljni zdravilski sistemi, kot sta tradicionalno kitajsko in indijsko zdravilstvo ter homeopatija. Zdravilec bo moral uporabnika z akutno boleznijo ali z izrazitim poslabšanjem kronične bolezni napotiti k zdravniku. Zdravilec se bo moral seznaniti z medicinsko diagnozo uporabnikovega bolezenskega stanja. Obvezno pa bo moral voditi tudi zdravilsko dokumentacijo.

Zdravilec bo moral, če bo zakon potrdil državni zbor, imeti določeno medicinsko znanje, ki ga bo pridobil z izobraževanjem na zdravstvenih šolah ter uporabnika storitev ne bo smel odvračati od medicinskega zdravljenja.

Po predlogu bo ustanovljena Zdravilska zbornica, ki ji bo ministrstvo za zdravje podelilo javna pooblastila za podeljevanje licenc zdravilcem. Nadzor nad zakonom ima po predlogu ministrstvo za zdravje, kar pomeni, da bo lahko nadziralo tako zbornico kot zdravilce, je pojasnil Bručan.

Uvedba izravnalnih shem

Na seji pa so pripravili tudi predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Predlog sprememb zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ po skrajšanem postopku, zakonsko določa potrebne podatke za obračunavanje in likvidacijo škodnih primerov v dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju in s tem delovanje izravnalnih shem.

Zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju je uvedel izravnalne sheme, za katere morajo izvajalci zdravstvenih storitev zagotavljati določene podatke zavarovalnicam, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Čeprav so večinoma vsi izvajalci že sklenili z zavarovalnicami pogodbe in te podatke zagotavljajo, je nekaj lekarn, ki številu podatkov nasprotujejo. S predlaganimi spremembami pa naj bi bil ta nepotrebni spor končan, je dejal Bručan. Podatke že zdaj določa pravilnik o vrsti podatkov za izvajanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki velja od januarja dalje.

Tudi o varnosti človeških tkiv in celic

Vlada je za obravnavo v DZ po rednem postopku pripravila tudi predlog zakona o kakovosti in varnosti človeških tkiv in celic, namenjenih za zdravljenje. Predlog po Bručanovih besedah zagotavlja visoke standarde kakovosti in varnost pridobivanja, testiranja, obdelave, shranjevanja in razdeljevanja tkiv in celic ter boljše pogoje za izmenjavo darovanih tkiv in celic za bolnike. Pridobivanje tkiv in celic dovoljuje samo na podlagi prostovoljnega in neplačanega darovanja, kar preprečuje možnost trgovanja z deli človeškega telesa.

Predlagani zakon predvideva ustanovitev organizacijske enote za delovanje ustanov za tkiva in celice v okviru Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, ki bo kot pooblaščeni organ odgovorna za izvajanje zakona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User24318
13. 04. 2007 10.26
PROCENTOV da ne bo pomote.
User24318
13. 04. 2007 10.25
Se strinjam z zakonom o omejevanju kajenja, vendar to ni rešitev za vse. Če bi bila država pametna, bi morala precej zvišati ceno čikov ( za 500) in tako prisiliti kadilce k premisleku. Pa ta natekajoč denar porabila za zdravljenje raznih bolezni "povezanih" z kajenjem. Najlažje bo pa kaznovat gostince, imajo inšpektorji denar kar pri roki.
User221982
13. 04. 2007 09.24
Tudi na vlakih so predvsem zasedeni nekadilski vagoni. Kadilci grejo kadit "ven".
User211644
13. 04. 2007 00.59
KONČNO....Zakon je absolutno na mestu, skrajni čas je že bil, da se nekaj naredi na tem področju. Lokali so bili sicer že do sedaj ločeni na prostor za in nekadilce, toda vprašam vas kakšna je to ločitev prostorov, če med njima stoji kvečjemu kakšno korito s plastičnimi rožami, nekadilec pa ob izstopu iz takega lokala zavdarja kot bi prišel iz dimnika?? Če pa smo še bolj natančni je opaziti, da so prostori namenjeni kadilcem bolj urejeni in na lepših lokacijah kot tisti namenjeni nekadilcem. Prihajam iz turističnega kraja pa sem to na več mestih že opazil. Nekateri kadilci sedaj bijejo plat zvona, kot da so ogroženi s tem, ker ne bodo smeli kaditi v lokalih, toda ne vprašajo se kako so nekadilci do sedaj ogroženi, kaj pa tisti zaposleni?? Za zmanjšanje porabe tobaka bi morali uvesti še (kot bencinski tolar) cigaretni €, kateri bi bil namenjen ne državi ampak zdravstvu, za zdravljenje kadilcev, kajti dokazano je da je kajenje škodljivo. Zakaj bi morali vsi finančno kriti zdravljenje kadilcev, če je njim kajenje tako ljubo? Kar se prometa v lokalih tiče, nam je lahko čisto jasno da bodo ljudje še vedno hodili po lokalih in pili caffee, četudi se tam ne bo kadilo. Morda jih bo še več, kot so to že opazili v Trstu. Da bi sedaj prišlo do odpovedi in velikega naraščanja nezaposlenosti mislim, da ne bo realno, poleg tega pa v lokalih dela ogromno študentov, ti pa kot mi je znano še niso na zavodu... Če moram jaz sedaj piti kavo na zraku, da ne smrdim po dimu, bo pač v bodoče kadilec popipal svoj priboljšek na hitro pred vrati... :))) Pa še lastniku lokala ne bo potrebno dodatno beljenje...
User240947
12. 04. 2007 21.19
Kdo pa še dons verjame v kavarniško vzdušje, kjer ljudje kramljajo ob cigareti in kavi, in ni naključje, da je vlada v predlogu novele sprejela tudi zakon o zdravilstvu, zdej k so medicinci uničl notranjega sovražnika, je treba obračunat še na domačem terenu. Kdo je zdej bolj podoben pijavki? Ja, kadilci so bolniiki. Temu se reče sterilna družba.
User2757
12. 04. 2007 20.12
totimaribor, mislim da naftni derivati precej bolj onesnažujejo...pa zato nihče ne spodbuja vožnje s kolesom in javnim prevozom ter carpoolinga...
User99082
12. 04. 2007 20.08
lebdim : A če te zastrupljajo in smradijo te tut ne moti. Vsaka čast za zakon, le v tej smeri naprej !
User85992
12. 04. 2007 17.54
me ne moti, če kadijo ... to je njihova zadeva ...
Jožajoža
12. 04. 2007 16.39
DOL S CIGARETAMI.ŽIVEL ALKOHOL IN DROGE.
User2757
12. 04. 2007 15.04
Sem prej kadilec kot ne. Zakon pa podpiram.
User54897
12. 04. 2007 15.02
vsaj eden pameten zakon:D