Predsednik vlade Boruta Pahorja je danes zvečer po srednjeevropskem času prispel v ZDA, kjer ga bo pred ameriškim kongresom pričakal in pozdravil varuh reda v senatu Terrance Gainer, nato pa premierja čaka srečanje s skupino senatorjev, ki ga bosta vodila senatorja slovenskega rodu Thomas Harkin in Amy Klobuchar.
Med drugim bo danes Pahor na univerzi John Hopkins predaval o odnosih med EU in ZDA, kasneje ga čaka obisk nacionalnega pokopališča Arlington, kjer bo položil venec pred grobnico neznanemu junaku, kosilo pa mu bodo priredili na Ameriški trgovinski zbornici, kjer ga bo pozdravil predsednik zbornice za Evropo in Evrazijo Peter Rashis.
Slovenski veleposlanik Roman Kirn bo v torek zvečer na veleposlaništvu v Washingtonu priredil sprejem ob kulturnem prazniku, kjer bo povabljene nagovoril predsednik vlade, odprli pa bodo tudi fotografsko razstavo Alenke Slavinec o Sloveniji in lipicancih. Srečanje z Bidnom v Rooseveltovi sobi Bele hiše je napovedano za sredo zvečer po srednjeevropskem času, kasneje naj bi tam sledilo še srečanje s predsednikom Obamo.
V sredo tudi z Bidnom in Obamo
Kot je znano, je Pahor v ZDA odpotoval na povabilo podpredsednika ZDA Josepha Bidna, obisk pa je namenjen krepitvi dvostranskih odnosov in strateškega dialoga med državama o pomembnih mednarodnih vprašanjih. Med njimi je tudi območje Zahodnega Balkana in krepitev bilateralnega sodelovanja. Na obisku v ZDA se bo Pahor pogovarjal tudi o izboljšanju slovenskega okolja za investicije iz ZDA. Velika pozornost bo namenjena tudi odnosom med EU in ZDA ter razmeram v evro območju. Tema pogovorov bodo tudi aktualne razmere na Bližnjem vzhodu in v Afganistanu. Pahorja na obisku spremljata minister za finance Franc Križanič in minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar.
Kljub tako pestremu programu je največ pozornosti dobilo predvideno srečanje Pahorja z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Nanj bo Pahor moral počakati do srede, iz kabineta predsednika vlade pa točne ure srečanja niso sporočili. Žbogar je ob tem menil, da je sprejem predsednika vlade v Beli hiši še vedno pomemben dogodek za vsako državo.
Zakaj je srečanje Pahor-Obama tako zanimivo?
Konec lanskega leta je WikiLeaks objavil zaupno depešo vršilca dolžnosti ameriškega veleposlanika v Ljubljani Bradleyja Fredena o sestanku s Pahorjem v Ljubljani konec leta 2009. Takrat naj bi premier skušal priti do srečanja z Obamo, tako da naj bi ponudil sprejetje ujetnika iz taborišča Guantanamo na Kubi, ki ga skuša Obama zapreti.
Pahor je takšno dogovarjanje odločno zanikal. Povezovanje sprejemanja ujetnikov s sodelovanjem med državama je zanikal tudi ameriški veleposlanik v Ljubljani Joseph Mussomeli.
In glede na takšna poročanja je poslanec SDS Miro Petek postavil poslansko vprašanje, kaj je vlada ponudila ZDA v zameno, da se bo Obama za nekaj minut sestal s Pahorjem.
Depeša je sicer razkrila tudi, da naj bi bil Pahor naklonjen temu, da bi pogodbo za gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem dobilo ameriško podjetje Westinghouse. Tako Petka zanima tudi, ali je za sprejem pri predsedniku ZDA na mizi tudi slovenska ponudba in zagotovilo, da bo ameriški Westinghouse gradil drugi blok krške nuklearke.
Petek sprašuje še, ali bo vlada po končanem obisku parlamentarnemu odboru za zunanjo politiko in slovenski javnosti predstavila politične in gospodarske rezultate obiska v ZDA in nekajminutnega termina pri predsedniku ZDA.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.