Vodja Sindikata železničarjev Slovenije Albert Pavlič je ob odstopu s funkcij v Slovenskih železnicah (SŽ) javno pozval drugega vplivnega sindikalista Silva Berdajsa, naj "v dobrobit Slovenskih železnic, ugleda in v izogib pranju umazanega perila in nadaljnjemu slabšanju razmer" tudi sam stori isti korak. "Kajti začele so se že pojavljati določene mediacije, ki lahko resno ogrožajo varen in urejen promet," pravi Pavlič.
"Z mojim korakom nazaj sem storil to, da bodo zaposleni lahko znova našli notranji mir in da bodo opravljali osnovno dejavnost, ki jo opravljajo zelo kvalitetno – to pa je varen in urejen železniški promet," je poudaril.
Pavlič sicer pravi, da se z Berdajsom o odstopu osebno ni pogovarjal. "Za to sem se sam odločil, ker čutim, vidim in slišim, kaj se na terenu dogaja. In ne želim sodelovati kot strojevodja na vlaku, ki drvi na Kasandrin most. Jaz sem naredil vse, da se ta vlak pravočasno ustavi," je dejal. "Spoštoval bom kakršno koli njegovo odločitev. Res je pa tudi to, da bova s tem pokazala, da nama ni do teh funkcij, do bonitet ali pa moči in vpliva, ampak, da so nama na prvem mestu Slovenske železnice in zaposleni."
Pavlič je tudi dejal, da na voljene funkcije v sindikatu in SŽ ne bo kandidiral, dokler se stvari ne uredijo. Ob tem pa je spomnil, da se bo v dveh letih tudi upokojil.
Berdajs (za zdaj) ne namerava odstopiti
Na Pavličev poziv k odstopu se je odzval tudi Silvo Berdajs. "Jaz sem o tem veliko razmišljal. Mislim, da bi s tem, če bi to naredil, razočaral veliko večino zaposlenih na Slovenskih železnicah, zato tega ne bom naredil," je zavrnil predlog.
Glede poziva sveta delavcev, naj vodstvo SŽ razreši Berdajsa, pa je sindikalist dejal: "To ni svet delavcev, ki bi me kakorkoli imenoval na katero koli od teh funkcij, zato bom tako kot sem že povedal, počakal do torka, ko se bodo sestali takrat tudi vsi tisti organi, ki so me na kakršno koli funkcijo imenovali in kateri koli od njih bo sprejel tako odločitev, bom s te funkcije nepreklicno odstopil."
Svet delavcev SŽ pozval k Berdajsovi razrešitvi
Danes je sicer svet delavcev SŽ – Potniški promet je na Slovenski državni holding, nadzorni svet ter vodstvo železnic naslovil poziv k razrešitvi Silva Berdajsa z vseh funkcij. Berdajsu očitajo kršenje etičnega kodeksa SŽ in zakonodaje.
V medijih je bil prejšnji teden objavljen posnetek telefonskega pogovora, iz katerega je, kot so zapisali podpisani pod poziv, očitno, da je Berdajs grozil enemu od zaposlenih na SŽ Antonu Škrajnarju.
"Pozivamo vas, da se Berdajsa nemudoma razreši vseh funkcij v skupini Slovenskih železnic, kjer nastopa kot predstavnik delavcev," so zapisali v pozivu.
Med razlogi za razrešitev izpostavljajo Berdajsovo kršitev etičnega kodeksa skupine, ki določa, da se vodstvo zavzema za spoštovanje moralnih načel in upoštevanje zakonodaje ter tako daje zgled ostalim zaposlenim. "Berdajs je kot član nadzornega sveta SŽ in s tem kot član nadzornih oz. vodstvenih organov družbe kršil etični kodeks, saj je z opisanim ravnanjem kršil moralna načela in veljavno zakonodajo," so poudarili.
Menijo tudi, da je Berdajs kršil zakon o sodelovanju delavcev pri upravljanju. Če bi Škrajnar uresničeval pravico delavcev pri upravljanju družbe, grožnja z izgubo službe predstavlja oviranje uresničevanja pravic pri upravljanju, so dodali.
V svetu delavcev SŽ – Potniški promet ocenjujejo tudi, da so podani razlogi za sum, da je Berdajs v telefonskem pogovoru Škrajnarja razžalil. Na štabno službo za skladnost poslovanja in obvladovanje tveganj SŽ so naslovili tudi prijavo kršitve zoper Berdajsa.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.