Vlado Boruta Pahorja je zapustila še ena ministrica. Notranja ministrica Katarina Kresal je danes nepreklicno odstopila. Odnesla jo je afera NPU.
V tem trenutku tako v Pahorjevi vladi manjka kar pet ministrov. Kot je znano, so se poslanci na zadnjem rednem zasedanju pred parlamentarnimi počitnicami seznanili z odstopi ministric Darje Radić, Irme Pavlinič Krebs in Majde Širca. Ministrstvo za lokalno samoupravo in regionalni razvoj po odstopu Duše Trobec Bučan pa vodi kar državni sekretar Bojan Suvorov.
Z odhodom Katarine Kresal je torej tretjina ministrstev brez ministrov s polnimi pooblastili. Ali je vlada v tem trenutku sploh še sklepčna? S tem vprašanjem naj bi se ukvarjala tudi vladajoča SD. Ali to pomeni, da bi morala vlada avtomatično pasti, je sedaj vprašanje za pravno stroko. Zakon o vladi pravi: če predsednik vlade na začetku mandata državnemu zboru v izvolitev predlaga dve tretjini ministrov, potem pa v naslednjih treh mesecih ne predlaga še zadnje tretjine, vlada avtomatično pade. Nič pa zakon ne pravi o tem, kaj se zgodi, če tretjina ministrov odstopi med mandatom. O tem se bodo sprožale pravne razprave. Če obvelja, da vlada avtomatično pade, potem to pomeni, da mora dz izvoliti novega mandatarja. Če ga ne izvoli, so predčasne volitve.
Odstopi ministrov so se vrstili
Decembra lani je odstopil minister za lokalno samoupravo Henrik Gjerkeš. Gjerkeša so med vožnjo v vladnem audiju A6 ustavili policisti. Ker je bil pod vplivom alkohola, so ga odpeljali na streznitev. Že naslednji dan je podal odstopno izjavo. A tudi njegova naslednica Trobec Bučanova je nepreklicno odstopila. Na ministrstvu je bila to že tretja menjava v tej vladi. Pred Gjerkešem je bila od 21. novembra 2008, ko je vlada začela svoj mandat, ministrica Zlata Ploštajner. Kot razlog za svoj odstop je navedla osebne in zdravstvene razloge.
Vlado je tudi zapustil predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je bil od začetka mandata trenutne vlade minister za okolje in prostor. Njegov odstop je bil posledica poročila računskega sodišča, ki je ugotovilo nepravilnosti na ministrstvu. 12. februarja lani ga je zamenjal Roko Žarnić.
10. marca lani je položaj zaradi afere bulmastifi zapustil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik. 5. maja je bil za kmetijskega ministra imenovan Dejan Židan.
Sledil je odstop ministra za zdravstvo Boruta Miklavčiča, ki je ob odstopu navedel zdravstvene razloge. Med počitnicami je pri potapljanju doživel lažjo možgansko kap. Nakopičile pa so se mu tudi nekatere težave pri vodenju ministrstva. 7. aprila ga je zamenjal Dorijan Marušič.
8. julija lani je precej presenetljivo odstopil še minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Razlog je bil nestrinjanje z delovanjem ministra Gregorja Golobiča v aferi Ultra, zaradi česar je kmalu zatem tudi zapustil stranko Zares, katere predsednik je prav Golobič. 16. julija je Lahovnika na čelu ministrstva zamenjala dotedanja državna sekretarka na ministrstvu Darja Radić, sicer podpredsednica Zaresa.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.