Interpelacijo so podprli vsi poslanci iz vrst predlagateljev, z izjemo poslanca SAB Franca Kramarja, ki ga v DZ ni bilo, in poslanca SD Gregorja Židana, ki se je vzdržal. Židan je sicer iz vrst SMC med poslance SD prestopil potem, ko je bila interpelacija že vložena. Proti pa so glasovali vsi poslanci koalicije in SNS, pa tudi oba manjšinska poslanca.
Skoraj 15-urna maratonska seja je postregla z vsebinsko bolj ali manj znanimi očitki opozicijskih predlagateljev in protiargumenti koalicijskih poslancev. Iz opozicijskih vrst, z izjemo SNS, je bilo slišati očitke o nepreglednem sistemu naročanja, zavajanju z navedbami o zakonsko nedopustnih neposrednih poslih s tujimi podjetji ali državami. Iz koalicijskih vrst pa je bilo slišati predvsem, da je interpelacija neupravičena in neutemeljena.
Po prestani interpelaciji se je Počivalšek zahvalil vsem, ki so glasovali proti interpelaciji, ter dodal, da verjame, da so jih "o tem prepričala dejstva, ki sem jih predstavil". "Zdaj sem miren in pripravljen na nove izzive, ki jih na gospodarskem področju ne manjka." Verjame, da imajo dobre temelje, da bodo gospodarske kazalce po krizi, ki je nastala zaradi epidemije, znova obrnili navzgor, kot so zastavili v treh zakonodajnih svežnjih za blažitev posledic epidemije. Dodal je še, da je bila seja dolga in naporna, "a tako je vedno, ko je televizijski prenos".
Počivalšek: Ne drži, da je šlo nekaj deset teh milijonov v moj žep
Počivalšek je že v uvodnem odgovoru na interpelacijo zavrnil očitke o neetičnem, klientelističnem in koruptivnem sodelovanju pri favoriziranju podjetij. Zagotovil je, da se niso vnaprej dogovorili za posle, stran od oči javnosti, in si kriznih razmer niso izmislili. Obtožbe so po njegovih trditvah neresnične, pretirane in zlonamerne. "Tisti, ki boste iskali moje prstne odtise pri poslih z državo ali iskali koruptivne in za državo škodljive dogovore, izgubljate čas."
"Govoriti o tem, da smo na tem izpitu padli po dolgem in počez, je veliko pretiravanje. Toliko laži, kot sem jih danes v uvodu slišal, jih nisem že dolgo," je v odgovoru na interpelacijo dejal Počivalšek. Zavrnil je navedbe, da je država za nakup zaščitne opreme porabila 200 milijonov evrov. Do danes je plačala 62 milijonov evrov (brez DDV), če bodo realizirane vse pogodbe, pa končna številka ne bo presegala 80 milijonov, je pojasnil. "Kot tudi ne drži, da je šlo nekaj deset teh milijonov v moj žep, tudi ne v žep predsednika vlade in tudi ne v žepe vseh znanih imen, ki so se znašla na različnih dokumentih," je zatrdil.
V sklepnem nastopu je minister še dodal, da je šlo za najzahtevnejše nabave v zgodovini samostojne Slovenije, za katere so izbrali verjetno edini možen način. Neposredni nakupi bi bili tvegano početje, enostavnih poti do mask in ventilatorjev pa v takratnih razmerah ni bilo. Glede števila ventilatorjev, primernih za zdravljenje covid-19, na začetku epidemije pa je povedal, da je podatek dobil od ministra za zdravje.
Pavšič po neuspešni interpelaciji Počivalška: Dokazali smo, kar smo želeli
Po interpelaciji je poslanec LMŠ Robert Pavšič, prvopodpisani pod interpelacijo, ocenil, da so kljub neuspehu pri glasovanju dokazali, kar so želeli. Kot pravi, so uspešno pokazali na zavajanje pri številu ventilatorjev in na zavajanje pri pravni podlagi meddržavnih poslov. "Uspešno smo dokazali ponavljanje tega zavajanja vsaj do 25. maja, čeprav je bilo jasno, da so pravo številko poznali že prej," je dejal v izjavi za medije po koncu seje in dodal, da jim je uspelo dokazati tudi zavajanje pri sklicevanju na pravno podlago ob odločitvi, da ne gredo v meddržavne, neposredne posle, oz. odločitvi za slovenske posrednike.
