Predsednik vlade Borut Pahor je danes znova branil arbitražni sporazum s Hrvaško. "Rešil sem najbolj kapitalen problem, ki smo ga imeli," pravi premier, ki je dejal tudi, da bo na referendumu sprejeta pomembna odločitev, saj se bo odločalo tudi o tem, katera politika bo dobila legitimnost. Ponudil nam je dva odgovora. Kot prvi odgovor je navedel politiko, ki odlaga težave, kot drugega pa politiko, ki težave poskuša reševati.
V primeru, da bodo državljani na referendumu glasovali proti sporazumu, Pahor pravi, da "bodo Slovenijo postavili v izoliran položaj v mednarodni skupnosti, čaka pa nas tudi popolnoma nepredvidljiva situacija". "To pomeni, da vaši prijatelji in zavezniki pustijo, da delate kar hočete in kolikor zmorete, ker z vami se ne bodo ukvarjali, ker pač niste bili sposobni razrešiti nekih vprašanj," poudarja in dodaja, da je po toči zvoniti prepozno. "Jaz zvonim zdaj, ko toče še ni," dodaja premier.
'Jaz probleme rešujem'
"Sem politik, ki probleme rešuje, ne vedno nujno tako hitro in tako uspešno, kot bi si vsakdo želel, ampak jih rešuje, jih ne pometa pod preprogo. Rešil sem najbolj kapitalnega. Skupaj z ministricami in ministri, s predsednikom države in z vsemi, ki so sodelovali skupaj z mano pri pogajanjih s hrvaško oblastjo," je dejal Pahor in dodal, da "danes nimamo skrbi z mirom in varnostjo in to je pomemben element bonitetne ocene države".
Ponovil je še, da se na referendumu ne bo odločalo samo o tem, ali je ta ali ona določba arbitražnega sporazuma dobra ali ne, ampak ali je ta način dokončne rešitve spora o meji, vzpostavitev trajnega sodelovanja in možnosti za trajno prijateljstvo z vsemi sosedi, "ponovna regeneracija liderstva v tem delu Evrope, okrepitev bonitetne ocene Slovenije zaradi tega, tisto, kar si ljudje želijo, ali pa popolnoma nepredvidljiva situacija potem".
Od tistih, ki zahtevajo, da se arbitražni sporazum zavrne na referendumu, Pahor zahteva, naj povedo, kaj bo alternativa. "Morajo odgovoriti na vprašanje, ali bodo zahtevali blokado pristopnih pogajanj, torej blokado takoj, ali bodo glasovali proti pristopni pogodbi, če rešitev meje ne bo določena. Ker če bo tako, bodo Slovenijo postavili v izoliran položaj. O tem naj ne bo nobenega dvoma," je še opozoril predsednik vlade.
'Ne kršimo zakona o referendumski kampanji'
Vlada se je danes odzvala na očitke poslanca SLS Franca Pukšiča, da krši zakon o volilni in referendumski kampanji. Vlada pojasnjuje, da ne more biti organizator referendumske kampanje, o vsebini arbitražnega sporazuma pa tudi v času do referenduma komunicira izključno v okviru rednih komunikacijskih aktivnosti brez dodatnih proračunskih sredstev.
Po navedbah Ukoma v okvir rednih komunikacijskih aktivnosti sodijo medijski in drugi javni nastopi vladnih predstavnikov, pa tudi neposredno komuniciranje s prebivalci preko vladnega spletnega mesta in vladnega odprtega telefona, torej dveh rednih oblik komuniciranja z javnostmi, ki delujeta že vrsto let in nista bili vzpostavljeni zaradi arbitražnega sporazuma.
Ukom na očitke, da je vlada objavila posebno spletno stran v zvezi z arbitražnim sporazumom, odgovarja, da gre za tematsko poglavje v okviru vladne spletne strani, na kateri objavlja ključne dokumente, povezane z arbitražnim sporazumom, in bistvene argumente, zaradi katerih je vlada potrdila in podpisala arbitražni sporazum.
V zvezi z vladnim odprtim telefonom na Ukomu poudarjajo, da gre za brezplačno telefonsko številko, ki deluje že od leta 1998 in nanjo lahko državljani postavljajo vprašanja, povezana z vladnimi evropskimi temami in drugimi aktualnimi vladnimi projekti. Te telefonske številke po navedbah Ukoma niso posebej oglaševali v medijih, odprti telefon pa je skladen z načeli čimbolj transparentne in državljanom prijazne državne uprave.
'Pahor želi ustvariti umetniški vtis'
Slovenski premier želi s svojimi izjavami o domnevnem dogovoru s hrvaško kolegico Jadranko Kosor glede slovenskega izhoda na odprto morje ustvariti "umetniški vtis" pred slovenskim referendumom o arbitražnem sporazumu, je ocenila poslanka opozicijske Hrvaške narodne stranke (HNS) Vesna Pusić.
"Pahor želi ustvariti pozitivno ozračje, da bi na referendumu potrdili arbitražni sporazum, ker se zaveda, kako pomembno je to," je dejala Pusićeva, ki je predsednica nacionalnega odbora za spremljanje hrvaških pogajanj z EU.
Kot je poudarila, je pomembno, da arbitražni sporazum določa, da bo spor o meji reševala arbitražna komisija, ter da je sporazum temelj za urejanje spora. "Kaj je kdo komu obljubil, ni na ravni politike, ampak na ravni povabila na kavo," izjavo Pusićeve danes povzema hrvaški dnevnik Jutarnji list.
Pusićeva je izrazila prepričanje, da bodo slovenski državljani sporazumu dali zeleno luč, kar bo po njenih besedah izjemno pomembno tudi za Hrvaško.
"Sporazum ni posebno veselje, je pa najmanjše zlo. Ločuje spor o meji od pogajanj z EU, a če ne bo potrjen na referendumu, bomo morali znova za pogajalsko mizo in iskati alternativno rešitev za mejo, ki ne bo povezana s pogajanji," je še dejala Pusićeva. V takem primeru pa po njenem mnenju obstaja možnost, da se Slovenija ne bi držala dogovora in bi blokirala hrvaška pogajanja z EU.
SDS: Premier dokazano zavajal slovensko javnost
Zgroženi smo, da premier Pahor svoje politične interese postavlja pred dobrobit slovenske države in njene ozemeljske celovitosti, pravijo v stranki SDS. "Skrajni čas je, da Slovenke in Slovenci z odločnim glasom PROTI prekinemo barantanje s slovenskim ozemljem. Obenem pa zahtevamo od premierja, da se opredeli do navedb hrvaškega ministrstva za zunanje zadeve, ki je razkrilo, da je vladajoča koalicija zavestno odprla pot izgubi slovenskega ozemlja. Kaj drugega sploh lahko pričakujemo od koalicije, katere notranja ministrica trdi, da Slovenija nima Piranskega zaliva?“ so kritični v stranki, saj je včeraj hrvaško zunanje ministrstvo zanikalo Pahorjeve navedbe, da se je s Kosorjevo dogovoril glede teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.