
Slovenski poslanec v Evropskem parlamentu in predsednik SD Borut Pahor (PES/SD) je v Bruslju opozoril, da slovenska vlada še ni sprejela formalne odločitve glede izbire Meddržavnega sodišča v Haagu za posrednika v reševanju odprtih vprašanj meje med Slovenijo in Hrvaško. Pahor je na to opozoril v nastopu na pripravljalnem sestanku na srečanje skupnega parlamentarnega odbora EU in Hrvaške, ki bo 1. in 2. oktobra v Bruslju.
Hrvaški veleposlanik pri EU Branko Baričević je na tem sestanku v svoji predstavitvi o napredku Hrvaške govoril tudi o odnosih države s Slovenijo. "Nastop bi lahko pustil napačen vtis, da sta slovenska in hrvaška vlada že dosegli soglasje glede izbire Haaga kot posrednika v sporu glede določitve meje," je Pahor pojasnil svojo intervencijo na sestanku ter ponovil, da je Haag trenutno le ena od možnosti, "vendar ta odločitev še ni bila sprejeta".
Marjan Podobnik ne opušča ideje o referendumu

Gleda arbitraže meje med Slovenijo in Hrvaško se je oglasil tudi predsednik Slovenske narodne zveze (SNZ) pri SLS Marjan Podobnik, ki meni, da "nihče, še najmanj pa predsednik vlade ali zunanji minister, nima pravice, da se s komer koli pogaja o predaji dela slovenskega morja, zemlje ali državljanov drugi državi." Poudaril je še, da "je celotni Piranski zaliv nedvomno slovenski".
Podobnik je prepričan, da bi se moral državni zbor z resolucijo nedvoumno in jasno opredeliti, kaj je slovensko ozemlje in kakšna stališča naj imajo slovenski predstavniki pri pogajanjih o meji s Hrvati oziroma pri arbitraži. V nasprotnem primeru bi začeli z zbiranjem podpisov za razpis referenduma, je opozoril Podobnik. Glede meje je "boljši status quo kot slaba rešitev", je poudaril.
Pohvalil pa je odločitev vlade o ustanovitvi posebne skupine pravnih strokovnjakov za mejo, ki bo pripravila pravna izhodišča v zvezi z reševanjem vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.