Okrožno sodišče v Helsinkih je 14. julija izdalo nalog za pridržanje dveh novih osumljencev v preiskavi prodaje oklepnikov finske Patrie Sloveniji. Eden od njiju je podjetnik slovenskega rodu Walter Wolf. Osumili so ga dveh kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem podkupnin med januarjem 2004 in februarjem 2007, poroča današnji Dnevnik. Wolf je vsakršno vpletenost za oddajo 24UR ostro zanikal in dejal, da s poslom z oklepniki Patria nikakor ni povezan.
Podkupovanje in industrijska špijonaža?
Na helsinškem sodišču so za Dnevnik potrdili podatke, da sta osumljena avstrijsko-kanadski državljan in podjetnik slovenskega rodu Walter Wolf ter nekdanji zastopnik švicarske podružnice avstrijsko-ameriškega proizvajalca oklepnikov Steyr-Daimler-Pucha Hans Wolfgang Riedl. Oba sta osumljena storitve dveh kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem podkupnin v obdobju med januarjem 2004 in februarjem 2007, Riedla pa finski organi pregona sumijo tudi industrijske špijonaže, piše Dnevnik.
Po dostopnih podatkih je finska policija zahtevo za pridržanje tamkajšnjemu sodišču poslala 10. julija, to pa jo je odobrilo štiri dni kasneje. Inšpektor finskega nacionalnega preiskovalnega urada Markus Terenius, ki trenutno vodi preiskavo, povezano s Slovenijo, za Dnevnik ni ne potrdil ne zanikal informacij, da naj bi Finci že pred dvema tednoma o nalogu obvestili slovenske preiskovalne organe, poroča časnik. Prav tako ni želel komentirati navedb, da so finski preiskovalci slovenskim kolegom že pred dnevi posredovali tudi seznam oseb, ki jih v poslu s Patrio sumijo prejemanja podkupnin, na katerem naj bi bili tudi državljani Slovenije.
Wolfova vloga ostaja neznanka
Za zdaj ni znano, kakšna je bila vloga Wolfa v poslu s Patrio in ali je 68-letni graški podjetnik skrbel za zvezo med ljudmi iz Patrie in domnevnim vohunom iz Steyrja. Prav tako ostaja neznanka, ali in s katerimi slovenskimi državljani, vpletenimi v posel s Patriami, je morebiti sodeloval Wolf, še piše časnik.
Walterja Wolfa, ki po javno dostopnih podatkih stalno prebiva v Švici, se je sicer v zadnjih dveh desetletjih nekajkrat javno omenjalo v povezavi z domačimi orožarskimi posli, navaja Dnevnik. Wolf naj bi v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja tako ali drugače sodeloval z več orožarskimi podjetji, ki so kasneje tudi poslovala s slovenskimi vladami, med njimi tudi z izraelskim Elbitom, še poroča časnik.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.