Paralizator človeku skozi telo požene tok z napetostjo 50 tisoč voltov. Po petih sekundah tresenja se posameznik, kot bi nenadoma ohomel, brez nadzora zruši na tla.
Alenka Jerše iz Amnesty International je povedala, da je organizacija že naslovila na Ministrstvo za notranje zadeve ter poslanke in poslance zahtevo, da poskrbijo, da se uporaba, prodaja in kakršnikoli transferji električnih paralizatorjev onemogoči. Prav tako pa meni, da tudi policija tega orožja ne bi smela uporabljati, saj je lahko tudi smrtno nevarno.
Ne poslanci ne notranji minister se do sedaj niso odzvali. Na policiji pa so nam potrdili, da nameravajo za začetek nabaviti 10 do 15 pištol, ki jih bodo sprva uporabljali specialci, kriminalisti in določene intervencijske skupine, kasneje pa vse patrulje.
Medtem ko se nakateri bojijo, da bodo policisti vse prepogosto uporabljali električne paralizatorje, pa druge še veliko bolj čudi, da jih lahko povsem legalno za 200 tisoč tolarjev kupi vsakdo, le da je polnoleten. Po naših podatkih je 15 kupcev - celo ena ženska- že nabavilo te naprave.
Ohlapni zakon o orožju ektrošok pištole uvršča kar v isto skupino kot solzilec in staro orožje in te lahko brez posebnega dovoljenja kupi vsaka polnoletna oseba.
Policija in uvoznik zagotavljata, da je naprava varna, četudi ima na primer posameznik vztavljen srčni vzpodbujevalnik. Stranski učinki so le zmedenost, bolečina v mišicah in morda slabost. Se pa lahko človek hudo poškoduje ob padcu, še opozarjata policija in uvoznik.
Dovoljenje za uvoz je sicer izdalo ministrstvo za zdravje oziroma minister Keber na osnovi pozitivnega mnenja Inštituta za varovanje zdravja. Inštitut kot možne stranske učinke našteva: poškodbe pri padcih, nevarnost poškodbe oči in možnost vžiga vnetljivih snovi. Hkrati pa ocenjuje, da je naprava v rokah usposobljenega osebja, ki razume in pozna delovanje tega električnega paralizatorja in ravna po navodilih, ustrezna.
Na ministrstvu za zdravje smo želeli povprašati, če se jim zdi naprava varna tudi v rokah popolnega amaterja, a za pred našo kamero na celem ministrstvu niso našli ustreznega govorca.
O paralizatorjih in njihovi uporabi smo se v informativni oddaji 24 ur pogovarjali tudi z direktorjem slovenske policije, Darkom Anželjem..
Zakaj boste sploh kupili električne paralizatorje? V katerih primerih jih boste uporabili?
Slovenska policija bo letos kupila od 10 do 15 električnih paralizatorjev. Uporabili jih bomo v primeru aktivnega upiranja policistu ali kot nadomestilo za uporabo strelnega orožja.
Po zakonu v orožju si lahko to napravo kupi vsak. Se vam zdi to primerno?
Tega ne ocenjujem jaz. Mislim pa, da bi v primeru samoobrambe, ko se človek brani pred resnim napadom, uporaba paralizatorja bila primerna. Če pa bi prišlo do kakšne posledice, bi o tem odločalo sodišče.