Slovenija

'Papež Frančišek je bil vest sveta'

Ljubljana, 21. 04. 2025 10.53 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Mirko Vorkapić
Komentarji
87

Na smrt papeža Frančiška se je odzval slovenski politični vrh. "Njegov glas za mir in pravičnost je navdihnil na milijone ljudi," je med drugim zapisala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Premier Robert Golob pa je zapisal, da je bil papež Frančišek vest sveta.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Poklon političnega vrha
    03:27
    Iz 24UR: Poklon političnega vrha
  • Iz SVETA: Pogovor z dr. Igorjem Bahovcem
    03:14
    Iz SVETA: Pogovor z dr. Igorjem Bahovcem
  • Iz SVETA: Kakšen pečat je pustil papež Frančišek?
    03:11
    Iz SVETA: Kakšen pečat je pustil papež Frančišek?
  • Iz SVETA: Kdo je bil papež Frančišek?
    03:03
    Iz SVETA: Kdo je bil papež Frančišek?
Robert Golob
Robert Golob FOTO: Aljoša Kravanja

Kot je na družbenem omrežju zapisala Nataša Pirc Musar, je globoko užaloščena zaradi papeževe smrti. Dejstvo, da je umrl na velikonočni ponedeljek, pa po njeni oceni še dodatno izpostavlja simboliko njegove zapuščine - življenja, posvečenega upanju in obnavljanju.

Pirc Musar je v izjavi za javnost poudarila, da je svet izgubil izjemnega duhovnega voditelja, ki je s svojo preprostostjo, sočutjem in neutrudnim prizadevanjem za mir, pravičnost ter dostojanstvo vseh ljudi zaznamoval naš čas. "Njegove besede in dejanja so nagovarjale srca milijonov vernikov in nevernikov po vsem svetu. Njegove besede ob najinih srečanjih bodo za vedno spremljale tudi mene," je dodala.

Predsednica republike se je s papežem Frančiškom sestala trikrat. Prvič na pogrebu zaslužnega papeža Benedikta XVI., dvakrat pa jo je nato papež sprejel na zasebni avdienci, nazadnje decembra lani.

"Papež Frančišek se je od nas poslovil v izjemno težkih časih, ki nam kot človeštvu niso v čast. Vojne, ki si jih Frančišek srčno želel končati in razprtije med narodi, ki se jih je trudil pomirjati, vse to njegovo delo nam je dajalo upanje in vero, da bomo zmogli in bosta prevladala dobro in mir," pa je ob papeževi smrti zapisal premier Robert Golob.

Kot so premierja povzeli v njegovem kabinetu, papeža Frančiška ni več, upanje pa ostaja. "Bil je vest sveta, pogrešali ga bomo," je sklenil Golob.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je Frančiška v izjavi na omrežju X označila za izjemnega papeža in velikega človeka. "Njegov čut za odrinjene, šibke, socialno ogrožene in marginalizirane je bil navdih za mnoge. Njegova dejanja, ki so vlivala upanje številnim, ne bodo nikoli pozabljena," je zapisala na omrežju X in izrazila sožalje vsem katoličanom.

Na zunanjem ministrstvu so se mu poklonili kot močnemu glasu družbene pravičnosti, sočutja in človeškega dostojanstva. "Njegovo zapuščino pri ustvarjanju varnejšega in pravičnejšega sveta bomo za vedno občudovali," so dodali v izjavi na X.

Na družbenem omrežju je zapis delil tudi evropski poslanec Marjan Šarec. "Ko je prevzel zahtevno poslanstvo, je takoj dal vedeti, da bo drugačen. Ljudje so ga sprejeli z navdušenjem. Ni obsojal, skušal je razumeti in spodbujati. Bil je prijeten sogovornik, s širokim naborom tem za pogovor. Seveda je bil samo človek, ljudje pa smo nadomestljivi. A vendar je pustil neizbrisen pečat in bo vseeno težko nadomestiti njegovo odsotnost s tega sveta. Naj počiva tako, kot je živel," je zapisal.

Papež Frančišek je umrl danes v starosti 88 let, so sporočili iz Vatikana. Frančišek je umrl dan po tistem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra.

