Finski preiskovalci naj bi slovenskim kolegom posredovali več telefonskih številk, ki jih uporabljajo osumljenci v primeru Patria, da bi ti preverili njihove socialne mreže, oziroma s kom so bili v stiku, piše današnji Dnevnik. Kot pišejo, naj bi tudi preiskava v Sloveniji že prišla do te faze, ko so osumljenci znani. Osumljenci naj bi bili poznane osebe, saj so ali pa so bili na pomembnih položajih ali imajo pomemben vpliv. To naj bi potrdila tudi socialna mreža, ki so jo sestavili slovenski preiskovalci.
S pomočjo izpiskov telefonskih pogovorov naj bi preiskovalci sestavili seznam stikov, na njem pa naj bi se znašli vplivni državni funkcionarji, poslanci, vrhovni sodniki in dve osebi z vrhovnega državnega tožilstva. Ena izmed oseb je po pisanju Dnevnika tudi generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Stiki med osumljencem v primeru Patria in Brezigarjevo pa naj ne bi bili intenzivni.
Brezigarjeva: Glede insinuacij se obrnite na policijo, Policija: Podrobnejših informacij ne dajemo
Z urada generalne državne tožilke pa so pojasnili, da ima Brezigarjeva z zadevo Patria "manj zveze kot tožilka, ki zadevo obravnava". Ob tem so še dodali, da bo "o zadevi in okoliščinah možno povedati kaj več, ko bo zadeva zaključena". Glede insinuacij v današnjem dnevniku pa se obrnite na policijo, so še povedali.
Brezigarjeva je na novinarsko vprašanje o tej zadevi na torkovi novinarski konferenci ob obisku finske pravosodne ministrice Braxove dejala le, da naj generalni direktor policije pojasni, ali to drži in ali so imeli za morebitno policijsko kontrolo telefonskih pogovorov državnega tožilstva razloge in zakonsko podlago.
Vodja kriminalistične policije Aleksader Jevšek zadeve ni želel komentirati, generalni direktor policije Janko Goršek pa je povedal, da je avtonomija preiskovalcev zagotovljena.
Kot so pojasnili s policije, v zadevi Patria skupaj z državnim tožilstvom nadaljujejo s kriminalistično preiskavo, "pri čemer izvajamo vse potrebne aktivnosti, tudi v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja s tujimi varnostnimi organi". Slovenska policija v tem trenutku ne more obveščati javnosti o kakršnih koli novih okoliščinah ali ugotovitvah zaradi interesa nadaljnjih postopkov, še pravijo.
Zalar od Brezigarjeve terja pojasnila
Pravosodni minister Aleš Zalar pa je po seji vlade povedal, da ga je Brezigarjeva ob robu obiska finske pravosodne ministrice obvestila, da "v zvezi s tem obstaja težava, ki se nanaša tudi na njo". Zalar je tedaj izrazil pričakovanje, da mu Brezigarjeva poda izčrpno poročilo, za kar jo je v sredo tudi formalno zaprosil.
Navedbe, ki so pojavile glede nekaterih povezav in nadzorov komunikacij, namreč terjajo pojasnilo, "kaj se je tu zgodilo, ali je bilo vse zakonito in ali gre za kakršne koli nedovoljene ukrepe ali povezave", je dejal Zalar. Kot je napovedal, se bo, ko bo dobil pojasnilo Brezigarjeve, odločil, kaj mora v skladu s svojimi pristojnostmi storiti.
V pričakovanju sojenja na Finskem ali v Sloveniji
Kdaj bo sojenje v primeru Patria na Finskem, še ne vedo, po prvih informacijah naj bi bilo spomladi, vendar so finski kriminalisti prosili za več časa, saj naj bi preiskava še tekla. Finska pravosodna ministrica Tuija Brax je ob obisku Slovenije povedala, da točnega datuma sicer še ne ve, da pa bo sojenje najverjetneje še letos.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.