Predstavniki parlamentarnih strank z izjemo LDS so danes uskladili besedilo sporazuma Partnerstvo za razvoj, ki bo kljub dosedanjim pomislekom koalicijskih NSi in SLS imel tudi sicer nekoliko spremenjen proceduralni del.
Predsednik vlade in SDS Janez Janša je dogovor na sestanku, ki se ga je kljub drugačnim napovedim udeležil tudi predstavnik SNS, ocenil kot velik korak za Slovenijo, obžaloval pa je odsotnost največje opozicijske stranke.
"Slovenija je naredila velik korak naprej. Dosežen je bil sporazum glede vsebinskega in protokolarnega dela Partnerstva za razvoj. S tem se je politično zavezništvo, ki je že doslej podpiralo reformna prizadevanja, bistveno okrepilo. V kolikor bodo organi strank v naslednjem tednu oba teksta, ki sta zdaj popolnoma usklajena, potrdili, bo s tem okvir socialnih in gospodarskih reform, ki ga pripravljamo, dobil možnosti za bistveno širšo podporo, kot pa jo ima sama koalicija," je dejal premier.
Široka podpora sporazumu ni toliko pomembna zaradi povečane možnosti sprejetja posameznih reformnih ukrepov, ampak "predvsem zaradi vzdušja, v katerem želimo izvajati modernizacijo države v prihodnjih letih", je dejal Janša. Dolgoročno koristne ukrepe je namreč treba sprejeti v čimbolj konsenzualnem vzdušju, premier pa obžaluje odsotnost liberalne demokracije. "Nikogar ne moreš prisiliti v to, da bo delal v dobro države."
Janša je odgovoril tudi na vprašanje, kako si razlaga današnje pismo podpredsednika SNS Saša Pečeta, ki je premiera pisno obvestil o današnji službeni zadržanosti predsednika stranke Zmaga Jelinčiča in glede nadaljnjih potez SNS zapisal, da bodo "delovali zgolj na podlagi zakonodajnega postopka".
Janša je dejal, da pri projektu partnerstva niso komunicirali s podpredsedniki ali drugimi funkcionarji strank, ampak s predsedniki in njihovimi pooblaščenci. "Imamo pismo predsednika SNS, v katerem podpira partnerstvo, in tudi njegovo današnjo izjavo, da so pripravljeni usklajeno besedilo podpisati." Dodal je, da je bil v neposrednem stiku s predsednikom SNS, ki jo je na današnjem sestanku sicer predstavljal poslanec Bogdan Barovič.
Predsednik SD Borut Pahor je zelo zadovoljen z rezultati današnjega sestanka. "Menim, da kot predsednik SD delam nekaj dobrega za socialno demokracijo in za Slovenijo," je dejal Pahor in ponovil, da so reforme nujno potrebne za preboj Slovenije. "Iz reform, ki so danes povezane s strahovi, moramo narediti reforme, ki bodo povezane z upanjem."
Prav proceduralni del sporazuma je bil sprva kamen spotike za NSi in SLS, a sta danes predstavnika obeh koalicijskih strank ocenila, da je v tolikšni meri spremenjen, da bi bil lahko sprejemljiv. Podpredsednik Nove Slovenije Alojz Sok je dejal, da je vsebinski del sporazuma za njih sprejemljiv, saj je njegov večji del tudi vsebina koalicijske pogodbe.
Tudi predsednik SLS in okoljski minister Janez Podobnik je današnji sestanek ocenil kot zelo uspešen, saj so bili upoštevani predlogi ljudske stranke za vključitev vprašanj zaskrbljujočih demografskih trendov, regionalnega razvoja, kmetijske politike in varstva okolja. Dejal je, da so danes v proceduralni del vključili "nekaj manjših sprememb", na primer glede vloge ekonomsko socialnega sveta. Na dodatno vprašanje o proceduralnem delu sporazuma pa je nato ocenil, da je "bistveno dopolnjen in spremenjen".
Poslanec SNS Bogdan Barovič je na vprašanje o današnjem pismu Saša Pečeta premieru dejal, da je na sestanek prišel, "ker je to moja služba in ker sem dolžan delati v imenu SNS". Sporazum je ocenil kot zelo korekten, ker ne zavezuje k vnaprejšnjim soglasjem ter omogoča predhodna medstrankarska usklajevanja o zakonskih predlogih in izstop strank iz sporazuma. Sporazum bodo v stranki še preučili in se v naslednjih dneh dokončno odločili o podpisu.
K podpisu sporazuma bosta sicer pristopila tudi poslanca narodnih skupnosti Roberto Batelli in Maria Poszonec, ki se današnjega sestanka nista mogla udeležiti, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.