SŠK: Sprožil reforme v Vatikanu

Novico o smrti papeža Frančiška so potrdili in se nanjo odvali tudi v Slovenski škofovski konferenci (SŠK). Kot so zapisali, je Frančiškov pontifikat zaznamovalo ponižno služenje "božjemu ljudstvu, usmiljenje in zavezanost marginaliziranim". Izdali so navodila župnijam, kako ravnati ob novici ob papeževi smrti.

Kot so navedli v SŠK, je bil papež znan po svojem manj formalnem pristopu k papeževanju, "kar je pokazal že takoj na začetku, ko se je namesto bivanja v apostolski palači odločil za bivanje v Domu svete Marte".

V času svojega pontifikata je, kot navajajo, zvesto oznanjal evangelij in vero v Jezusa Kristusa, "osredotočal se je na vprašanja, kot so podnebne spremembe, medverski dialog in gospodarska neenakost". "Njegove enciklike, med drugim Laudato si' o upravljanju okolja in Fratelli tutti o družbenem prijateljstvu, odražajo te prednostne naloge," so zapisali.

Kot ugotavljajo, je papež Frančišek "sprožil tudi reforme v Vatikanu in spodbujal sinodalnost, ki spodbuja odprt dialog in posvetovanje znotraj Cerkve." "Čeprav se je v poznejših letih soočal z zdravstvenimi težavami, je ohranil aktiven urnik in se še naprej zavzemal za pravičnost in sočutje na svetovnem prizorišču," so njegovo delo opisali na SŠK.

Predsednik SŠK Andrej Saje je dodal, da so "Frančiškovim odhodom k Očetu izgubili ne samo vrhovnega voditelja Katoliške Cerkve in Kristusovega namestnika na zemlji, temveč tudi človeka globokega sočutja, ki je po Jezusovem zgledu za svoje življenje izbral pot služenja, ljubezni in miru".

Kot je poudaril Saje, je papež Frančišek v svojem pontifikatu nesebično služil Cerkvi in vsemu človeštvu. "Njegov poziv k večji solidarnosti, spoštovanju dostojanstva vsakega človeka, skrbi za naš planet kot skupni dom, ter podpora revnim in zapostavljenim, so bile vrednote, ki so oblikovale njegovo duhovno poslanstvo," je zapisal.

"Papeža Frančiška se bomo Slovenci spominjali tudi po tem, da nas je poznal že v času svojega bivanja v Argentini. Za nas se je pogosto zanimal. Leta 1970 je še kot jezuit obiskal Slovenijo," je med drugim še spomnil Saje.

Ob smrti papeža je SŠK izdala tudi navodila za župnije. Tem med drugim predlagajo, da organizirajo ure molitve za pokojnega papeža, duhovniki naj vernikom predstavijo poslanstvo, ki ga je opravljal pokojni papež in jim razložijo, kako poteka izbira novega papeža. Takoj, ko tiskovni urad Svetega sedeža oziroma SŠK objavi novico o papeževi smrti, naj se po vseh cerkvah zvoni z velikim zvonom, petkrat po dve minuti, so še navedli.

Priljubljen tudi med muslimani
Na papeževo smrt so se odzvali tudi v Islamski skupnosti v Sloveniji. Mufti Nevzet Porić je v pismu predsedniku SŠK Sajetu izrazil sožalje in zapisal, da je bil papež Frančišek priljubljen tudi med muslimani, ki so ga spoštovali zaradi njegovega odnosa do človeka, zaradi njegove odprtosti in nenehnega spodbujanja dialoga med ljudmi.

"Ljubil je človeka, ne glede na njegovo versko, rasno ali katerokoli drugo pripadnost. Spodbujal je resnico, pravičnost in mir v svetu. Njegov glas je odmeval tudi med muslimani, ki so ga poslušali in spoštovali," je izpostavil Porić. Kot je še dodal, je papež s svojo modrostjo, ponižnostjo in prizadevanji za mir, pravičnost ter dialog med verami in kulturami zaznamoval dobo, v kateri živimo. "Bil je glas ponižnih in odrinjenih ljudi. Bil je svetilnik sočutja in človečnosti," je sklenil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17