Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je ogorčena nad izjavo predsednika vlade Boruta Pahorja o napovedanih spremembah na področju zakona o socialnih prispevkih, ki jih je v izhodni strategiji napovedala vlada.
Nerazumljivo jim je omejevanje zgornje višine zavarovalne osnove za pokojninsko in zdravstveno varstvo ter namera sprememb sedanjega prispevka za zaposlovanje in socialno varstvo, za katerega se ne navaja novega davčnega vira, iz katerega bi se ta izpad pokril, so zapisali v sporočilu za javnost.
Pri tem ŠOS opaža namero zniževanja davčnega bremena na način, ki znižuje funkcijo prerazporejanja bogastva v Sloveniji. Ta je temeljila na dejstvu, da premožnejši prispevajo več. S tem se po njihovem mnenju ukinja uveljavljeni sistem solidarnosti, ki je pogoj za normalno delovanje mlade države. Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, da tak poseg pomeni 235-milijonski izpad prihodkov, kar nakazuje na pomemben delež sredstev, ki se jih preko tega sistema prerazporedi v slovenski družbi. Še bolj nerazumljiva pa je vrednotna utemeljitev, saj se za tak korak odloča vlada, ki naj bi delovala na vrednotah socialne solidarnosti.
ŠOS na čelu s predsednico Katjo Šoba zato sprašuje vlado, na kakšen način opredeljuje svoje poslanstvo leve vlade in zaupanja volivcev na zadnjih volitvah, "saj vzorci predlaganih korakov nakazujejo še rigoroznejše nadaljevanje že zavrnjene politike.“
Kot je znano, vladna izhodna strategija v poglavju krepitve elementov varne prožnosti med drugim govori o spremembi zakona o socialnih prispevkih. S to bi omejili zgornjo višino zavarovalne osnove za socialne prispevke in hkrati ukinili sedanja prispevka za zaposlovanje in socialno varstvo, ki bi se financirala iz davčnih virov.
Poleg tega je omenjena postavitev zgornje meje, t.i. kapice zavarovalne osnove za pokojninsko in zdravstveno varstvo v višini najvišje letne pokojninske osnove (40.865,5 evra), ki bi po oceni ministrstva za finance na osnovi podatkov iz dohodnine za leto 2008 pomenila letni izpad prispevkov za okrog 235 milijonov evrov.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.