Slovenija

Pavček odgovarjal

Ljubljana, 16. 01. 2008 08.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik uprave Skupine Viator&Vektor je izjavil, da se o nakupu vozil 6X6 ni nikoli pogovarjal z Ropom.

Pavček je pred komisijo nastopil kot predsednik uprave družbe Skupine Viator&Vektor in njen večinski lastnik. Skupina Viator&Vektor je namreč večinski lastnik ravenske Sistemske tehnike, ki je na podlagi javnega razpisa za državo dobavila 85 lahkih oklepnih vozil 6X6.

Preiskovalna komisija DZ, ki pregleduje nakupe vojaške opreme v letih 1994 do 2007, je danes kot prvo pričo v zvezi z nakupi vozil 6X6 zaslišala predsednika uprave družbe Skupine Viator&Vektor Zdenka Pavčka. Ta je izjavil, da se o nakupu ni nikoli pogovarjal z nekdanjim premierom Antonom Ropom, ki bo kot priča pred komisijo nastopil v četrtek.

Pavček je na zaslišanje prišel v spremstvu odvetnika
Pavček je na zaslišanje prišel v spremstvu odvetnika FOTO: POP TV

Pavček je uvodoma pojasnil, da posel za Sistemsko tehniko ni bil ekonomsko donosen. Za Sistemsko tehniko, ki sicer posluje pozitivno, bi posel po njegovih besedah postal donosen, če bi dobili tudi javni razpis za dobavo 8X8, kar je bila tudi vizija podjetja. Ob tem je Pavček poudaril, da Viator&Vektor že vse od osamosvojitve sodeluje z obrambnim ministrstvom pri nabavi, prenovi in vzdrževanju vojaških vozil.

Predsednika komisije Zvonka Černača je zanimalo kadrovanje v podjetju Viator&Vektor, saj je po njegovem mnenju podjetje v preteklosti zaposlovalo kadre iz LDS in ZLSD oz. sedanje SD. "Zanima nas profesionalnost, ne pa politična usmerjenost," je odgovoril Pavček in dodal, da je bil in še je v podjetju zaposlen tudi visok funkcionar največje vladne stranke SDS. Pavček v tem ne vidi nobenih težav. V Viator&Vektor so po njegovih besedah verjetno zaposleni iz vseh političnih opcij, saj politična barva zanje ni pomembna.

Komisija, ki jo vodi poslanec Zvonko Černač, SDS, preiskuje politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi nakupov lahkih oklepnikov 6 x 6, vladnega letala falcon, havbic 155 mm in letal pilatus ter pri obnovi tankov T55-S. Vsi ti posli so bili financirani v okviru temeljnih razvojnih programov obrambnih sil v letih 1994 do 2007.

Černač je po zaslišanju ocenil, da po zaslišanju Pavčka ni mogoče ugotoviti, ali je bil nakup vozil 6X6 politično dogovorjen. Tega ni mogoče trditi na podlagi prvega zaslišanja, je povedal Černač in dodal, da je treba današnje izjave in izjave prič, ki bodo še nastopile, medsebojno primerjati in na tej osnovi narediti ustrezne zaključke.

Komisija je po besedah Černača ugotovila, da podjetje Sistemska tehnika posluje ustrezno. Niti v preteklosti niti v sedanjosti ni obstoj podjetja povezan s sodelovanjem z vojsko. Kot je povedal Pavček, namreč 85 odstotkov programov temelji na civilni sferi in le 15 odstotkov na povezavi z vojsko.

Na drugi strani pa je podpredsednik komisije Aurelio Juri, ki prihaja iz opozicijske SD, ocenil, da današnje pričanje ni "utemeljilo nobenega suma, da bi bil posel 6x6 kakorkoli politično dogovorjen". Juri bi si sicer želel, da bi komisija na sejo povabila tudi predsednika vlade Janeza Janšo, "ki je bil takrat, ko se je ta zgodba začela, minister za obrambo". Povabil pa bi tudi druge obrambne ministre.

Černač je ob tem dodal, da se je pogodba za večino vozil 6X6 sklenila po zaključku Janševega mandata na obrambnem ministrstvu.

Pavček je novinarjem po dobro uro trajajočem zaslišanju povedal, da je bil ob prejemu vabila presenečen, saj ni videl razloga za nastop pred komisijo. Kot je povedal, namreč ni bil vključen v nobene zgodbe o nakupu vozil 6x6, vključen je bil le posredno z nakupom Sistemske tehnike.

Jutri bosta pričala Rop in Bandelj

Pred komisijo bi moral danes nastopiti tudi nekdanji državni sekretar na obrambnem ministrstvu Iztok Podbregar, vendar je bil v tujini, zato bo komisija Podbregarja zaslišala prihodnjo sredo.

Kot že omenjeno, se bo seja nadaljevala v četrtek, ko bo kot priča pred komisijo najprej stopil nekdanji generalni sekretar vlade Mirko Bandelj (1992-1997 in 2000-2004), nato pa še nekdanji predsednik vlade Anton Rop (2002-2004).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.