»Odgovor in prikaz drugih oziroma nasprotnih dejstev na prispevek v oddaji 24 ur z dne 26.9.2018 z naslovom: Afera dodatki, vključen na prispevek 24ur.com »Pritiskajo name, naj spornih izplačil na univerzi ne preiskujemo«:
Dne 26. 9. 2018 je v oddaji 24 ur voditeljica Petra Kerčmar trdila, da naj bi od milijona evrov domnevno neupravičenih dodatkov za opravljanje različnih funkcij večino dobila nekdanja dekanja Branka Kalenić Ramšak. Ta informacija nikakor ni točna, saj je izplačila v obdobju 10 let dobivalo okrog 200 pedagoških delavcev na Filozofski fakulteti.«
Branka Kalenić Ramšak,
Zanjo po pooblastilu Odvetniška družba Pirc Musar & partnerji, o.p., d.o.o.«
Na današnji novinarski konferenci je rektor ljubljanske univerze Igor Papič komentiral razkritje spornih izplačil zaposlenim na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Po njegovih besedah naj bi nekateri pritiskali nanj, naj izplačil ne razčisti.
"Globoko obžalujem, da nekateri razmišljajo na način, da naj se stvari ne razkrijejo. Vsem tistim, ki izvajajo pritisk, sporočam, da bomo vztrajali in da ne želimo pometati stvari pod preprogo," je povedal. Pritiske pa naj bi izvrševali tudi na dekana filozofske fakultete Romana Kuharja. Ta je sprožil preiskavo, potem ko mu je posle predala nekdanja dekanja Branka Kalenić Ramšak.
Papič je govoril tudi o ukrepih, ki so jih po razkritju spornih izplačil uvedli na univerzi. Dekane vseh preostalih 25 članic je pozval k hitremu pregledu poslovanja, sporočiti pa morali tudi, ali so se sporna izplačila dogajala tudi na njihovih fakultetah.
"Do danes sem prejel pisne izjave vseh 25 dekanov, vsi pa po svojem najboljšem vedenju izjavljajo, da tovrstnih praks niso zaznali," je povedal.
Nekateri dekani Papiča pozivajo, naj revizijska služba univerze pri njih opravi revizijo poslovanja, ker pa je ta močno kadrovsko podhranjena, bo eden od ukrepov nakup poslovno-informacijskega sistema, s katerimi bi poenotili poslovanje članic. Razmišljajo tudi, da bi uvedli bolj podroben primopredajni postopek ob menjavah dekanov.
"Globoko obžalujem, da se nam to dogaja, obljubljam pa, da bomo na tak način, kot smo ukrepali zdaj, ukrepali tudi v prihodnje," je še dejal.

Kuhar meni, da vsa izplačila niso sporna
Nadaljnje ukrepe pa na svoji fakulteti napoveduje tudi Kuhar. Kot pravi, bodo naslednje poteze sprejeli šele potem, ko bodo svoje delo opravili organi pregona. "Ukrepali bomo v skladu z njihovimi zaključki," je dejal. Tako Papič kot Kuhar poudarjata, da gre pri aferi še vedno zgolj za sume nepravilnosti, zato bi bilo prehitro zahtevati vračilo denarja. Dodal je še, da vsa izplačila niso nujno sporna, saj naj bi šlo pri izplačilih predstojnikom oddelkov in njihovim namestnikom le za napačno obliko izplačila za delo, ki je bilo dejansko opravljeno. Sporne dodatke naj bi sicer po njegovem vedenju izplačevali zadnjih deset let, pred tem pa ne.
"Seveda bomo pogledali, če se da karkoli urediti pred zaključkom formalnih postopkov, a znano je, da če nekdo terja od zaposlenih vračilo denarja, da mora imeti za to trdno osnovo," je povedal Papič.
Papič sprejel odstop Kalenić Ramšakove, da bi razbremenil univerzo
Rektor pa je komentiral tudi odstop Kalenić Ramšakove z mesta prorektorice univerze. Tega je sprejel, ker je želel razbremeniti univerzo, hkrati pa zagotoviti normalne pogoje za delo.
Odvetnica Kalenić Ramšakove Nataša Pirc Musar je v sporočilu za javnost zapisala, da je njena stranka v svojem prvem mandatu dekanje v letu 2013 ugotovila nepravilnost, in sicer, da naj bi prejela dodatek za stalno pripravljenost. Takoj je reagirala in sistemsko ukinila ta dodatek vsem vodstvenim delavcem, vključujoč tudi sebi. Kot zatrjuje Pirc Musarjeva nikakor ne drži informacija, da naj bi Kalenić Ramšakova prejela kar 18.000 evrov dodatka. Po njenih besedah si je nekdanja prorektorica ves čas prizadevala za zakonitost in transparentnost poslovanja Filozofske fakultete, vse nepravilnosti pa naj bi sproti »sanirala«. Pirc Musarjeva še navaja, da je njena stranka na začetku drugega mandata v letu 2015 ugotovila, da se tudi dodatki za vodenje izplačujejo nepravilno, kar je bila posledica zatečenega stanja, a je tudi to nepravilnost takoj odpravila.
Fakultete naj bi si izplačale skupno milijon evrov
Revizija univerze na filozofski fakulteti je razkrila, da je fakulteta v minulem desetletju nekaterim zaposlenim preko podjemnih pogodb neupravičeno izplačevala dodatke. Šlo naj bi za milijon evrov, pri čemer naj bi bila sporna predvsem nakazila dekanom in prodekanom. Ti naj bi si denar (do 1000 evrov bruto mesečno za dekane in 500 evrov bruto za prodekane) izplačevali kot dodatek za funkcijo, čeprav je to plačilo vključevala že njihova plača.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.