Država je dolžna zavarovati versko svobodo, je po današnjem sestanku z muftijem Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžadom Grabusom dejal premier Borut Pahor. Izgradnjo verskega centra podpira, vendar meni, da "ne more biti tak, da bi s svojo podobo izzival nestrpnost tistih, ki mu nasprotujejo". Grabus verjame, da za ta projekt ni več zadržkov.
Pahor je prepričan, da bodo tudi tisti, ki bodo predlagali arhitekturne rešitve, mislili na to, da bo zgrajen verski objekt, ki bo v interesu Islamske skupnosti in ne bo motil tistih, ki imajo pomisleke, da bi spremenil kulturno podobo države. Verjame, da se bo s tem okrepila strpnost, ki je po njegovih besedah pogoj za odprto in moderno družbo.
Na vprašanje, ali država namerava zagotoviti sredstva islamski skupnosti za izgradnjo džamije, je Pahor odvrnil, da bo vlada to obravnavala, če bo skupnost za sredstva zaprosila. Sicer pa meni, da je sedaj treba počakati, da se konča prvi del projekta - da se izvede razpis in da komisija na mestni ravni oceni primernost alternativ ter se o njih odloči.
Mufti pa meni, da muslimani v Sloveniji nimajo "resnih problemov", islamsko skupnost pa ocenjuje za zelo odprto in razsvetljeno. "Želimo si nadaljevati takšno tolmačenje religije in živeti v medsebojnem spoštovanju," je poudaril. Po njegovih besedah lahko muslimani pri razvijanju medsebojnih odnosov pomagajo tudi širši skupnosti. S položajem Islamske skupnosti v Sloveniji pa je zadovoljen.
Kupili zemljišče
Islamska skupnost v Sloveniji je postala lastnik 11.364 kvadratnih metrov zemljišča, predvidenega za izgradnjo džamije. Na predbožični dan so z Mestno občino Ljubljana sklenili pogodbo o nakupu zemljišča med Parmovo in Kurilniško ulico v Ljubljani, pod katero sta se podpisala mufti Nedžad Grabus in župan Zoran Janković. Rok plačila je bil osem delovnih dni, Islamska skupnost pa je pravočasno dobila potrebne štiri milijone evrov za kupnino, obenem pa so vzeli še posojilo v višini 2,6 milijona evrov.
Zapleti z refrendumom
Mestni svetnik Mihael Jarc, ki je proti gradnji džamije v Ljubljani, je pred meseci vložil pobudo za razpis refrenduma. Jarc navkljub pozivu župana MOL Zorana Jankovića zahteve za razpis refrenduma ni dopolnil. Po njegovih besedah to pomeni, da Jarc tudi ne dobi soglasja za zbiranje 11.000 potrebnih podpisov za referendum.
Kot je pojasnil ljubljanski župan, ima Jarc sedaj možnost, da se pritoži na upravno sodišče RS. Janković upa, da Jarc vloge namenoma ni pravilno dopolnil in bo tako končal "neumnost, ki jo je začel". Če pa vloge ni dopolnil nenamenoma, pa to pove, "da res ne ve, kaj hoče," je dodal župan.
Ljubljanski mestni svet je sicer 24. novembra sprejel prostorski načrt, ki ob Parmovi ulici v Ljubljani predvideva gradnjo islamskega versko-kulturnega centra, in dal soglasje k prodaji zemljišča za džamijo. Župan je takrat dejal, da zapletov ne vidi, in zagotovil, da bodo izpeljali postopke v skladu z zakonodajo.
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.