Slovenija

Pavliha brez podpore

Ljubljana, 07. 05. 2007 18.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanec Marko Pavliha v parlamentu ni dobil zadostne podpore za mesto podpredsednika DZ.

Marko Pavliha, ki je do prestopa iz poslanske skupine LDS v poslansko skupino SD opravljal funkcijo podpredsednika državnega zbora, na današnjem tajnem glasovanju v DZ ni dobil zadostne podpore za ponovno izvolitev. Za njegovo imenovanje je namreč glasovalo le 32 (proti pa 24) poslancev, medtem ko bi za potrditev potreboval vsaj 46 poslanskih glasov.

Pavliha ne bo znova sedel na podpredsedniški stolček v DZ
Pavliha ne bo znova sedel na podpredsedniški stolček v DZ FOTO: Dare Čekeliš

Pavliho, ki je s prestopom iz poslanske skupine LDS v SD izgubil svoj podpredsedniški položaj, je za vnovično opravljanje funkcije predlagala sedaj največja opozicijska poslanska SD, ki ji po poslovniku DZ pripada podpredsedniško mesto. Poslanske skupine so se sicer dogovorile, da bodo o podpredsedniku odločali skupaj z usklajeno razdelitvijo mest in funkcij v delovnih telesih DZ, a ker so v SD kritični do postopka dogovarjanja, umika točke z dnevnega reda današnje seje niso predlagali.

Med poslanskimi skupinami so se oglasili še v SNS, kjer Pavlihovo imenovanje podpirajo, ter v NSi, kjer mu nasprotujejo. Kot je pojasnil vodja poslancev NSi Jožef Horvat, ne morejo nagrajevati poslanca, ki je s prestopom v drugo poslansko skupino "prevaral svoje volivce".

Kot je pred glasovanjem pojasnil vodja poslanske skupine Miran Potrč, so bili v SD nekaj časa še prepričani, da bodo poslanske skupine uspele doseči dogovor, a ker kolegij predsednika DZ odločitve še vedno ni sprejel, v uspešnost dogovorov niso več prepričani. Potrč je opozoril, da 12 nekdanjih poslancev LDS v DZ ne more opravljati svoje funkcije, sami pa ne želijo še dodatno prispevati k neustavnosti položaja državnega zbora. Podpredsedniško mesto je namreč bistveni element demokratičnosti in vloge opozicije v DZ.

V SD razočarani nad dogodki

Vodja poslancev SD krivdo za današnji razplet pripisuje predsedniku Cukjatiju, ki je dal predlog za imenovanje Pavlihe na dnevni red seje. Cukjati pa krivdo zavrača in pravi, da je ravnal v skladu s poslovnikom DZ. Zaradi 30-dnevnega roka je namreč predlog moral uvrstiti na sejo, Potrč kot predlagatelj pa bi lahko s proceduralno zahtevo predlagal njegov umik.


Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je bil nad razpletom današnjega glasovanja razočaran. Kot je pojasnil po koncu seje, je pred glasovanjem "upal na razum ter spoštovanje ustave in poslovnika, a videti je, da zaman". Za koalicijo "ni ustave, ni poslovnika, ni dogovora in ni spoštovanja medsebojnih odnosov, in to se je danes spet pokazalo".

Kar se tiče nadaljnjih dogovorov o razdelitvi mest in funkcij v delovnih telesih, bodo v SD vztrajali, da predsednik DZ France Cukjati uveljavi svojo funkcijo ter predloge, ki obstajajo, da na glasovanje. "Kakršen predlog bo sprejet, takšnega bo treba spoštovati." Potrč upa, da bo javnost čim prej ugotovila, da gre za neustavno stanje, saj v DZ več kot četrtina opozicijskih poslancev ne more opravljati svoje funkcije.

Državni zbor, vključno s predsednikom, je četrtini opozicijskih poslancev onemogočil opravljanje pomembnega dela svojih funkcij. "Ali je to še država, je to še parlament, ali je to še predsednik DZ, ki je predsednik vseh, ne samo koalicije," se je vprašal Potrč.

SDS: V SD kršijo dogovor

Nad vztrajanjem Socialnih demokratov so razočarani v SDS. Vodja poslanske skupine Jože Tanko je poudaril, da v SD kršijo dogovor poslanskih skupin, da bo DZ o izvolitvi podpredsednika odločal hkrati z odločanjem o preostalih funkcijah. To po Tankovih besedah ni modro, zato SD sama prevzema odgovornost za današnje glasovanje. Napovedal je, da bo SDS pri tem svojo nalogo "opravila odgovorno".

Marko Pavliha je sicer poslansko skupino LDS zapustil 19. marca in se nato 21. marca - skupaj s poslanskimi kolegi Darjo Lavtižar Bebler, Milanom M. Cviklom in Anton Ropom - pridružil poslancem SD. Ker so funkcije v državnem zboru dodeljene poslanskim skupinam in ne posameznim poslancem, je DZ 27. marca vse poslance, ki so izstopili iz poslanske skupine LDS, razrešil z njihovih funkcij. Kolegij predsednika DZ pa jim je odvzel tudi članstva v delovnih telesih.

Odtlej se poslanske skupine poskušajo uskladiti o novi razdelitvi mest in funkcij v delovnih telesih, a jim to do danes še ni uspelo. Razhajanja so o koalicijskem predlogu o večini članskih mest v komisiji za nadzor obveščevalnih služb in v komisiji za nadzor nad porabo proračuna ter o podpredsedniškem mestu v odboru za zadeve EU, ki si ga želijo tako v LDS kot SDS.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pkorosec
08. 05. 2007 09.30
Da, pa kaj ce je bilo tajno glasovanje. Jasno mi je, da mu iz škodozeljnosti ni dala podpore tudi njegova stara stranka LDS. Ne govorim da je OK, da se skace iz stranke v stranko, vendar to ni moj problem. Pa tudi ne vem zakaj je tvoj ali problem ostalih poslancev. Pavhliha se je za to odlocil iz svojih razlogov, razlogov ki so zame egoisticni. Ampak a ste se tak bunli tudi ko je Rupel prestopil iz LDS k Janši? Ko je Dobrajceva prestopla Janši? Ko je Erjavec prestopil k Desusu? Sicer pa seja je bila odprta in predvajana na rtvslo in ko vidim vse te mrhovinarje pateticne, me mine. NSi govorijo da ne morejo podpreti nekoga, ki je s prestopom prevaral volilce. SRAMOTA HINAVSKA! Kot da je SD kaj dosti drugacna od LDS, kot da je s tem bil kaksen volilec LDS oskodovan, kot da je kaksna obljuba sedaj bila krsena. NSi in SDS sta podn od podna kar se tega tice, ker potem bi se morali vprasati kdo je bil prevaran, ko so hoteli referendum za nedeljsko delo, pol pa so sami delali v nasprotju s referendumsko voljo ljudstva. Exim, sprijazni se z golo resnico, da v Drzavnem Zboru smrdi hujš kot pa v najhujši greznici. V primeru da bi bile vloge koalicije in opozicije obrjene, bi se ista hinavska svinjarija dogajala.
exim@t-2.net
08. 05. 2007 09.10
pkorosec: če je tebi OK, da se skače iz stranke v stranko, pri tem pa se zahtevajo še privilegiji, potem si patetičen ti! Pa še to me zanima: ali si prebral, da je bilo glasovanje tajno?
pkorosec
07. 05. 2007 22.00
mrhovinarji se grebejo za stolcke. Skoda da prenos seje ni v celoti pokazal govor poslanca A. Soka iz NSi, ker je bil prav pateticno neprepricljiv :)