Predsednik republike Borut Pahor je po številnih uradnih in neuradnih pogovorih z vodji poslanskih skupin v DZ ugotovil, da v tem trenutku nihče od kandidatov nima zagotovljene večine glasov poslank in poslancev. A je ocenil, da bo Dolenc "po prepričljivi javni predstavitvi utegnil dobiti potrebno podporo v DZ", so sporočili iz njegovega urada. Ta bo predvidoma v ponedeljek.
![Primož Dolenc](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Sep2018/867f5f5dd9_62135237.jpg?v=d41d)
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je povedal, da Dolenc ni bil njihova prva izbira, pač pa druga. Prihodnji teden ga bodo poklicali na pogovor in se na tej podlagi odločili glede podpore, je dodal. Podpredsednica LMŠ in poslanka stranke Jerca Korče pa je popoldne na družbenem omrežju Twitter zapisala, da sicer ne želi ocenjevati Dolenca kot kandidata, se pa ji zdi "kratkomalo izguba časa", da predsednik republike predlaga nekoga, ki vsaj glede na pogovore ne izkazuje potrebne parlamentarne večine.
Tudi v DeSUS so spomnili, da je bil Dolenc njihova druga izbira. Zanje je torej sprejemljiv, se bodo pa o tem še pogovorili, so navedli. V SD in SNS Dolenca podpirajo.
V SDS so ponovili, da ne podpirajo nobenega kandidata, torej tudi Dolenca ne. Prav tako Levica po besedah koordinatorja Luke Mesca vztraja pri stališču, da Dolenca ne podpira.
V NSi bodo svoje stališče sporočili na seji DZ, na kateri bodo poslanci odločali o njegovi kandidaturi. SMC in SAB se o podpori še nista izrekli.
Odločanja o kandidatu ne bo vnovič odložil
Na razpis za mesto guvernerja se je prijavilo pet kandidatov – sedanji viceguverner Banke Slovenije Marko Bošnjak, predsednik uprave Triglav Skladov Benjamin Jošar, nekdanja viceguvernerka Mejra Festić in nekdanji član Evropskega računskega sodišča Milan Martin Cvikl, predsednik republike pa je imel v postopku izbire tudi možnost, da predlaga kandidata, ki se na razpis ni prijavil. Vendar je, kot so navedli v njegovem uradu, po posvetu z vodji poslanskih skupin ugotovil, da tudi nihče od neprijavljenih kandidatov ne uživa zadostne podpore.
Pahor se je tako odločil, da ne bo vnovič odložil odločanja o kandidatu za guvernerja Banke Slovenije, saj je to enkrat že storil. Aprila se je po posvetu in strinjanju vseh poslanskih skupin odločil, da bo o novem guvernerju odločal novi sklic DZ. O tem je na ustanovni seji DZ 22. junija posebej obvestil tudi poslanke in poslance. Spomnil je, da se javni razpis zaključi 20. avgusta in poudaril, da je "dolžan predlagati kandidata za guvernerja, ne glede na razplet postopka glede imenovanja nove vlade".
DZ o posameznem kandidatu glasuje najkasneje v 30 dneh po prejemu predloga. Glasovanje je tajno, izvoljen pa je, če zanj glasuje večina vseh poslancev, torej 46. Če kandidat ni potrjen, predsednik DZ o tem takoj obvesti predsednika države, ki v 14 dneh sporoči predsedniku DZ svojo odločitev o nadaljnjem postopku za izvolitev člana sveta Banke Slovenije oz. v tem primeru guvernerja centralne banke.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.