Vlada je na zaprtem delu seje obravnavala vprašanje tožbe za ničnost pogodbe s Patrio. Po seji vlade je minister za visoko šolstvo in predsednik Zaresa Gregor Golobič dejal, da bo vlada vložila tožbo za ničnost pogodbe o nakupu finskih oklepnikov Patria. Pravosodni minister Aleš Zalar pa je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da vlada tega sklepa ni sprejela, saj je ničnost že tema odprtega uradnega postopka. To je potrdil tudi premier Borut Pahor, ki je dejal, da vlada ne bo šla v tožbo za ničnost pogodbe tudi zato, ker je enak proces že sprožen.
Je pa vlada na seji potrdila odločenost o ničelni toleranci korupcije in državnemu pravobranilstvu naročila, naj v vseh sodnih postopkih uveljavlja podlago, ki upošteva ničelno toleranco do korupcije. Prav tako je vlada naročila ministrstvu za obrambo, naj v času trajanja postopkov preuči trajanje pogodb.
Kot je povedal Zalar, je vlada najprej ugotovila, da v zvezi s pogodbo o nakupu osemkolesnikov poteka več različnih sodnih postopkov, ki so po svoji naravi pravdni postopki. V teh sodnih postopkih država nastopa kot stranka, v enem kot tožena stranka, nikjer pa kot tožeča.
Vlada je tudi sprejela stališče, da izhaja pri vseh ravnanjih in odločitvah iz stališča ničelne tolerance do korupcije. To ničelno bo v vseh odprtih sodnih postopkih uveljavljala s pravnimi sredstvi. Kot je še dejal minister Zalar, se eden izmed postopkov že ukvarja z vprašanjem ničelnosti te pogodbe, postopek sicer traja že nekaj let, v zadnjem letu pa so bili občutni zastoji. Če se bo sodišče s tem postopkom ukvarjalo, bo vlada nastopala v skladu s tretjim členom. Vlada bo navajala dejstva in dokaze, ki to podpirajo in gredo v smeri, da država ne tolerira korupcije.
''Tožba v zvezi z zatrjevano ničnostjo pogodbe je lahko procesna ovira za vložitev še ene tožbe o isti stvari. V takih primerih lahko tožilstvo tožbo zavrže, ker ne moreta hkrati potekati dva postopka o isti stvari z istimi strankami,'' je še pojasnil Zalar in dodal, da je v vsakem primeru treba upoštevati, da pogodba zaenkrat velja in se lahko izvršuje. Lahko jo tudi prenovijo, kar je sicer odločitev strank, vendar le dokler sodišče ne določi drugače.
Vlada je še odločila, da lahko obrambno ministrstvo kot ena od pogodbenih strank poskuša doseči prenovo pogodbe, kakšno, pa je stvar pogajanj.
Premier Pahor je pojasnil, da vlada s svojimi odločitvami ni podprla Sistemske tehnike. ''Ne bomo sprejeli nobene politične odločitve, ki bi bila motivirana iz čustev,'' je dejal. Če bi šli v tožbo, ne bi, kot je rekel, nič dobili. Vlada bi morala izpolnjevati pogodbene obveznosti. Če pa bo kdo spoznan za krivega korupcije, takrat pa bi bila pogodba nična. ''V primeru korupcije je posel od začetka ničen,'' je pojasnil.
Golobič: Potekajo kazenski postopki
Golobič je po seji vlade na vprašanje novinarjev, ali so prav razumeli, da se je vlada odločila za ničnost pogodbe za nakup patrij, odgovoril, da v zvezi s pogodbo "potekajo kazenski postopki, ki mečejo slabo luč na pogoje, pod katerimi je bila sklenjena in na način sklenitve, to pa narekuje neko dolžno ravnanje". "Gre za nedvoumno odločitev vlade, da ni nobenega popuščanja in dileme, ko gre za sankcioniranje suma koruptivnih dejanj," je dejal.
Dodal je, da je pravobranilstvo dobilo nedvoumno navodilo, da mora poslej v vseh postopkih v zvezi s tem ravnati v duhu te načelne opredelitve. "Na sodišču so rekli, da se bodo zavzeli za pospešitev teh postopkov, ki so že v teku, da bi lahko vstopila vanje samostojno tudi vlada, ker v isti zadevi ne more potekati več postopkov," je še pojasnil.
Na vprašanje, ali je mogoče dobiti tožbo za ničnost, če je tudi na slovenski strani prišlo do korupcije, Golobič odgovarja, da o tem ni nobene dileme. Glede opozoril ministrice za obrambo Ljubice Jelušič, da bi v primeru neuspele tožbe za ničnost lahko prišlo do odškodninskih tožb, Golobič pravi, da so to pretirane ocene, dosedanji sklepi vlade, vključno z današnjimi, pa sploh ne napotujejo na to.
Toda če bi prišlo do takšnih tožb, Golobič meni, da nimajo možnosti za odškodnine. V vsakem primeru pa bi morala biti država po Golobičevem mnenju tista, ki bo od ljudi, ki so bili vpleteni v koruptivna dejanja pri sklepanju te pogodbe, tudi odškodninsko terjala poplačilo škode, povzročene državi.
Tudi če bi bil nekdo v kazenskem postopku oproščen, mu ne sme uiti odškodninska odgovornost, še dodaja Golobič. Potrdil je še, da je današnje sklepe vlada sprejela soglasno, zanje je po njegovih navedbah glasovala tudi ministrica za obrambo.
'Edino prav, da se pogodbe uspešno končajo'
Za ves razvit in pameten svet je običajno, da se mednarodne pogodbe ne razdirajo kar tako, brez dokazov za kar koli slabega, je v odzivu na odločitev vlade, da ne gre v tožbo za ničnost pogodbe o nakupu patrij, povedal direktor Rotisa Ivan Črnkovič.
Kot meni, je edino prav, da se ljudje trudijo pogodbe, ki so jih podpisali, tudi nadaljevati, izvajati in uspešno končati. Kot je pojasnil, so odločitev o reprogramiranju pogodbe sicer podpisali že pred letom in pol. Takrat je gospodarstvo zabredlo v recesijo in ni bilo možno izvesti tako velikega naročila, zato so bili v Rotisu na pogajanja pripravljeni, je poudaril.
Odločitev vlade, da ministrstvu za obrambo naloži, naj preveri možnost za reprogramiranje pogodbe, je ocenil kot "normalno in običajno". Opozoril je, da je leto in pol čakanja nekaterim podjetjem povzročilo tudi določene težave in stroške.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.