Na vprašanje, ali pričakuje, da bo rezultat glasovanja ob interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa drugačen, je Pavšič odgovoril, da ne ve. "Verjetno bi glede na odzive v predhodnem dogajanju lahko pričakovali tudi drugačen rezultat. Čeprav, če povem iskreno, o tem dvomim, ker so jasno pokazali, da je bolj kot resnica pomembna politična funkcija," je navedel. Nivo razprave je ocenil kot pričakovan, "tako kot vedno v DZ".
Posebej oster je bil denimo poslanec Levice Miha Kordiš, ki je glede nabave opreme ocenil, da gre za organiziran kriminal, ki ga je neposredno omogočal politično zadolženi operativec vlade, minister Počivalšek. Pavšič je na vprašanje glede take retorike odgovoril, da gre za jezik ekstremnih političnih usmeritev. "Vseeno je, ali prihaja iz desne ali leve smeri. Je pa treba biti pri teh zadevah vseeno malce bolj umirjen," je dodal.
Opozicija, z izjemo SNS, o vojnem dobičkarstvu in preplačilu opreme
Prvak LMŠ in poslanec Marjan Šarec je med sejo ocenil, da koalicija očitno živi v vzporednem svetu, da se zateka v ideologijo in zamegljevanje dejstev. Zmotilo ga je, da se država ni odločila za neposredne nabave z meddržavnim dogovorom, kot so to denimo storili na Hrvaškem in v Nemčiji. Tako je južna soseda za opremo do zdaj plačala 52 milijonov evrov, medtem ko bo Slovenija zanjo očitno plačala 80 milijonov evrov, pa ima Hrvaška več kot štiri milijone prebivalcev.
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović pa je izpostavil zavajanje glede števila ventilatorjev ter vzpostavitev nepreglednega in s korupcijskimi tveganji prepletenega modela izbire posredniških podjetij, "s čimer ste izbrancem omogočili vojno dobičkarstvo". Posledice so bile visoke marže za "prijateljska" podjetja in skupno preplačilo opreme, po ocenah nekaterih medijev vsaj za 30 milijonov evrov, je dejal Golubović. Ob tem pa je ponovil, da ni bilo zakonske ovire, ki bi onemogočala neposredne nakupe države od kitajskih proizvajalcev opreme. Po besedah vodje poslancev LMŠ pa odgovornost ni le Počivalškova, ampak so odgovorni tudi obrambni in zdravstveni minister Matej Tonin in Tomaž Gantar ter premier Janez Janša. Pri ventilatorjih je šlo po Golubovićevih besedah za premišljeno igro, pri kateri je bil Počivalšek le statist.
Poslanec Miha Kordiš je v imenu poslanske skupine Levice dejal, da cilj nabav opreme ni bila hitra in ekonomična oskrba prebivalstva z zaščitno opremo, ampak provizije. "Zato so ponudbe, ki so omogočale neposredne nabave in urejeno logistiko, takoj pospravili v predal," je dejal. Nasploh so v Levici kritično do celotne aktualne vlade, ki ji boj proti epidemiji in reševanje problemov, s katerimi so se soočali ljudje, očitno ni bil nikoli na vrhu prioritet. "Rokave je zavihala le za popoln prevzem oblasti, očitno koruptivni posli za povezana omrežja SDS in drugih koalicijskih strank so del te zgodbe," je ocenil Kordiš.
Kot je poudarila Bojana Muršič iz vrst SD, se zavedajo dolžine vladnega mandata in razmer, v katerih sta bila svet in Slovenija v kritičnih trenutkih, ko je bilo treba nabaviti zaščitno opremo. Vladi je očitala, da se je fotografirala z najboljšimi maskami, ki jih je drugim krvavo primanjkovalo. Cilje o količini opreme je vlada morda dosegla, je dejala poslanka, a pri tem opozorila na način doseganja ciljev. "Minister se je interpeliral sam s svojimi dnevnimi odzivi na utemeljene očitke," je prepričana Muršičeva.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je interpelacijo označil za sramotno in ocenil, da je bil vzrok zanjo bolečina po izgubi oblasti.
