Danes se je na nedeljski referendum o arbitražnem sporzumu s Hrvaško odzval tudi ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres, ki je izrazil pričakovanje, da bo vlada "upravičila zaupanje, ki ga je zahtevala in tudi dobila od državljanov, da bo po tej poti zagotovila Sloveniji pravično mejo in zavarovala njene vitalne interese". Sicer rezultata referenduma ni neposredno komentiral, je pa menil, da bi bila udeležba glede na občutljivost vprašanja lahko višja.
Komentiral je tudi zaplete glede izjave komisije za Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, češ da Katoliška cerkev ne podpira arbitražnega sporazuma. Pojasnil je, da je bil po sredi očitno nesporazum, saj je sam podpisal izjavo komisije, v kateri je pisalo, da sporazuma niti ne podpirajo niti mu ne nasprotujejo. "Torej treba je povedati obe stvari hkrati, ne samo pol stavka," je dejal.
Sredi referendumske kampanje je namreč član komisije Ivan Kukar med drugim dejal, da Katoliška cerkev ne podpira arbitražnega sporazuma in je skeptična, da bo "privedel do takšne rešitve, ki jo bomo Slovenci percepirali kot pravično". Tajnik komisije Tadej Strehovec pa je nato sporočil, da je šlo pri tem le za Kukarjevo osebno mnenje.
Danes pa je Stres pojasnil, da so se v komisiji Pravičnost in mir pred referendumom izrekli za tri cilje – za ohranitev prijateljstva in dobrososedskih odnosov s Hrvaško, za pravično mejo in za udeležbo na referendumu. "Prva dva cilja še nista dosežena. Določitev pravične meje je še pred nami, vendar ta naloga ni več samo v naših rokah. Glede tretjega cilja smo lahko samo delno zadovoljni," je dejal nadškof.
Papež se ni odločal, ali je sporazum za Slovenijo dober
Odzval pa se je tudi na stališče papeža Benedikta XVI. v podporo arbitražnemu sporazumu. Kot je poudaril Stres, je papež sporazum podprl načelno, ker sta se Slovenija in Hrvaška dogovorili za reševanje problema meje z arbitražo. "Kdo pa tega ne bi pozdravil? Najmanj bi temu nasprotoval papež, ki vedno zagovarja sporazumevanje in mir med ljudmi," je poudaril Stres.
Pojasnil je še, da tu ne gre uporabljati načela o papeževi "nezmotljivosti", saj to velja predvsem za temeljne verske in moralne pravice, ne pa za politična vprašanja. Ocena o tem, "ali je vsebina sporazuma primerna, pa ni papeževa naloga in tudi ne more biti njegova pristojnost". "Če bi se že hotel opredeljevati, bi se mu morali upreti, kaj se vmešava v naše notranje zadeve," je dejal. "Papež se tudi ni hotel odločati, ali je sporazum za Slovenijo dober ali ne," je še dodal ljubljanski nadškof.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.