Ob naraščajočih življenjskih stroških in vse višjih cenah hrane je bilo pričakovati tudi podražitev šolskih malic. A je zdaj že bolj ali manj jasno, da bo to preprečil interventni zakon, ki ga je ministrstvo za izobraževanje pred enim tednom poslalo v javno obravnavo. Predlog zakona predvideva, da bi cena šolske malice ne glede na dvig stroškov za uporabnike ostala na ravni lanske. Razliko v ceni bi pokrili iz državnega proračuna. Enako velja za oskrbnine v dijaških domovih.
Čeprav je zakon šele v fazi sprejemanja, šolsko leto pa se je že začelo, minister Igor Papič miri: tudi septembrske cene bodo na ravni lanskih. "Mislim, da je pomembno, da poudarimo, da bo veljal od 1. septembra celotno šolsko leto do konca avgusta," je dejal za TV Slovenija. Kot je še dodal, upa, da bo sprejet še ta mesec, da obdobje, ko bodo šole zalagale razliko do realnih cen, ne bi bilo predolgo.
Kaj predlagajo?
Kot je navedeno v obrazložitvi predloga, je njegov osnovni cilj omiliti posledice, ki so nastale zaradi podražitve cen nastanitve, prehrambnih izdelkov in stroškov, povezanih s prehrano pri izračunu cene oskrbnine v dijaških domovih in cene malice učencev in dijakov.
Tako bi z zakonom določili, da se cena šolske malice za učence in dijake v prihajajočem šolskem letu ne zviša in ostane enaka kot v šolskem letu 2021/2022. Zaradi zagotavljanja pozitivnega poslovanja šol pa bi se osnovnim in srednjim šolam razlika med stroški in staršem zaračunano ceno malice krila iz državnega proračuna.
Na ministrstvu tudi predlagajo, da bi dijaki in študenti, ki bivajo v dijaškem domu, v tem šolskem letu plačali oskrbnino v višini izhodiščne cene, kot je veljala od januarja do konca pouka v prejšnjem šolskem letu. Če je dijaški dom v preteklem šolskem letu določil nižjo dejansko ceno oskrbnine od njene izhodiščne cene, pa bi dijaki in študenti plačevali oskrbnino po tej, torej nižji ceni. V ta namen bi se tudi dijaškim domovom iz proračuna krila razlika med izhodiščno ceno oskrbnine, ki je veljala v preteklem letu, in izhodiščno ceno oskrbnine, zvišane za vrednost indeksa rasti cen življenjskih stroškov in stroškov dela.
Iz proračuna bi za kritje razlike v ceni malice in oskrbnin skupaj namenili 11,7 milijona evrov, in sicer 2,6 milijona v letošnjem letu ter dobrih devet milijonov v letu 2023.
Brezplačni obroki za vse? Morda čez nekaj let
V zakonodajnem postopku je tudi predlog SDS za brezplačne šolske malice in kosila za vse, tako za učence kot tudi za dijake. Podpise za podoben zakon, ki bi brezplačna kosila zagotavljal vsem osnovnošolcem, zbira tudi Inštitut 8. marec.
"Sama ideja ni nova, je stara. In seveda je v redu. So pa težave pri izvedbi. Pa ne mislim samo zagotavljanja finančnih sredstev. Gre tudi za zagotavljanje ustreznih prostorov za razdelitev hrane, za pripravo hrane. Gre za vprašanje ustreznih kadrov," je o tem dejal minister Papič. Zato, je prepričan, brezplačnih obrokov za vse še nekaj let ne moremo pričakovati.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.