Premier Borut Pahor je po pogovorih, ki jih je glede reševanja spora s Hrvaško opravil ob robu vrha Nata in vrha EU-ZDA, "zelo zadovoljen" in gleda v prihodnost z "zmernim optimizmom". Opravili so prav vse pogovore, ki so si jih zadali za potrebne in na osnovi katerih premier verjame, da bo pobuda evropskega komisarja Ollija Rehna ostala na mizi.
"Z opravljenimi pogovori sem zelo zadovoljen, ker lahko bolj kot prej verjamem v to, da bo pobuda komisarja Rehna ostala na mizi tudi v naslednjih dneh, da se bo morala Hrvaška nanjo odzvati in da bomo po odzivu Hrvaške lahko presodili, koliko je manevrskega prostora za razumen kompromis, ki bo ščitil tudi slovenske nacionalne ineterse in bi lahko dobil podporo slovenske politike, če ga bomo do konca izpogajali," je po vrhu EU-ZDA v Pragi dejal premier.
Pogovori danes in v soboto so pokazali, da sta EU in še posebej zveza Nato zelo cenila napore slovenske vlade in državnega zbora, tako da Slovenija kljub "nehvaležnim političnim akrobacijam" ni blokirala vstopa Hrvaške v Nato. "Ne znam si predstavljati, kakšno bi bilo okolje za našo verodostojnost in ugled, če Slovenija tega ne bi storila."
"Mi smo dali zelo veliko političnega kapitala v to rešitev ... Zato ima Slovenija ta hip verodostojnost in potreben politični kredit, ki pa ga moramo zelo pametno uporabiti," je poudaril premier in opozoril, da se nam podoben zaplet kot pri ratifikaciji hrvaškega vstopa v Nato pri ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU ne sme ponoviti.
Za verodostojnost Slovenije je po besedah premiera sedaj odločilno dvoje. Prvič, da je bilo storjeno vse potrebno za ratifikacijo protokola o vstopu Hrvaške v Nato, to okoliščino naši sogovorniki cenijo. In drugič, da si Slovenija, kot je obljubila, "iskreno in aktivno" prizadeva poiskati pravično in razumno rešitev zapleta glede hrvaškega približevanja EU.
"Prizadevamo si za razumen dogovor, ki bi imel podporo slovenske politike in tako tudi obete EU, da lahko uspešno konča proces približevanja Hrvaške EU. Mislim, da so voditelji to stališče dobro razumeli, v prihodnost gledam z nekim optimizmom," je dejal in izrazil upanje, da bi lahko v naslednjih mesecih prišli "do prvih horizontov rešitve tega zapleta".
Na vprašanje glede sobotne izjave hrvaškega premiera Iva Sanaderja, da je Hrvaška po vstopu v Nato močnejša in da se bo to odražalo tudi pri odpravljanju slovenske blokade hrvaškemu približevanju EU, je Pahor ponovil stališče, da se je potrebno "izogibati vsem izjavam, ki bi lahko kakor koli ogrozile nek proces, ki smo ga sprožili v Sloveniji".
"V Sloveniji smo sprožili proces zanimanja evropske in mednarodne politike za rešitev nekega problema, ki čaka že 18 let. To pozornost sedaj imamo, jo krepimo in z zmernim optimizmom lahko trdimo, da utegne biti v kratkem predlog rešitve na mizah obeh parlamentov. Torej ne zapravimo nobene možnosti, da se to zgodi."
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.