Številne civilne pobude združene v Civilni iniciativi za Ljubljano (CILJ) so na današnji novinarski konferenci za ponedeljek napovedale ponovni protestni shod pred ljubljansko Mestno hišo. Tokrat Ljubljančani ne bodo protestirali le proti zapori mestnega središča za promet, ampak bodo opozorili še na nedopustno parkiranje na tržnici, gradnjo stolpnic v Dravljah, vrtičke, je dejal član CILJ Jure Grahek.
Grahek je prepričan, da bo ta protest še večji od protesta 3. decembra, saj se jim je pripravljen pridružiti marsikdo od Ljubljančanov, ki imajo težave v mestu. Od ponedeljka se je CILJ pridružilo okoli 150 meščanov. Na ponedeljkovem protestu so zahtevali umik predloga odloka o cestnoprometni ureditvi z dnevnega reda seje mestnega sveta, kar pa so svetniki zavrnili. Opozicija, ki je meščane podprla na protestu in tudi predlagala umik točke, pa je sejo zapustila. Zaradi nesklepčnosti bodo svetniki sejo nadaljevali 10. decembra.
Po napovedih treh mestnih svetnikov, Mihe Jazbinška (Zeleni Slovenije), Mihaela Jarca (Lista za čisto pitno vodo) in Boštjana Cizlja (SDS), ki so se udeležili današnje novinarske konference, se lahko obstrukcija mestne opozicije ponovi tudi prihodnjič. Na poziv ljubljanskega župana Zorana Jankovića, naj opozicija ali predstavniki CILJ ponudijo konstruktivne rešitve, ki jih bo vložil kot svoja dopolnila k predlogu odloka, so se v opoziciji odzvali z napovedjo dveh dopolnil.
Enak status
Kot je dejal Jazbinšek, bodo predlagali, da dobijo Stritarjeva in Mačkova ulica, Ciril-Metodov, Vodnikov in Krekov trg ter cesta ob Plečnikovem stebrišču na tržnici, kjer je trenutno urejeno parkirišče, enak status, kot ga ima Wolfova ulica - prepovedan promet in parkiranje. Omogoči naj se le kratkočasno dostavo stanovalcem in lastnikom lokalov, vendar ves dan in ne le v jutranjem terminu dostave.
Jarc je prepričan, da je župan s tem, ko je omogočil parkiranje okoli tržnice, ustvaril problem, zdaj pa se bo pojavil kot rešitelj, ki bo z gradnjo parkirne hiše pod tržnico vozila umaknil s teh površin. V ponedeljek bo imel župan po Cizljevih besedah priložnost, da sprejme amandmaje opozicije ali pa vrne akt v prvo fazo in tako omogoči strokovno in argumentirano razpravo o prihodnji prometni ureditvi Ljubljane.
Prebivalci starega mestnega jedra, ki je od septembra zaprto za promet, najprej zaradi obnove Wolfove ulice, zdaj pa zaradi potopnih stebričkov, od mestnih oblasti zahtevajo, da jim omogoči dostop do svojih stanovanj preko celega dne. Zagotavljajo, da ne želijo parkirati na območjih za pešce in da zaporo mestnega središča za promet podpirajo, vendar želijo dovoljenje za dostavo lokalnih prebivalcev.
Škodljivo parkiranje
Po besedah članice pobude Tržnice ne damo Marinke Kurilić pa je parkiranje na tržnici, ki ga je pred letom dni uvedel župan, škodljivo za okolje in zdravje ljudi. Na to so opozarjali tudi že pristojne inšpekcijske službe, vendar niso nič dosegli, je dejala. Potem ko je župan dovolil parkiranje na tržnici, je po besedah Kurilićeve še drugič pokazal mišice ter dovolil promet in parkiranje na tržnici in v njeni okolici. V CILJ zahtevajo takojšnjo prekinitev prometa mimo Plečnikovega stebrišča in parkiranje na okoliških trgih. Ob tem predlagajo uvedbo ekološkega minubusa ali vlakca.
Če župan ne bo uvidel, da se poslužuje nedopustnih načinov, lahko pride do situacije, ki je nihče ne želi, je dejal prebivalec starega dela mesta Peter Mezek. Upa, da bo župana nekdo ustavil, če ne bo sam uvidel, da morajo vzpostaviti konstruktiven dialog. Mezek je napovedal, da bodo s protesti nadaljevali, dokler ne bodo dosegli svojega.
Ritem mestnega jedra
Civilne pobude je v njihovih prizadevanjih podprl arhitekt Janko Rožič. Zaplet po njegovem mnenju kaže, da gre za izrazito parcialne rešitve, ki vnašajo velike problem v ritem mestnega jedra. Prepričan je, da je gradnja precej večje parkirne hiše pod Ljubljanskim gradom dolgoročnejše boljša rešitev, predvsem pa bo dostopna z notranjega cestnega obroča. Nasprotno pa bo parkirna hiša pod tržnico manjša, promet pa bo pripeljala v samo mestno središče.
V CILJ naj bi 12. decembra v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa pripravili strokovno razpravo o prometni ureditvi v Ljubljani, na katero pa so po besedah Kurilićeve povabili predvsem strokovnjake. Med povabljenimi je tudi podžupan Janez Koželj, Jankovića pa niso povabili, ker bo to strokovno omizje, je dejala Kurilićeva.
Odprto pismo
Na mestne svetnike z Liste Zorana Jankovića pa so Ljubljančani, ki se podpisujejo kot Meščani zaprtega jedra Ljubljane, danes naslovili odprto pismo, ker se - v nasprotju z vsemi drugimi mestnimi svetniki - ne odzivajo na njihove prošnje za pogovor. Čudi jih, kako nekritično sledijo svojemu vodji ne glede na metode, ki jih uporablja. Meščani zaprtega jedra Ljubljane izražajo dvom, ali so Jankovićevi svetniki sploh prebrali odlok o cestnoprometni ureditvi, ki naj bi ga mestni svet obravnaval na decembrski seji. Svetnike Liste Zorana Jankovića za konec sprašujejo, v čigavo dobro pravzaprav delajo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.