Marko Pavliha, ki je do prestopa iz poslanske skupine LDS v poslansko skupino SD opravljal funkcijo podpredsednika državnega zbora, na današnjem tajnem glasovanju v DZ ni dobil zadostne podpore za ponovno izvolitev. Za njegovo imenovanje je namreč glasovalo le 32 (proti pa 24) poslancev, medtem ko bi za potrditev potreboval vsaj 46 poslanskih glasov.
Pavliho, ki je s prestopom iz poslanske skupine LDS v SD izgubil svoj podpredsedniški položaj, je za vnovično opravljanje funkcije predlagala sedaj največja opozicijska poslanska SD, ki ji po poslovniku DZ pripada podpredsedniško mesto. Poslanske skupine so se sicer dogovorile, da bodo o podpredsedniku odločali skupaj z usklajeno razdelitvijo mest in funkcij v delovnih telesih DZ, a ker so v SD kritični do postopka dogovarjanja, umika točke z dnevnega reda današnje seje niso predlagali.
Kot je pred glasovanjem pojasnil vodja poslanske skupine Miran Potrč, so bili v SD nekaj časa še prepričani, da bodo poslanske skupine uspele doseči dogovor, a ker kolegij predsednika DZ odločitve še vedno ni sprejel, v uspešnost dogovorov niso več prepričani. Potrč je opozoril, da 12 nekdanjih poslancev LDS v DZ ne more opravljati svoje funkcije, sami pa ne želijo še dodatno prispevati k neustavnosti položaja državnega zbora. Podpredsedniško mesto je namreč bistveni element demokratičnosti in vloge opozicije v DZ.
V SD razočarani nad dogodki
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je bil nad razpletom današnjega glasovanja razočaran. Kot je pojasnil po koncu seje, je pred glasovanjem "upal na razum ter spoštovanje ustave in poslovnika, a videti je, da zaman". Za koalicijo "ni ustave, ni poslovnika, ni dogovora in ni spoštovanja medsebojnih odnosov, in to se je danes spet pokazalo".
Kar se tiče nadaljnjih dogovorov o razdelitvi mest in funkcij v delovnih telesih, bodo v SD vztrajali, da predsednik DZ France Cukjati uveljavi svojo funkcijo ter predloge, ki obstajajo, da na glasovanje. "Kakršen predlog bo sprejet, takšnega bo treba spoštovati." Potrč upa, da bo javnost čim prej ugotovila, da gre za neustavno stanje, saj v DZ več kot četrtina opozicijskih poslancev ne more opravljati svoje funkcije.
Državni zbor, vključno s predsednikom, je četrtini opozicijskih poslancev onemogočil opravljanje pomembnega dela svojih funkcij. "Ali je to še država, je to še parlament, ali je to še predsednik DZ, ki je predsednik vseh, ne samo koalicije," se je vprašal Potrč.
Nad vztrajanjem Socialnih demokratov so razočarani v SDS. Vodja poslanske skupine Jože Tanko je poudaril, da v SD kršijo dogovor poslanskih skupin, da bo DZ o izvolitvi podpredsednika odločal hkrati z odločanjem o preostalih funkcijah. To po Tankovih besedah ni modro, zato SD sama prevzema odgovornost za današnje glasovanje. Napovedal je, da bo SDS pri tem svojo nalogo "opravila odgovorno".
Marko Pavliha je sicer poslansko skupino LDS zapustil 19. marca in se nato 21. marca - skupaj s poslanskimi kolegi Darjo Lavtižar Bebler, Milanom M. Cviklom in Anton Ropom - pridružil poslancem SD. Ker so funkcije v državnem zboru dodeljene poslanskim skupinam in ne posameznim poslancem, je DZ 27. marca vse poslance, ki so izstopili iz poslanske skupine LDS, razrešil z njihovih funkcij. Kolegij predsednika DZ pa jim je odvzel tudi članstva v delovnih telesih.
Odtlej se poslanske skupine poskušajo uskladiti o novi razdelitvi mest in funkcij v delovnih telesih, a jim to do danes še ni uspelo. Razhajanja so o koalicijskem predlogu o večini članskih mest v komisiji za nadzor obveščevalnih služb in v komisiji za nadzor nad porabo proračuna ter o podpredsedniškem mestu v odboru za zadeve EU, ki si ga želijo tako v LDS kot SDS.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.