Po slovenskih medijih je v preteklih dneh zakrožila anonimka, da je paroh Peran Bošković ovaden državnemu tožilstvu, saj naj bi na račun gradnje kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani odtujil približno 800.000 evrov. "Mislil sem, da je kakšna pomota, nisem mogel verjeti," pa je danes na anonimko dejal Bošković. Odločno je zanikal vse informacije iz anonimke, ki jih je označil za nesramne in gnusne laži. Dejal je, da že to, da je nekdo to storil anonimno, veliko pove o avtorjih. Za Boškovića so to nedobronamerni ljudje brez časti.
Na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so sicer res prijeli ovadbo zaradi poneverbe, tožilstvo pa je potem od kriminalistov zahtevalo njeno dopolnitev. Na policiji tako že od začetka julija vodijo predkazenski postopek. Kot je razložil Boškovićev odvetnik Stojan Zdolšek, vsako ovadbo, tudi anonimno, ki jo nekdo pošlje tožilstvu, to nato odstopi organom pregona in po nekem avtomatizmu se začne predkazenski postopek. Vendar pa od začetka julija po Zdolškovih informacijah policija še ni opravila nobenega razgovora. Zdolšek je poudaril, da v tem trenutku zoper paroha ne teče noben kazenski postopek.
Je pa dodal, da so take obtožbe napad na osebno integriteto Boškovića. "Takšen napad je seveda izjemno huda zadeva, ki jo praktično ni mogoče sanirati z nobeno denarno odškodnino. Vsekakor pa kliče po tem, da je treba takšno osebo zavarovati. Zavarovati z vsemi pravnimi sredstvi, odločno in tudi ostro, če je to potrebno," je povedal Zdolšek. Odvetnik je sicer ocenil, da se ti anonimneži verjetno ne bodo opogumili in stopili naprej. "Takšna nizkotna ravnanja seveda počnejo običajno strahopetci," je povedal.
Na vprašanje, ali mogoče sluti, kdo bi lahko bili avtorji anonimke, pa je Bošković odgovoril, da bi bilo krivično, če bi brez dokazov kazal s prstom na koga. Zaveda se sicer, da poleg takšnih, ki ga cenijo, obstajajo tudi takšni posamezniki, ki ga ne, a si ne upa sklepati zgolj na podlagi tega, kdo ga ne mara.
Gradnja zaradi pomanjkanja denarja stoji
Predračun za gradnjo kulturno-pastoralnega centra je bil tri milijone evrov, za kar so v cerkvi vzeli bančno posojilo v višini milijona evrov. Slovenska vlada je za gradnjo centra prispevala 500.000 evrov, srbska vlada 160.000, vlada Republike srbske pa 25.000 evrov. Med donatorji so bila tudi nekatera podjetja, z drugimi večjimi in manjšimi donacijami pa so zbrali nekaj več kot 1.600.000 evrov.
Med največjimi donatorji sta bila sicer košarkar Rašo Nesterović in podjetnik Momo Jorgačević. Slednja tudi po obtožbah na račun Boškovića parohu še vedno zaupata in ne verjameta v resničnost anonimnega pisma. Nesterović je obtožbe označil za čudne, ob tem pa dejal, da ne ve, zakaj bi nekdo, ki ima trden dokaz, šel anonimno v to. Jorgačević pa je dodal, da se tisti, ki so dali denar, ne pritožujejo, pa je to njihov denar. "Če je ukradel iz prazne vreče, potem vsaka mu čast," je še povedal podjetnik Jorgačević.
Gradnja centra trenutno namreč stoji, saj za dokončanje del manjka približno 150.000 evrov. Zdolšek je sicer pojasnil, da je gradnja potekala pod nadzorom odbora donatorjev in nadzornika. "S tem se ni ukvarjal paroh osebno sam," je povedal Zdolšek.
Trpel bo ugled cerkve
Bošković vsega skupaj sicer ne doživlja le kot napad nase, ampak so po njegovem mnenju avtorji anonimke ogrozili predvsem ugled pravoslavne cerkve občine Ljubljana in pravoslavne cerkve kot tudi celotne srbske skupnosti v Sloveniji. In ta ugled so po Boškovićevih besedah dolgo, vztrajno in s pomočjo številnih prijateljev strpno gradili.
V anonimki sicer avtorji pišejo tudi, da je bil paroh že pred meseci odstavljen z mesta starešine in zakonitega zastopnika pravoslavne cerkve občine Ljubljana. Bošković je razložil, da je že več let prosil, da del dolžnosti prenesejo na koga drugega in da je bil vesel, ko je bila njegova prošnja uslišana.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.