
Predsednik državnega zbora France Cukjati je na sestanek povabil podpredsednika DZ iz vrst opozicijske LDS Marka Pavliho. Kot je po sestanku povedal Pavliha, je Cukjati "izgubil živce" in začel kričati nanj ter ponižujoče in žaljivo govoriti z njim. "To je sodu izbilo dno," je še dejal Pavliha, ki "namerava še naprej delovati kot podpredsednik DZ in ne kot podpredsednik predsednika DZ" in tudi ne bo dopustil, da bi kdo komur koli ogrožal katero koli njegovo pravico.
Pavliha je pojasnil, da je bil med pogovorom miren, Cukjatiju pa je navedel argumente v prid svoji trditvi, da omejuje delo novinarjev v DZ, ter da se to ni dogajalo niti v času bivšega sistema. Zaradi tega je Cukjati izgubil živce in začel kričati nanj, tako je Pavliha sestanek zapustil. Pred tem je namreč Cukjati trditve Pavlihe, da se je kot predsednik parlamenta "spravil na novinarje in želi disciplinirati še njih", označil za žaljive.
Če se bodo tovrstni pritiski še stopnjevali in če bo spet deloval "poslušni glasovalni stroj", Pavliha ne izključuje možnosti, da bi izglasovali njegovo razrešitev. Izrazil pa je upanje, da bo vseeno zmagal zdrav razum.

Cukjati: Gre za 'težke izjave'
Predsednik DZ je vesel pobude LDS za sklic izredne seje kolegija, ker bodo lahko tako zadeve razčistili. Napovedal je, da bo sklicana v skladu s poslovnikom v osmih dneh, predvidoma v drugi polovici prihodnjega tedna.
Potem ko je Pavliha razgrnil svojo plat zgodbe, Cukjati odgovarja, da podpredsednik DZ sestanek "interpretira in razlaga po svoje," in da ga je verjetno užalila navedba, da je očitek o discipliniranju novinarjev lažen. Opozoril je, da je pravila o delu novinarjev v DZ pripravil generalni sekretar Lovro Lončar po posvetovanjih s predstavniki poslanskih skupin, katerih pripombe je upošteval v celoti. Cukjati je zagotovil, da pri pripravi pravil vsebinsko ni sodeloval, skliceval je le posvete.
O besedah Pavlihe, da Cukjati premierju Janezu Janši pomaga pri izničenju parlamenta in sodne veje oblasti ter da se s tem demokratična pravna država spreminja v totalitarno, je predsednik DZ dejal, da gre za "težke izjave", ki jih ni pričakoval. Predsednik parlamenta je kot protiargument izjavam Pavlihe navedel, da ima opozicija v delovnih telesih DZ 27 vodstvenih funkcij, koalicija pa 29, in da sam seje DZ vodi le četrtino skupnega časa zasedanj.
Glede tega, da naj bi bil "eksekutor ukazov in navodil izvršilne oblasti", je Cukjati dejal, da gre za nerazumevanje parlamentarne demokracije. Parlamentarna večina imenuje vlado in mora z njo sodelovati. "Vladna koalicija si ne more privoščiti destabiliziranja države. Če je nezadovoljna z vlado, jo mora zamenjati."
V SNS ogorčeni
Poslanci SNS so ogorčeni zaradi "ekscesnega ravnanja" treh koalicijskih strank, ki so podpredsednikoma DZ Sašu Pečetu in Marku Pavlihi izrekle javni opomin zaradi kritik do predsednika DZ. Gre za očiten poskus premierja Janše, da si podredi DZ, predstavnikom koalicije pa so načrt zamenjave dveh podpredsednikov, o katerem so se nameravali dokončno dogovoriti danes, preprečili mediji s poročanjem o tej nameri, je zatrdil Peče.
Peče ne obžaluje ničesar, kar je izrekel v minulih mesecih, saj je govoril v vlogi poslanca in ne podpredsednika, poleg tega pa tudi po ustavi ni vezan na nikakršna navodila. Svoje vloge ne vidi v tem, da "slepo sledi želji in tempu dela vlade", prepričan pa je tudi, da je prišlo do posega izvršilne veje oblasti v zakonodajno. Slednje dokazujejo tudi izjave obrambnega ministra Karla Erjavca in vodje poslanske skupine NSi Alojza Soka, da so potekali pogovori o delu podpredsednikov, je dejal Peče, ki javni opomin koalicije ocenjuje kot neresno in ponižujoče do državnega zbora in ga razume kot pismo zastraševanja.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.