Zimske radosti ne razveseljujejo samo nas, pač pa tudi naše štirinožne prijatelje. Psi obožujejo tekanje po snegu, valjanje v njem, lovljenje kep … A ta letni čas ima poleg vseh svojih čarov tudi pasti. Zima namreč ne prinese samo snega, pač pa tudi mraz. In medtem, ko se ljudje lahko topleje oblečemo in primerno obujemo, se psi sami ne morejo zavarovati, zato jim moramo pri tem pomagati, opozarjajo na pasji šoli Bajka. Tu je nekaj nasvetov, ki jih velja upoštevati, da bodo vaši kosmatinčki zdravi in veseli.

Preden odidete na sprehod in zapustite stanovanje, morate psa nujno ohladiti. Če nimate prostora, kjer je bolj mrzlo kot tam, kjer biva, odprite okna. S tem boste stanovanje prezračili, psa pa postopoma shladili. Preden začne pes na polno teči, pa je pomembno, da ga ogrejete. Najprej ga umirjeno sprehajajte vsaj 15 minut, da se postopoma ogreje. Ne pozabite tudi na ohlajanje.
Nadenite mu plašč
Če imate starejšega psa ali takega, ki nima podlanke, ga oblecite v primerno obleko oz. plašček, ki mu nudi zaščito v hladnih in mokrih dneh. Obvezno pa morate obleči vse gole pse.
V trgovinah je na voljo veliko različnih oblačil za pse. Lahko so narejeni na dve ali štiri tačke, vodoodbojni, s podlogo iz flisa, da ohranjajo toploto, in zračni. Lahko so tudi opremljeni z odsevnimi trakovi.

Sol je strup za pasje blazinice. Obujte ga!
Kjer je mraz, je tudi sol. Ta pa je strup za pasje blazinice, saj vašemu psu lahko povzroči bolečino, poleg tega pa bo težave težko pozdraviti. Zato mu ne pozabite zaščititi tačk. Psi v mestu naj uporabljajo pasje čevlje. Ti uspešno zaščitijo in varujejo njihove tačke pred soljo in agresivnimi kemikalijami, ki preprečujejo zmrzovanje in nastajanje ledu na ulicah, pa tudi pred mrazom, ostrimi kamni in steklom.
Pred prvim sprehodom je psa na čeveljce treba navaditi. Obujte mu jih najprej za nekaj minut že v stanovanju in se z njim poigrajte. Postopek nekajkrat ponovite, vedno za dlje, šele nato pojdite z njim na daljši sprehod.
Pasje blazinice in smrčki so zaradi hoje po grobih površinah in kopanju po zemlji mnogokrat spokani ali poškodovani. Z rednim nanašanjem kreme ali vazelina za zaščito preprečimo pokanje kože, preventivno pa koži vrnemo naravno vlažnost. Kreme so primerne predvsem za uporabo pozimi in poleti, ko so pasje blazinice in smrčki zaradi visokih ali nizkih temperatur toliko bolj občutljivi.
Vsekakor je obvezno, da psu vsakič, ko se z njim vrnete s sprehoda, tačke sperete z mlačno vodo, da z njih sperete sol.
Pazite na padce, poškodbe vezi in mišic
Poledenela tla so nevarna tako za vas kot za vašega psa. Pazite na padce in možne poškodbe. Ko tla zamrznejo, se izogibajte resnemu delu na poligonu, saj lahko zdrsi pripeljejo do resnih poškodb, predvsem pri šolanju obrambe in agilitya. Naj bo zima tudi za vas in vašega psa čas počitka in užitka v snegu.
Na ledenem snegu obstaja velika nevarnost poškodb vezi in mišic pri psih. Ko stopijo v stopinje, jim taca zdrsne globoko in je ne morejo takoj dobiti ven. Ob tem jih zgrabi panika, zato jo na silo potegnejo ven. Pri tem pa si velikokrat poškodujejo vezi. Če se vam je to zgodilo, psa počasi razhodite, da se ohladi. Če ga boste dvignili in odnesli do avta, bo vez ali mišica ostala v krču, kar ga bo le še bolj bolelo.

Če je jedel sneg, mu dajte piti toplo vodo
Večina psov obožuje sneg in ga radi tudi jejo. Ker jim je to skoraj nemogoče prepovedati, jim doma takoj ponudite toplo vodo, da si segrejejo želodec in si ga ne prehladijo.
Posledica preveč zaužitega snega je tudi driska. Malo krvi na koncu blata je posledica ledu in razdraženega črevesja. Če sta driska in kri na koncu blata le enkraten pojav, vam ga ni treba peljati k zdravniku.
Ne prestrašite se, če bo pes uriniral več kot ponavadi. Sneg je namreč voda, so še zapisali pri Bajki.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.