slika_1>Nekdanji premier Anton Rop je v današnji izjavi za javnost povedal, da je od Slovenske obveščevalno varnostne agencije (SOVA) pet dni pred parlamentarnimi volitvami 2004 dobil zadnje informacije o pogovorih med hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem in tedanjim vodjem slovenske opozicije Janezom Janšo. Informacija Sove naj bi se po Ropovih besedah nanašale na incidente v Piranskem zalivu, o tem pa ga je obveščeval nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar.
Na novinarsko vprašanje o konkretni vsebini prisluškovanih pogovorov med Sanadarjem in Janšo (SDS), Rop ni želel odgovoriti. Dodal je, da je o podrobnostih pripravljen spregovoriti pred pristojnimi službami, kot je komisija za nadzor nad delom Sove.
Sanader: 'Ropova velika neumnost'

Tudi v Janševem kabinetu so zavrnili Ropove trditve o dogovarjanju glede incidentov v Piranskem zalivu.
Vlada v Zagrebu zaradi prisluškovanja Sove zahteva od Slovenije temeljito pojasnilo. Hrvaško zunanje ministrstvo je tako danes poslalo uradni Ljubljani diplomatsko noto o trditvah nekdanjega slovenskega premierja Ropa, da je SOVA v času njegove vlade prisluškovala pogorovom Sanaderja in Janše. Takšna dejavnost Sove naj bi bila po mnenju Zagreba "škodljiva za odnose med državama in v popolnem nasprotju z mednarodnimi standardi", zaradi česar Hrvaška pričakuje "nujno pojasnilo".
Kabinet vlade: V Sovinih dokumentih ni Ropovih trditev

Ropove trditve o domnevnih dogovorih med Janšo in Sanaderjem leta 2004 "so neresnične, škodljive in žaljive," so v kabinetu predsednika vlade zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Pri pregledu dokumentarnega gradiva naj bi tudi SOVA ugotovila, da "v nobenem poročilu iz leta 2004 ni zapisanih teh trditev", so še sporočili iz Janševega kabineta.
Če bi bila v trditvah poslanca SD in nekdanjega predsednika vlade "vsaj trohica resnice, bi takšno šokantno informacijo Rop zagotovo uporabil pred volitvami," menijo v kabinetu.
Para-Sova znotraj Sove?
Poslanec SD Anton Rop naj bi s svojimi izjavami povzročal škodo mednarodnemu ugledu Slovenije in njeni nacionalni varnosti, trdijo v kabinetu predsednika vlade, "zato pričakujemo, da bo nemudoma odstopil. Prav tako pa pričakujemo, da se bo do takšnega ravnanja v najkrajšem možnem času opredelila tudi njegova stranka in njen predsednik Borut Pahor."
Rop se je "s presenečenjem" odzval na poziv vladnega kabineta predsedniku SD, naj odstopi kot poslanec državnega zbora.
"V zvezi z incidenti v Piranskem zalivu sem bil kot predsednik vlade obveščen s strani pristojnih, " je sporočil Rop. "Doslej ravnanj Janeza Janše nisem razkril predvsem zato, ker sem se zavedal posledic za slovensko državo in njen mednarodni ugled."
Rop še pričakuje, da bo preiskava potrdila točnost njegovih navedb "in bo takrat predsednik vlade potegnil ustrezne konsekvence in politično odgovornost."
Rop je v oddaji Svet na Kanalu A dejal, da je "Janša zadnji človek, ki me lahko poziva k odstopu."
Pahorju se zdi Janšina pobuda, da naj Rop zaradi izjave o dogovorjenih incidentih v Piranskem zalivu med Janšo in Sanaderjem odstopi, nenavadna, saj ni običajno, da k odstopu poslanca poziva koalicija. premier Janez Janša
Iz odgovora Sove kabinetu predsednika vlade naj bi izhajalo, da Rop svojih trditev ne more utemeljiti na uradnih informacijah oziroma dezinformacijah agencije. "Če je Sova leta 2004 dejansko prisluškovala pogovorom med Janšo in Sanaderjem in o tem obveščala takratnega predsednika vlade Antona Ropa, potem je ta komunikacija do predsednika takratne vlade potekala izven uradnega in zakonitega delovanja agencije," so poudarili v kabinetu.
Razkrita dejstva in izjave poslanca SD naj bi še dodatno potrjevala sume, ki jih preiskuje tudi posebna vladna komisija za oceno dela Sove, in sicer, "da je v preteklosti znotraj agencije delovala posebna ekipa, ki je sporne metode in sredstva tajnih služb uporabljala izven zakonitih okvirov", so še zapisali.
Rop namiguje na vlogo opozicije
Sova naj bi po Ropovih navedbah spremljala dogodke, povezane z incidenti v Piranskem zalivu, ko je bil "sam kot predsednik vlade obveščen, da je bil del slovenske politike vanje vpleten".
Na vprašanje o domnevnih dogovorih med hrvaškim predsednikom vlade ter tedanjim vodjo slovenske opozicije je Rop odgovoril, da naj bi bilo dejstvo, da so se incidenti pojavljali pred parlamentarnimi volitvami.
"Kdo in kako je konkretno deloval, pa naj ocenijo tisti, ki bodo imeli dostop do pravih informacij." Po njegovem mnenju bi lahko "ustrezne službe" razkrile vsebino prisluhov. "Takrat bo jasno, kaj konkretno se je pogovarjalo in dogovarjalo in kdo je za to odgovoren."
Sicer pa je Rop povedal, da Sovi "ni bilo nikoli naročeno prisluškovanje kateremu koli slovenskemu ali tujemu politiku".
Poslanec SD in nekdanji premier je še izrazil svojo zaskrbljenost glede domnevnega "razkroja" Sove, iz katere "dnevno prihajajo novi in novi podatki, zato ne more zagotavljati zadostne stopnje nacionalne varnosti".
Ropova razlaga za domačo rabo, meni Sanader

