Parlameter je spletno orodje, ki z raznolikimi analizami glasovanj in transkriptov lajša spremljanje dela v Državnem zboru. Tako o svojem projektu pravijo ustvarjalci iz skupnosti Danes je nov dan.
Povedano drugače: vsak, ki bo to želel, bo lahko preveril, kaj počnejo poslanci v Državnem zboru – od tega, kako so glasovali, ali se držijo obljub, o čem govorijo, kateri skupaj "tičijo", kateri se odmikajo od svoje stranke ... Prav tako, kateri so žaljivi oz. vulgarni ter tudi kako bogat je njihov besednjak.
Ustvarjalci pri tem opozarjajo, da ne gre za orodje, s katerim bi poslance lovili "s prsti v marmeladi" ter da ne bodo zaradi njega "letele glave", temveč za projekt "odprtih podatkov, ki so dostopni javnostim". V demokraciji je namreč, tako ekipa ustvarjalcev, za buden in odgovoren nadzor nad delovanjem oblasti ključna dobro informirana javnost.
Parlameter analizirane podatke vizualizira in predstavlja v obliki samostojnih informacijskih kartic. Slednje lahko neovirano delite na svojih družbenih omrežjih ali spletnih straneh.
Primer prikaza podatkov:
Avtorji, ki so pri delu imeli vso podporo Državnega zbora in tudi finančno podporo velikana Google, so znotraj Parlametra ustvarili tudi iskalnik, ki omogoča brskanje po parlamentarnih govorih in glasovanjih in tako poenostavlja spremljanje, izpostavljanje ter analizo specifičnih tematik.
Zakaj so se sploh lotili takšnega projekta? Najprej je treba vedeti, da je skupnost Danes je nov dan nastala jeseni 2012 kot sopotnik, integralni del in podpornik vstajniških gibanj. Od septembra 2013 delujejo kot inštitut, ki se osredotoča na (digitalno) politično participacijo, transparentnost in nadzor. S svojimi projekti se skušajo odzivati na aktualne družbenopolitične dogodke, ozaveščati, opozarjati in aktivirati ljudi.

Avtorji upajo, da bo prijazna uporabniška izkušnja dogajanje v parlamentu približala splošni javnosti. Parlameter želi pripomoči k povečanju transparentnosti delovanja največje demokratične institucije in zanimanja splošne javnosti za demokratični proces.
In kakor ugotavlja novinar 24UR Marko Milenković:
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.