Po neuradnih informacijah naj bi slovenski premier Borut Pahor skupaj z delegacijo v prvi polovici februarja odpotoval v ZDA, so poročali v oddaji 24UR ZVEČER. Obisk je še v povojih, zato odgovora na najpomembnejše vprašanje, ali se bo Pahor srečal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo ali pa bi ga v Beli hiši morda sprejel podpredsednik Joe Biden, še ni.
Je pa popolnoma jasno, kaj si Pahor želi. To je vsaj kratek čas z ameriškim predsednikom. Ampak iz Bele hiše tovrstna srečanja običajno potrdijo tik pred zdajci.
Kaj bodo naredili, je morda še posebej zanimivo, glede na to, da so v razvpiti depeši, ki jo je razkril WikiLeaks, ameriški diplomati poročali, da naj bi Pahor v zameno za srečanje z Obamo obljubljal pomoč pri sprejemu zapornikov iz Guantanama, in da naj bi bil menda zadovoljen z 20-minutnim obiskom.
Ampak obisk je še v pripravi, uradnih potrditev ne iz Slovenije ne iz ZDA še ni, dejstvo pa je, da potekajo mrzlične priprave, usklajevanja in da ima diplomacija v teh dneh veliko dela.
Spomnimo …
Iz ameriške depeše, ki jo je objavil WikiLeaks izhaja, da je Pahor obisk pri Obami povezoval s sprejemom zapornikov iz Guantanama. Ponujal naj bi tudi možnost, da pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem sodeluje ameriško podjetje Westinghouse, čeprav obstaja močna konkurenčna ponudba iz Francije.
Glede sprejema ujetnikov iz Guantanama je poudaril, da ni odobraval vojne v Iraku in se je zavzemal za zaprtje oporišča na Kubi. Kljub temu je bil pripravljen, da bi kot "prijateljska država" tudi mi sprejeli enega od zapornikov. Dodal pa je, da so za to potrebni pravna podlaga in zagotovila, da se s tem ne bo povečalo varnostno tveganje v Sloveniji.
Pahor je v odzivu ocenil, da s tem ni prekoračil pooblastil. ''Če kdo od organov meni, da sem jih, naj ukrepa," je dejal.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.