Vlada je državnemu pravobranilstvu, ki je odvetnik države v vseh civilnopravnih postopkih, naložila, naj vloži predlog za začasno odredbo v zvezi z izvrševanjem pogodbe o nakupu osemkolesnikov patria.
Gradivo, na podlagi katerega je vlada sprejela to odločitev, je po besedah pravosodnega ministra Aleša Zalarja zaupno, tako da podrobnosti javnosti niso na voljo.
![Patria - 17](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2010/60514979.jpg?v=d41d)
Po neuradnih podatkih bo vlada s to potezo najprej poskušala zamrzniti izvajanje pogodbe s Patrio. Naslednji korak naj bi bila tožba za dosego ničnosti tega posla. Pogodba s Patrio sicer predvideva postopno dobavo 135 oklepnikov v skupni vrednosti 278 milijonov evrov.
Erjavec: Pogodbo bi prekinili tisti, ki si želijo novo pogodbo
![Karel Erjavec.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jun2010/60470388.jpg?v=d41d)
Karl Erjavec, ki je bil v času podpisa pogodbe s Patrio obrambni minister in tako tudi podpisnik, meni, da je dobro, da bo o pogodbi razpravljalo sodišče in ne del politike. V oddaji SVET je poudaril, da bi lahko prekinitev take pogodbe povzročila visoke odškodnine. "Naj sodišče ugotovi, ali so izpolnejni pogoji za prekinitev pogodbe. Strinjam se z mnenjem dr. Pirnata, da verjetno kakšnih trdnih argumentov za prekinitev pogodbe v tem trenutku ni," pojasnjuje nekdanji obrambni in tudi nekdanji okoljski minister.
Prepričan je, da je sam v skladu s predpisi in zakoni sklenil dobro pogodbo. To bo po njegovem mnenju potrdil tudi sodni postopek proti njemu, zato si želi, da bi bil čim prej zaključen. "Res pa je, da gre tukaj za spopad dveh korporacij, tako kot je že povedala ministrica za obrabmo v zadnjem intervjuju. Gre za to, da nekateri želijo prekiniti to pogodbo, da bi lahko sklenili novo pogodbo s Sistemsko tehniko," je še povedal Erjavec.
V oddaji 24UR pa je Erjavec menil, da sodišče ne bo odločilo tako, da bi bilo potrebno pogodbo prekiniti oziroma zamrzniti. Pojasnjuje, da bi moralo imeti sodišče za razsodbo, ki bi pomenila zamrznitev oziroma prekinitev spola v rokah obsodbo zaradi koruptivnosti te pogodbe. Sam je prepričan, da vlada s tem ko razmišlja o odpovedi pogodbe s Patrio, skuša reševati Pavčka. "Večkrat sem dejal, če bi sklenili posel s Sistemsko tehniko, danes Slovenci sploh ne bi vedeli kaj je oklepnik 8x8, tako kot ne vedo za valuke, ki so bili kupljeni od Sistemske tehnike," je zaključil pogovor za 24UR.
SDS: Namero o nakupu osemkolesnikov je podpisal Rop
Odzvala se je SDS, ki se ji v tem trenutku zdi pomembno spomniti, da je bil posel s Patrio sklenjen na podlagi resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki ga je državni zbor sprejel julija 2004. To je še v času vlade Toneta Ropa. "Ministrstvo za obrambo pod vodstvom Karla Erjavca je to odločitev leta 2006 zgolj realiziralo. Posledice zamrznitve pogodbe bodo torej morali pojasniti tisti, ki so sprejeli prvotno odločitev o nakupu takšnega števila oklepnikov," še menijo v SDS. Zapisali so tudi, da je Rop avgusta 2004 podpisal pismo o nameri o dobavi osemkolesnikov z Zdenkom Pavčkom (lastnikom podjetja Viator&Vektor), kar pa pozneje ob menjavi oblasti ni bilo realizirano.
Bo komisija o nakupu patrij dobila novega predsednika?
![Vodenje komisije o nakupu patrij je Grims prevzel konec lanskega leta.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2008/60220407.jpg?v=2ca5)
Poslanec stranke Zares Franci Kek pa je sporočil, da so podpredsednik komisije v zadevi Patria Dejan Levanič (SD) ter člana Tadej Slapnik (Zares) in Anton Anderlič (LDS) zahtevali, da komisija kot pričo zasliši njenega predsednika Branka Grimsa (SDS). Ta naj bi poznal vse informacije o poslu s podjetjem Rotis, čeprav uradno ni imel vpogleda. Kot je Kek povedal na današnji novinarski konferenci poslanske skupine Zares, so bili člani komisije obveščeni, da je svet SDS na seji 17. junija 2006 razpravljal o aktualnih političnih vprašanjih, pri čemer so govorili tudi o nakupu oklepnikov. V razpravi naj bi Grims kot predsednik sveta članom razlagal, da je odločitev za podjetje Rotis in finsko Patrio prava odločitev, da je cenejša in bolj ugodna od ponudbe Sistemske tehnike.
Zaradi zahteve za zaslišanje bo moral Grims vodenje komisije prepustiti nekomu drugemu. To se je zgodilo tudi njegovemu predhodniku na čelu komisije Zvonku Černaču (SDS). Tudi njegovo zaslišanje so zahtevali trije koalicijski člani komisije, zaradi česar je bil na njegov položaj imenovan Grims.
To so že komentirali v poslanski skupini SDS. Zapisali so, da je zahteva po zaslišanju Grimsa čista manipulacija. Zapisali so, da je Grims res javnost obvestil o vsebini zasedanja Sveta stranke, kateremu je takrat predsedoval. Ni pa kaj več vedel, kot to trdijo omenjeni poslanci.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.