
Okrajno sodišče v Ljubljani je s pomočjo videokonference zaslišalo nekdanjega izvršnega podpredsednika Patrie Vehicles Heikkija Hulkkonena. Ta je pojasnil, da je pri vseh velikih vojaških projektih pomembna tudi politična odobritev. Dodal je, da pri izbiri Rotisa za slovenskega partnerja nanje ni nihče vplival.
Je pa obenem Hulkkonen izpostavil, da sicer ne ve, ali je imel Rotis politično podporo, vendar je po njegovi predstavi podjetje Rotis "eden od kriterijev, ki jih je potrdila vlada". Po njegovih besedah sta namreč tako Slovenija kot Finska majhni državi in "se vsi zavedajo, da imajo medosebni odnosi in zgodovinska dejstva vpliv na sprejem odločitev".
Tako je bila tudi naloga zunanjega sodelavca Patrie Wolfganga Riedla po Hulkkonenovih besedah poleg zastopanja samega podjetja ustvarjanje dobrih političnih odnosov. Okrožnega državnega tožilca Boštjana Lamešiča je zato zanimalo, ali je Riedl to tudi počel.
Hulkkonen je odgovoril, da so v Patrii prek različnih načinov poskušali prenesti sporočilo o prednostih svojih izdelkov različnim prejemnikom, tako tistim v industriji kot uradnikom in nosilcem političnega odločanja. Omenil je vojsko, glede političnih virov pa da so se hoteli predstaviti predvsem na ministrstvih za obrambo ter gospodarstvo, "konec koncev pa smo tudi premierju poskušali posredovati sporočilo, da so patrie dobro vozilo". Nekdo naj bi zato tudi poskušal organizirati sestanek z Janezom Janšo, vendar se Hulkkonen ni spomnil, kdo.
Za poslovneža Walterja Wolfa je Hulkkonen slišal preko Riedla, osebno ga ne pozna. Zanj je menil, da veliko ve o slovenski industriji in je v stiku s tistimi, ki na tem področju sprejemajo odločitve, a kolikor je Hulkkonenu znano, Patria z njim ni imela nobenih stroškov. Prav tako Hulkkonen ne ve, ali je Riedl najprej delil provizijo, ki jo je dobil od Patrie.
Tožilec Andrej Ferlinc je med prekinitvijo obravnave dejal, da je na eni strani kopica poslovne dokumentacije, ki utemeljuje sum, da je bila provizija obljubljena in pozneje tudi izplačana oziroma je "prišla do avstrijske banke". Na drugi strani pa je po Ferlinčevih besedah veliko dokumentov, "ki kažejo, da je bila potrebna politična podpora in je bilo treba to usklajevati z vlado". Dodal je, da tožilcem gre za to, da korupcija ne bi postala način življenja v Sloveniji.
Na današnjo obravnavo sta sicer od obtoženih prišla le Jože Zagožen in Ivan Črnkovič. Premier Janez Janša je odšel v Luksemburg, Walter Wolf je v Kanadi, Tone Krkovič pa ni prišel zaradi zdravstvenih razlogov. Obtožni predlog omenjeno peterico sicer bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov patria. Vseh pet očitke zanika.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.