Kot so pojasnili predstavniki devetih železničarskih sindikatov, ki predstavljajo skoraj 80 odstotkov od skupno približno 9000 zaposlenih v SŽ, bo od poteka razprave odvisna njihova nadaljnja aktivnost, pri čemer predsednik sveta delavcev SŽ Silvo Berdajs omenja pripravo protestnih shodov, določene oblike stavke ali pa zbiranje podpisov za predhodni zakonodajni referendum.
Predlagani zakon, ki ga je vlada potrdila konec junija in posredovala v parlamentarno obravnavo po nujnem postopku, po prepričanju sindikatov med drugim razbija sistem in omogoča privatizacijo zlasti dobičkonosnih delov, za druge pa je usoda negotova. Poslance DZ pozivajo, naj ga zavrnejo, od vseh pristojnih državnih organov, še zlasti s strani predlagatelja, to je vlade oziroma prometnega ministrstva, pa pričakujejo tudi ustrezen odziv na predloge in zahteve, ki so jih v obliki resolucije oblikovali v soboto.
Po njihovem prepričanju tudi ni nobene podlage za parlamentarno obravnavo po nujnem postopku. Na kolegiju predsednika DZ, kjer so odločali o tem, sta bila po besedah Berdajsa dva ključna razloga za nujni postopek. Predlog zakona naj bi bil namreč usklajen s sindikati, kar pa predsednik sveta delavcev SŽ odločno zanika. "Ne more biti usklajen, če do usklajevanja sploh ni prišlo," dodaja. Drugi razlog pa naj bi bil v tem, da bodo v primeru nesprejetja zakona SŽ, zaradi kapitalske neustreznosti, zrele za stečaj. "Tudi to ni res, saj je vlada konec prejšnjega tedna ugotovila, da so Slovenske železnice kapitalsko ustrezne".