"Očitno je, da ne bodo priznali, da so prisluškovali vodji opozicije, in jim je zato verjetno nekoliko lažje in za domačo rabo bolj primerno reči, da so prisluškovali tujemu državniku, toda tudi to v demokratični praksi Evrope ni dopustno, zato bomo pri razjasnjevanju tega primera šli do konca," je za hrvaško TV Nova dejal premier Sanader. Dejal je še, da je priznanje "enako slabo za Ropa", ne glede na to, kako skuša nekdanji slovenski premier to upravičiti.
SOVA je v letu 2004 posnela več telefonskih pogovorov med predsednikom hrvaške vlade Sanaderjem in takratnim vodjo slovenske opozicije Janšo, je za današnjo izdajo Dnevnika potrdil Rop. Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar trdi, da naj bi Sova delovala zakonito, še piše časnik.
Predsednik parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi službami v prejšnjem mandatu Jožef Jerovšek (SDS) je povedal, da člani tedanje komisije od Sove "niso prejeli absolutno nobenih informacij" o domnevnem prisluškovanju Sanaderju in Janši. "Tudi neuradnih podatkov o tem ni bilo," je še povedal Jerovšek.Podbregar v torek na GPU
Danes naj bi se Podbregar pojavil na zaslišanju pred kriminalisti Generalne policijske uprave (GPU), vendar se nekdanji direktor Sove pogovora ni udeležil. "Podbregar ni prejel sklepa vlade o odvezi molčečnosti," je za 24ur.com povedal Podbregarjev odvetnik Aleksander Čeferin. Ko mu je bil sklep vročen, je Podbregar dobil novo vabilo na zaslišanje, ki naj bi bilo jutri.
Nekdanji direktor Sove je pred dnevi odklonil pogovor z delovno skupino
vlade, ki raziskuje preteklo delovanje obveščevalne agencije. Čeferin je pojasnil, da se sklep vlade o odvezi molčečnosti za pogovor z vladno delovno skupino sklicuje na tajni sklep vlade, s katerim ni seznanjen.
Policija po usmeritvah vrhovnega državnega tožilstva preiskuje domnevne zlorabe sredstev iz nezakonitega črnega finančnega fonda Sove v obdobju, ko je bil direktor agencije Podbregar.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.