O sodelovanju tretje vlade Janeza Janše in srbskega voditelja Aleksandra Vučića pričajo dokumenti in pričevanja, ki jih je pridobil portal Necenzurirano. Slovenski urad za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je vodil Damjan Žugelj, je po pisanju portala jeseni 2021, ko so se bližale srbske parlamentarne volitve, začel zbirati podatke o računih Dragana Đilasa v Sloveniji in drugih evropskih državah. Temu so sledile aktivnosti srbskega UPPD, ki je na Balkanu raziskoval račune, transakcije in posle družbe GEN-I.
Portal ugotavlja, da kronologija dogodkov dopušča možnost, da je šlo za dogovor na državni ravni. Okrepljeno sodelovanje med uradoma naj bi se namreč začelo po Vučićevem obisku Blejskega strateškega foruma avgusta 2021. Voditelja sta se nato srečala še novembra 2021 na klimatski konvenciji v Glasgowu. Teden dni za tem je Vučić napovedal razkritje dokazov o tem, da sta Đilas in medijski mogotec Dragan Šolak financirala lobiste, ki da so delali za kosovske Albance, zagovarjali bombardiranje in poskušajo razbiti Republiko Srbsko.
Žugelj je nato dvakrat v novembru 2021 obiskal Beograd, kjer se je udeležil regionalne konference o nezakonitih transakcijah, obiskal pa je tudi srbski urad. Slovenski UPPD je obisk pojasnil z razlago, da je bil povezan z uresničitvijo dvostranskih dogovorov med uradoma in predstavitvijo določenih rešitev IT. Konec novembra je po pisanju portala slovenski urad odprl postopek proti Đilasu. Dokumenti, na katere se sklicuje Necenzurirano, potrjujejo, da je UPPD želel preiskovati tudi nekatere člane njegove družine. Iskali so tudi podatke o Đilasovem podjetju Multikom Open, ki deluje v Švici.
Srbski urad preiskuje Goloba
Sodelovanje pa je potekalo tudi v obratni smeri. Kmalu potem, ko je Robert Golob konec januarja vstopil v politiko in postal predsednik Gibanja Svoboda, ki se je pri priči zavihtelo na vrh javnomnenjskih anket, se je iz novinarskih logov blizu takratni vladi začelo poročanje o poslovanju družbe GEN-I iz Beograda. Necenzurirano poroča, da so se pod anonimno pismo podpisali zaskrbljeni zaposleni, čeprav ima beograjska družba le štiri zaposlene.
Beogradu so pri preiskovanju poslov GEN-I na Balkanu pomagali tudi finančni organi iz Črne gore, a naj bi pri tem prikrili, da je naročilo prišlo iz Ljubljane. Slovenski UPPD je prijavo na Policijo vložil tik pred Žugljevim odhodom. Medtem pa na NPU zbirajo obvestila o domnevnem načrtnem zlorabljanju državnih institucij za politične potrebe SDS. Žugelj vse obtožbe zanika.
KOMENTARJI (927)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.