Povorka po mestu je simbolična gesta javnega shoda, ki jo LGBT+ skupnost ohranja od začetkov Parade ponosa s stonewallskimi protesti leta 1969, so zapisali organizatorji Ekipa Koroška Pride.
Udeleženci so se zbrali na dvorišču slovenjgraške stare komunale in se nato podali skozi mesto. "Parada; lesketajoče praznovanje, radost izkustva svobode, protest. Ker verjamemo, da si vsak zasluži dom, kjer se domače tudi počuti, letos prvič korakamo po koroški zemlji. Združeni pod enim geslom kličemo za pravico do ljubezni. Namreč obstajamo. In ostajamo. Naš dom je tu," so sporočili.
Poudarili so, da je dogodek organiziran v skladu s covid-19 ukrepi in priporočili NIJZ. "Na dogodku se beleži evidenca prisotnosti s kontakti, ki se lahko hrani do enega meseca. Zaščitna maska je priporočena. Udeležite se samo, če ste zdravi!" so pozvali.
Na dvorišču stare komunale so bile postavljene tudi stojnice, na katerih so se predstavljale sorodne LGBTIQ+ slovenske organizacije, kot so TransAkcija, DIH, Maribor Pride, Ljubljana Pride, Iniciativa Kavč, Kvartir in Legebitra.
V prostorih raumAU, ki je v poslopju stare komunale, pa je bila obiskovalcem na ogled feministična fotografska razstava treh lokalnih avtoric z naslovom Prvinsko.
Okoli 20. ure so program sklenili s kulturno-političnim programom. Ta je vključeval literarne točke LGBTIQ+ pesnice in pesnika Sare Nuše Golob Grabner in Toma Vebra, za glasbo pa so skrbeli LGBTIQ+ izvajalci Alina Hirtl, Luka Kotnik, Filip Vurnik in Dunja Vrhovnik.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.