Koalicija v bran Počivalšku: Interpelacija je neutemeljena
Koalicijski poslanci so pričakovano stopili v bran gospodarskemu ministru. Danes je bilo tako slišati, da je interpelacija neupravičena in neutemeljena ter da gre izključno za politični boj proti ministru in vladi. Tako uvodni kot končni odgovor Počivalška so pospremili z aplavzom.
V največji poslanski skupini, SDS so menili, da je minister na očitke iz predloga interpelacije podal "prepričljive odgovore, ki so utemeljeni s preverjenimi podatki", in da so nabave opreme potekale v skladu z veljavno zakonodajo, ki omogoča tudi skrajšane postopke v primeru epidemije ali izrednih razmer. Poslanec Marko Pogačnik je spomnil, da je vlada pogodbe javno objavila in tudi sama pozvala računsko sodišče, da prouči nabavo opreme. Po njegovih navedbah so imeli najvišje marže pri opremi "standardni dobavitelji slovenskega zdravstva", zato je prepričan, da so se napadi na ministra in vlado začeli, ko ti dobavitelji niso prišli zraven.
Pogačnik je ob tem omenil, da je prejšnja vlada pustila prazna skladišča in da je bilo opremo v tistem času nemogoče kupiti neposredno iz Kitajske. Trg se je zapiral, šlo je za popoln kaos in nastanek izrednih razmer, ki so se spreminjale iz ure v uro, je dejal. Poudaril je, da se je Slovenija izkazala kot zgodba o uspehu, na kar so opozorili tuji mediji in tudi Evropska komisija, za kar velik del zaslug nosi tudi gospodarski minister. Vladi Marjana Šarca pa je poslanec očital, da je podcenjevala epidemijo. Spomnil je na Šarčeve izjave, da je zapiranje meje pretiran ukrep in da zdravim ljudem po vrnitvi iz tujine, čeprav z ogroženih območij, ni treba ostati doma.
Predsednik vlade in SDS Janez Janša je na Twitterju zapisal, da "osnovnošolsko branje interpelacije zoper Počivalška, napisane z veliko muko kot prosti spis, razgalja vso intelektualno in moralno bedo leve politike, ki je zaradi neukrepanja kriva za večino smrti zaradi koronavirusa".
Tudi v SMC so stopili v bran strankinemu predsedniku. Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je dejala, da spremljajo še en poskus prevrednotenja vsega, kar je država naredila v boju proti epidemiji. "Bili smo ujetniki trga zaščitne opreme, ki se je pod težo pandemije zlomil. Razmere, ki so vladale na trgu, so se tako zelo spreminjale, da je postal vsak posel neobvladljivo tveganje," je poudarila.
Poslanec NSi Jožef Horvat pa je opozoril je, da so zdravstvene institucije v času epidemije krvavo potrebovale zaščitno opremo. V NSi sicer nimajo težav s tem, da je interpelacija priletela že 52. dan od prisega te vlade. "Problem je, da se laži in obsodbe ministrov in koalicijskih poslancev, da smo kriminalci in lopovi, širi iz parlamenta na ulice. Stanje duha je danes tako nizko, kot ni bilo v 30 letih," je ocenil. Horvat upa, da bo Počivalšek še minister in bo to delal tako dolgo, dokler bo uspešen in bo to delo opravljal z veseljem.
V poslanski skupini DeSUS pa so prepričani, da za obtožbe iz interpelacije ni pravo orodje interpelacija, ampak naj to raziščejo pristojni organi, kot so policija, računsko sodišče, preiskovalna komisija. Po mnenju Franca Jurše je interpelacija zgolj farsa in predstava, s katero predlagatelji želijo spodkopati prizadevanja celotne vladne ekipe pri soočanju z epidemijo. Meni tudi, da je interpelacija "slabo napisana zgodba v lokalnem časopisu, ki je polna slovničnih napak in protislovnih zapisov".
Prvi minister Janševe vlade prestal interpelacijo, ta čaka tudi Hojsa
Počivalšek sicer ni edini minister aktualne Janševe vlade, ki se je moral zagovarjati pred poslanci in poslankami. Opozicijski SD, LMŠ, Levica in SAB so pred dnevi namreč vložili interpelacijo zoper notranjega ministra Aleša Hojsa, in sicer po sporni odpravi prepovedi koncerta kontroverznega hrvaškega pevca Thompsona.
KOMENTARJI (1894)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.