Več kot 600 novinarjev iz 150 medijev, tudi iz Slovenije, je v okviru projekta Pandorini dokumenti, ki obsega analizo 11,9 milijona datotek, začelo razkrivati finančne skrivnosti številnih, tudi svetovnih voditeljev, denimo češkega premierja Andreja Babiša. Prav tako so v največji mednarodni novinarski preiskavi doslej odkrili skrivne posle Slovencev.
Novinarji so z analizo 11,9 milijona datotek z e-sporočili, ustanovnimi papirji in drugo dokumentacijo razkrili posle okoli 130 milijarderjev iz Rusije, ZDA, Turčije in drugih držav, 35 sedanjih in nekdanjih svetovnih voditeljev ter več kot 330 politikov in javnih funkcionarjev.
Tudi Slovenci
Pandorini dokumenti so "pobegnili" iz 14 registracijskih družb z vsega sveta, ki v davčnih oazah ustanavljajo in upravljajo slamnata podjetja za stranke, katerih namen je prikriti svoje posle ali premoženje, pod drobnogled pa jih je vzel Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ) skupaj z medijskimi partnerji, med njimi preiskovalnim portalom Oštro v Sloveniji, so sporočili iz Oštra.
Pojasnili so, da so samo njihovi novinarji v večmesečni preiskavi pregledali več kot 9000 dokumentov, povezanih s Slovenci. Med njimi so elektronska korespondenca, dokazila o lastništvu, poslovni načrti in druga dokumentacija najmanj 40 podjetij z Britanskih Deviških otokov, Sejšelov, Cipra, iz Belizeja in drugih davčnih oaz.
Dokumenti razkrivajo lastnike podjetij, med katerimi so tudi slovenski športniki, podjetniki, osumljenci za gospodarsko-finančni kriminal in ubežniki pred slovenskimi sodišči. Nekatera podjetja so bila vpletena v prevare potrošnikov, izmikanje premoženja pred upniki in domnevno pranje denarja.
Razkrili poslovanje češkega premierja Babiša
Med odmevnejšimi odkritji novinarjev je poslovanje češkega premierja Andreja Babiša. Julija 2009 je najel panamsko odvetniško pisarno Alcogal, ki tradicionalno posluje s premožnimi in vplivnimi strankami. Ta je za Babiša ustanovila dve slamnati podjetji, eno na Britanskih Deviških otokih in drugo v ameriškemu Washingtonu.
Iz elektronskih sporočil, ki jih je pridobil ICIJ, je razvidno, da je Babiš novembra 2009 v podjetje na Britanskih Deviških otokih vložil 19 milijonov evrov (22 milijonov dolarjev), ki so se nato prek washingtonskega podjetja stekla v njegovo hčerinsko podjetje v Monaku.
Monaško podjetje je s tem denarjem kupilo 16 nepremičnin v francoskem mestu Mougins, vključno z dvorcem Bigaud in več zemljišči. Leta 2010 so Babiš in z njim povezana podjetja kupila še več posestev v okolici dvorca, vključno z dvonadstropno vilo z bazenom in garažo.
Babiš, ki se na vprašanja novinarjev ni odzval, je moral kot politični funkcionar po češki zakonodaji razkriti svoje premoženje. Vendar v dokumentih, ki jih je pridobil češki preiskovalni portal Investigazce.cz, ni podatkov o posestvih na Azurni obali, niti o podjetjih, prek katerih je te nepremičnine kupil.
Češka po ocenah ekonomistov zaradi utaje davkov izgubi več kot sedem odstotkov letnih prihodkov. Približno 4,3 milijarde evrov vsako leto izgine v davčnih oazah, ki jih uporabljajo najpremožnejši Čehi in njihova podjetja.
Nepremičnine preko davčnih oaz kupovali tudi jordanski kralj in Blairova
Nepremičnine so prek davčnih oaz kupovali tudi jordanski kralj Abdulah II. ter nekdanji britanski premier Tony Blair in njegova žena Cherie, je pokazala novinarska preiskava. Blairova sta od družine bahrajnskega ministra za turizem kupila razkošno hišo v Londonu, ki jo je ta imela v lasti prek podjetja v davčni oazi. Prihranila sta okoli 345.000 evrov (400.000 dolarjev) davka na nepremičnine.
Dokumenti so po poročanju BBC razkrili tudi nečedne posle Vladimirja Putina. Dokumenti ruskega predsednika povezujejo s tajnimi sredstvi v Monaku. Na dan so prišli tudi posli ukrajinskega, kenijskega in ekvadorskega predsednika v davčnih oazah.
BBC poroča, da so imeli kenijski predsednik Uhuru Kenyatta in šest članov njegove družine na skrivaj v lasti mrežo podjetij. Povezani so bili z 11 podjetji, od katerih je bilo eno ocenjeno z vrednostjo kar 30 milijonov.
Člani ožjega kroga pakistanskega predsednika vlade Imrana Khaana imajo vključno z ministri v kabinetu in njihovimi družinami na skrivaj podjetja in sklade, kjer hranijo na milijone evrov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je tik pred zmago na volitvah leta 2019 prenesel svoj delež v tajno podjetje.
Med preiskanimi pa so tudi imena iz sveta glasbe in estrade, kot sta kolumbijska pevka Shakira in nemški supermodel Claudia Schiffer.
Po oceni Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj je bilo lani v podjetjih iz davčnih oaz skritih vsaj nekaj manj kot 10.000 milijard evrov premoženja.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.