Slovenija

V volilno leto z izboljšanim Parlametrom

Ljubljana, 09. 01. 2018 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Spletno orodje Parlameter po letu dni delovanja predstavlja kar nekaj novih funkcij. Med drugim vsebuje tudi nabor zakonodaje, nova na Parlametru pa je tudi kartica, ki jo odslej ima vsak zakon, na kateri so združena vsa glasovanja, ki so jih v zvezi s tem zakonom opravili na kateri koli seji v DZ.

Od prve objave Parlametra, ki je v tem času doživel že sedem nadgradenj, je minilo že leto dni. Parlameter je spletno orodje, ki lajša spremljanje dela v Državnem zboru. Je ogledalo poslankam in poslancem, saj lahko z njegovo močjo ocenjujemo tudi njihovo aktivnost oziroma angažiranost. Deluje že dobro leto, zdaj pa je doživel verjetno največjo nadgradnjo do zdaj. Poleg odprave manjših napak, parlameter prinaša dve prenovljeni in kar sedem povsem novih kartic. Največjo novost predstavlja zakonodaja. Več o novostih pa na uradnem blogu Parlametra.

V tem času je Parlameter dobil tudi cel kup novih funkcionalnosti, med katerimi so obvestila, primerjalnik glasovanj, ki pomaga razkrivati 'ad-hoc' zavezništva, ter neenotnost glasovanj znotraj poslanskih skupin.

Po novem glasovanja združena glede na zakon

Med prenovljenimi zadevami so tudi predogledi govorov. Po novem je možno po njih iskati ter jih filtrirati glede na datum, vrsto seje ali poslanca.

Doslej so vsa glasovanja prikazovali kot samostojne, med seboj nepovezane objekte, zaradi česar je bilo brskanje po njih vse prej kot optimalno. Poslanci in poslanke so v tem sklicu namreč opravili že 2582 glasovanj (na vsaki seji DZ povprečno kar 29), kar je občutno preveč, da bi bilo bdenje nad vsemi sploh možno, če to ni ravno tvoja služba, opozarjajo snovalci Parlametra. Sedaj pa 'znajo' Parlametrovi zaledni sistemi glasovanja združevati glede na zakon oziroma akt, kateremu pripadajo. Vsako glasovanje po novem pade bodisi pod matični zakon oziroma akt bodisi med druga glasovanja. Za ogled rezultatov glasovanja se tako lahko denimo odločite šele takrat, ko že veste, na kateri zakon oziroma akt se nanaša - če vas predmet, ki ga matični zakon oz. akt ureja, seveda zanima. To pomeni, da zavihek glasovanja na strani seje odslej nadomeščata dva nova - zakoni in akti ter druga glasovanja.

Največjo novost na Parlametru predstavlja zakonodaja.
Največjo novost na Parlametru predstavlja zakonodaja. FOTO: parlameter.si

Novo: vsak zakon ima svojo kartico

Nova na Parlametru je kartica, ki jo odslej ima vsak zakon. Vsak od 858 v tem sklicu obravnavanih zakonov in aktov ima po novem kartico, na kateri so združena vsa glasovanja, ki so jih v zvezi s tem zakonom opravili na kateri koli seji v DZ. Seznam na žalost ne vključuje nekaterih opozicijskih zakonskih predlogov, ki so svoj konec doživeli že na matičnem delovnem telesu in se na seji DZ o njih zato nikoli ni glasovalo.

Novo: glasovanja opremljena s kratkimi povzetki

Ker vseh povzetkov za nazaj ne morejo pripraviti sami, pozivajo vse, ki bi jim lahko pri tem pomagali, da se javijo na info@parlameter.si. Prav tako sporočajo, da bo funkcionalnost na voljo za tista glasovanja, ki so se zgodila v nedavni preteklosti ali pa se bodo še zgodila. Za nazaj so pripravili povzetke za sto zakonov, o katerih se je največ govorilo v spletnih medijih.

Prav tako snovalci Parlametra napovedujejo, da bodo po novem vsa glasovanja z EPA številko, torej vsa tista, ki se tičejo zakonodajnih sprememb, opremljali s kratkimi povzetki. Slednje pripravljajo ročno, saj lahko le tako jamčijo za njihovo kvaliteto. S tem boste imeli lahkotnejši vpogled v zakonodajni proces.

Velika novost je tudi nabor zakonodaje

Na vstopni strani Parlametra vas bo po novem pričakal nabor zakonodaje, ki je bodisi trenutno v obravnavi bodisi so jo poslanke in poslanci ravnokar sprejeli. Gre za uredniško izbran nabor, ki skuša izpostaviti zakone, ki najbolj pomembno vplivajo na družbo, da bi bilo uporabnikom še lažje in hitreje jasno, kaj se te dni dogaja v parlamentu.

Nekaj novosti tudi v navigaciji

Uvedba zakonodaje pa ima še eno, na Parlametru hitro vidno posledico. To je na novo premišljena navigacija. Prej so bile v zgornjem meniju tri izbire: poslanci, poslanske skupine in seje, zdaj pa so tja dodali še zakonodajo in orodja. Med slednjimi so zbrali vse interaktivne kartice, ki so bile prej na vstopni strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

darlok
09. 01. 2018 11.15
Sem pogledal malo to stran in kako je kdo glasoval. Vsak poslanec bi naj glasoval po svoji vesti, a pri nas imajo vsi strankarsko kolektivno zavest. Od 10ih pregledanih glasovanj, so vsi iz iste stranke glasovali enako. Glede na to, da očitno ne glasujejo poslanci po svoji vesti, ampak po glasujejo po "vesti" stranke, predlagam, da ima vsaka stranka samo enega poslanca, le-ta pa bo imel "težo" svojega glasu glede na rezultat na volitvah. Tako se znebimo cca 80 poslanskih plač pa še prestopov iz ene stranke med razne nepovezane poslance itd. ne bo. :)