"Bližnjevzhodni mirovni proces bo tudi v času predsedovanja Slovenije ena osrednjih političnih tem Evropske unije," je poudaril predsedujoči Svetu EU za splošne zadeve in zunanje odnose, slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, po srečanju s palestinskim zunanjim ministrom Rijadom al Malkijem, ki je na obisku v Ljubljani.
Rupel je sogovorniku zagotovil polno zavzetost slovenskega predsedstva EU za pospešitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa in obisk obenem označil za prelomnega. "Gre za tradicijo slovensko-palestinskega prijateljstva, a vendarle se danes pogovarjamo s palestinsko oblastjo tudi v imenu Evropske unije," je dejal.
Aktivna vloga Evrope
Po besedah al Malkija bi morala v pogajalskem procesu med Izraelci in Palestinci pomembno vlogo odigrati tudi Evropska unija. "Evropa ne bi smela biti le v pomoč, temveč tudi igralec. Zato si želimo aktivne vloge Evrope pri promociji mirovnih pogajanj med Izraelci in Palestinci." Kot je dodal, bodo izraelsko-palestinska pogajanja dosegla vrhunec ravno v času slovenskega predsedovanja uniji. Zato si al Malki želi, da bi si lahko tudi Slovenija lastila zasluge za uspešna pogajanja.
Konferenca v Annapolisu
Oba ministra sta izpostavila, da je do obiska prišlo v pomembnem obdobju za bližnjevzhodno regijo, po mednarodni konferenci v ameriškem Annapolisu. Na njej sta se namreč izraelska in palestinska stran 27. novembra lani po sedmih letih premora dogovorili za takojšen začetek pogajanj za rešitev 60-letnega spora, ki naj bi do konca leta 2008 privedla do mirovnega dogovora. Rupel je poudaril, da je bila v Annapolisu sprejeta ideja, da se
izraelska in palestinska stran pogovarjata med seboj, s posebno podporo
ZDA. Če v pogovorih med stranema tudi po Bushevem obisku ne bo prišlo
do napredka, se bo po Ruplovih besedah v ta proces po svojih močeh
vključila tudi unija. Je pa EU po Ruplovih besedah z 1,5 milijarde
evrov pomoči za vzdrževanje palestinskih institucij že sedaj precej
pomemben igralec na območju.
Rupel in al Malki sta se dogovorila tudi, da bosta v času slovenskega predsedovanja redno izmenjavala informacije in predloge, sicer pa sta v torek podpisala sporazum o diplomatskem sodelovanju med Slovenijo in Palestinsko nacionalno oblastjo, ki bo temelj odnosov med državama, potem ko je Slovenija že odprla predstavniško pisarno v Ramali, PNO pa akreditirala generalnega delegata pri slovenski vladi.
Ministra sicer v zvezi z izraelsko-palestinskimi mirovnimi pogajanji čakata na rezultate obiska ameriškega predsednika Georgea Busha v regiji, ki je danes dopotoval v Izrael, v četrtek pa se bo sešel še s palestinskimi predstavniki. Al Malki se je sestal tudi s predsednikom republike Danilom Türkom in predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jožefom Jerovškom.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.