Zlivanje gneva nad arabskima kopalkama z desne strani političnega prizorišča je pred leti razburilo patra Branka Cestnika. "Če bo šlo v tej smeri, greste v smeri zla, ki se bo širilo in bo vedno večje," je duhovnik in pisatelj trdil leta 2018.
Danes pa ravno obratno, o škodljivosti njegovega javnega zapisa o feminizmu razmišlja Varuh človekovih pravic.
"Ne smemo biti sovražni, beseda je lahko hujša kot orožje in zagotovo niso primerni javno spodbujanje, sovraštva, ksenofobije ali pa česarokli drugega, tako da predvsem manjka tukaj neko spoštovanje, medsebojno razumevanje," poudarja Peter Svetina.
Takole je namreč Cestnik na družabnem omrežju X interpretiral feminizem in ga opredelil v štirih fazah: da je prva faza borba za volilno pravico žensk, druga za uzakonjenje splava in ločitve, tretja za transspolnost, zadnja pa vdati se islamu.
"Feminizem je prizadevanje za skupno dobro, za dostojno življenje vseh, za to da vsi živimo v nekem sožitju in solidarnosti, in da ni nekdo močnejši od drugega. Kar on trdi, je vse ravno drugače kot to," opozarja direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač.
Problematična pa da je njegova objava tudi v kontekstu tega, kar počne. "Sem prepričana, da je v stiku s številnimi mladimi ljudmi, ki pač jih na nek način izobražuje in širjenje takšnih sporočil je problematično," dodaja.
"To nima nobene veze s politično korektnostjo, ampak z osnovami kulturnega in lepega obnašanja," poudarja Varuh.
Sploh zato ker - kot pravi Svetina - postajamo družba napetosti in je vsakršno najmanjše prilivanje olja na ogenj že preveč.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.