Makedonski mediji poročajo, da naj bi nekdanji makedonski predsednik Branko Crvenkovski trem slovenskim svetovalcem plačal 340 tisoč evrov za svetovanje in pripravo strategije pred volitvami. V eni izmed makedonskih oddaj je omenjen tudi slovenski predsednik vlade Borut Pahor, ki naj bi posredoval pri dogovorih.
![V kabinetu predsednika vlade zanikajo navedbe makedonskih medijev.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Nov2010/60552238.jpg?v=d41d)
V kabinetu predsednika vlade so danes za 24ur.com dejali, da navedbe v makedonskih medijih ne držijo in da premier nima nič s tem. Pojasnili so še, da v tem mandatu nimajo sklenjenih nobenih pogodb z zunanjimi izvajalci s področja svetovanja stikov z mediji.
"Omenjeni 'spin doktorji' nikoli niso sodelovali s sedanjim premierjem Borutom Pahorjem, prav tako niso z njim sodelovali v preteklosti, enega od njih predsednik vlade sploh ne pozna. V kabinetu predsednika vlade zavračamo vsa namigovanja makedonskih medijev in njihove povzetke v slovenskih medijih, saj se premier Pahor nikoli ni pogovarjal niti ni priporočal svetovalcev nekdanjemu makedonskemu predsedniku Crvenkovskemu,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Pahorja naj bi v aferi 'Nada' omenila predsednica centralnega odbora makedonskih Socialnih demokratov (SDSM) Ana Pavlovska Daneva. Po njenem mnenju naj bi Pahor pri pripravi medijske strategije predlagal tri strokovnjake, ki naj bi svetovali Crvenkovskemu. Makedonski mediji poročajo, da ni jasno, zakaj naj bi Crvenkovski sprejel predloge prav v času, ko je Borut Pahor že bil predsednik slovenske vlade. Daneva je v pogovoru poskušala nekdanjega predsednika očistiti odgovornosti, dejala pa je tudi, da bodo preganjali pogodbene strokovnjake.
Mednarodni škandal
Nekatere izmed makedonskih strank opozarjajo, da je Daneva povzročila mednarodni škandal in uničila ugled države. Poudarjajo, da je političarka v afero vključila predsednika vlade prijateljske države.
![Nekdanji predsednik Crvenkovski naj bi najel slovenske strokovnjake za medije brez razpisa.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2008/60109618.jpg?v=d41d)
Crvenkovski je sicer makedonskim medijem potrdil, da naj bi pri volilni kampanji najel slovenske strokovnjake, vendar se nikjer ne omenja Pahorja.
Notranje politične zadeve
Novinar in komentator strani A1 Safet Biševac je za 24ur.com komentiral dogajanje v Makedoniji. Potrdil je, da so slovenski eksperti pripravili celotno dokumentacijo za medijsko kampanjo. Poudarja, da je vladajoča stranka uporabila vse, da bi napadla opozicijo in s tem Crvenkovskega, ki je sedanji vodja opozicije. "Te dokumente je v javnost predal sedanji predsednik, njegov kabinet, ki ideološko sodeluje z vladajočo stranko. Kot kandidat vladajoče stranke pa je prišel na mesto predsednika.“ Poudarja, da je državni revizor pregledal poslovanje in ni našel ničesar protizakonitega.
"Gre za politični marketing in obračun s Crvenkovskim, ki je trn v peti vladi. To vse skupaj traja že tri tedne.“ Na novinarsko vprašanje, ali bo ta afera vplivala na odnose med Slovenijo in Makedonijo, pa je dejal, da ne, saj imata pozicija in opozicija odlične odnose s Slovenijo. Po njegovem mnenju sedanja vlada zaradi slabega poročila Evropske komisije išče krivce, da bi se pozornost javnosti preusmerila. Ta celotna afera je po njegovem mnenju za "notranjo, domačo uporabo" politike.
Preiskava protikorupcijske komisije
![Štetje denarja](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2009/60250111.jpg?v=3897)
Makedonska komisija za boj proti korupciji se je prav tako odločila, da bo od javnega tožilstva zahtevala odprtje preiskave zaradi zlorabe finančnih sredstev. Eden izmed predstavnikov antikorupcijske skupine naj bi dejal, da so člani stranke SDSM na komisijo izvajali pritisk. Državni tožilec tudi čaka, da bo antikorupcijska komisija predala potrebne dokumente za začetek ustreznih postopkov.
Že v sredo pa je antikorupcijska komisija ugotovila, da naj bi Crvenkovski leta 2009 ob najemu treh svetovalcev za medije iz Slovenije kršil zakon, saj ni upošteval ustreznih postopkov. Kabinet predsednika bi po mnenju predsednika antikorupcijske komisije Ilmija Selamija moral izvesti javen razpis za zbiranje ponudb.
Pri pripravi medijske strategije naj bi sodelovali trije sodelavci iz agencije Pristop. Iz Agencije Pristop so za 24ur.com sporočili, da niso sodelovali z nekdanjim makedonskim predsednikom Brankom Crvenkovskim. Prav tako niso z njim ali njegovim uradom imeli podpisane nikakršne pogodbe, zanj pa niso pripravljali nikakršnih strategij.
Trdijo, da je Dejan Verčič, ki je sicer soustanovitelj Pristopa, z nekdanjim makedonskim predsednikom sodeloval kot fizična oseba. Poudarili so še, da Pedja Ašanin Gole nikoli ni bil zaposlen v agenciji Pristop.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.