Predsednik vlade Borut Pahor si je danes v Bohinju ogledal škodo zadnjih poplav, ki so zajele Slovenijo. Zahvalil se je vsem, ki so pomagali pri reševanju in preprečevanju škode. "Dejstvo, da so se ljudje prostovoljno odrekli božičnemu večeru, nam daje upanje na solidarnost in zavest, da obstajajo ljudje, ki nam bodo pomagali, ko bomo v stiski, kar se ne sme jemati za nekaj samoumevnega," je povedal Pahor.
Napovedal je, da bo prav tako interventno ukrepala tudi država, ki ima vzpostavljen mehanizem finančne in druge pomoči. "Še pred novim letom se bo vlada seznanila s prvo informacijo o nastali škodi in pripravila podlago, da bo hitro pomagala tudi s sredstvi," je obljubil.
Vsem, ki so pomagali pri reševanju in ki skrbijo za sanacijo, se je zahvalil tudi poveljnik državne civilne zaščite Miran Bogataj. Poudaril je pomen sodelovanja in solidarnosti, ki sta se pokazala tudi ob tej naravni nesreči. "V reševanje bilo vključenih okrog 2500 pripadnikov civilne zaščite, gasilcev in drugih. Hvala pa tudi vojski, ki je imela v pripravljenosti več kot 2000 svojih pripadnikov, pa tudi vsem tistim gasilcem iz Štajerske, Prekmurja in drugod, ki so čakali na poziv za pomoč," je dejal. Dopolnila pa ga je tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušič, ki je izpostavila pomen vojaške pomoči v primeru naravnih ujm in opozorila predvsem na tehnično opremljenost Slovenske vojske.
Škoda bo presegla zakonsko določena sredstva
Bogataj je ocenil, da bo nastala škoda presegla zakonsko določena sredstva, predvidena iz državnih interventnih zakonov.
Poveljnik bohinjske civilne zaščite Boris Rožič je orisal škodo, ki je nastala na bohinjskem področju in dejal, da je med drugim zalilo več kot 100 kleti, poškodovan je del cestne infrastrukture, a vodostaji hitro upadajo in sanacija na terenu že poteka. Bohinjsko jezero se je dvignilo praktično za dva metra, največja pa je bila škoda v naseljih spodnje bohinjske doline ob reki Savi.
Rožič je ob tem dodal, da je bila vodna gmota tokrat večja kot ob zadnjih katastrofalnih poplavah pred dvema letoma, škoda pa bo bistveno manjša, saj so v bohinjski občini ob sanaciji takratne škode uredili tudi infrastrukturo na način, ki zmanjšuje škodo v primeru poplav. "To se je videlo že med tednom, ko je dež stopil sneg in ko smo težave reševali z odmaševanjem prepustov," je dejal. Kot je še povedal, so reševalne ekipe v Bohinju reagirale hitro, poudaril pa tudi aktivno pomoč domačinov, ki so v številnih primerih z lastno opremo reševali poplavljeno imetje.
Za pomoč pri reševanju se je vsem službam zahvalil tudi bohinjski župan Franc Kramar, ki je prav tako še enkrat poudaril investicije v infrastrukturo po zadnjih poplavah pred dvema letoma, ko je škoda v Bohinju ob katastrofi v Železnikih ostala kar malce spregledana in ocenil, da je škoda tokratnih poplava vnovič velika, a obljubil, da bo prva sanacija izvedena zelo hitro. Dela v Bohinju že potekajo in v nekaj dneh bodo rešene vse ključne težave: "Še enkrat zato pozivam vse, ki so novoletne počitnice načrtovali v Bohinju, da naj pridejo v Bohinj."
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.