Približno sto zaposlenih v gostinskih in turističnih dejavnostih je s protestnim pohodom skozi središče Portoroža opozorilo, da je skrajni čas, da se razmere v omenjenih dejavnostih popravijo. Zahtevajo boljše delovne pogoje in višje plače. Današnji shod je bil miroljuben, naslednjič bo na vrsti stavka, še napovedujejo.
Zaposleni v turizmu in gostinstvu imajo obljub in prigovarjanja k potrpežljivosti dovolj, sporočajo udeleženci današnjega protestnega shoda. "Delavci v gostinstvu in turizmu so slabo plačani in velikokrat šikanirani. Turizem ni več slovenski paradni konj ampak mrtvo kljuse. Skrajni čas je, da začne slovenski turizem vlagati tudi v svoje zaposlene," opozarja predsednik odbora sindikata gostinstva in turizma KS 90 Tone Kambič.
Kambič je opozoril, naj začne v turizem vendarle več vlagati tudi država. Zaradi podcenjenosti in razvrednotenja poklica se mladi namreč ne odločajo za šolanje v teh dejavnostih, stare generacije pa so pred upokojitvijo. "Do zdaj se je vlagalo le v objekte, skrajni čas je, da začnemo vlagati v ljudi," še pravi Kambič. "Z vrha slovenskega managementa dobivamo sindikati pozive, naj umirimo žogico in potrpimo. Dialoga na takšni osnovi ne bo," pa delodajalcem sporoča voditelj obalne sindikalne organizacije KS 90 Peter Majcen in dodaja, da od njih pričakuje konkretne ponudbe.
Sekretarka sindikata gostinstva in turizma Karmen Leban pa zagotavlja, da sindikati ne bodo pristali, da bi se delavcem znižala stopnja socialne varnosti ali da bi se pogodbe za nedoločen čas spreminjalo v pogodbe za določen čas. Če na njihove zahteve ne bo pozitivnega odziva, napovedujejo v sindikatu gostinskih in turističnih delavcev stopnjevanje pritiskov po vsej Sloveniji.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.