Premier Borut Pahor je danes v Beogradu sporočil, da je s srbsko vlado dosegel dogovor, da bo Srbija Sloveniji najpozneje septembra 2011 izročila rezidenco veleposlaništva nekdanje Jugoslavije v Rimu in generalni konzulat v Milanu.

To bo Beograd storil v skladu z zagrebško deklaracijo iz leta 2006, so povedali v kabinetu premierja Pahorja. Po pogovoru s srbskim premierjem Mirkom Cvetkovićem je na skupni novinarski konferenci v Beogradu Pahor pojasnil, da doslej ni prišlo do uresničitve tega dogovora zaradi finančnih razlogov Beograda.
Na vprašanje, kako komentira zamisel srbskega predsednika Borisa Tadića, da bi srbski in slovenski diplomati v tretjih državah delali v skupnih diplomatsko-konzularnih predstavništvih, je Pahor odgovoril, da "Slovenija za to ne vidi potrebe". Slovenija si namreč prizadeva za zmanjšanje diplomatskega aparata, če bi se pokazala potreba, bi nekatere diplomatske aktivnosti vodila z zaveznicami znotraj Evropske unije, je pojasnil. Opozoril je tudi na obstoj skupne evropske diplomatske službe, tako da Slovenija nima potrebe za neke druge dogovore.
Premierja sta ocenila, da so odnosi med državama v vzponu. Cvetković, ki se je zahvalil Sloveniji za podporo Srbiji na poti v EU, je ob tem Slovenijo označil kot eno najpomembnejših investitork v Srbiji. Na pogovorih, ki so potekali v konstruktivnem in prijateljskem ozračju, sta sicer govorila predvsem o dvostranskem sodelovanju s poudarkom na krepitvi gospodarskega sodelovanja, o približevanju Srbije Evropski uniji, vzpostavitvi dialoga med Beogradom in Prištino ter regionalnem sodelovanju, v tem okviru pa o nadaljevanju procesa Brdo.
Nato sta si na delovnem kosilu izmenjala poglede na reforme, predvsem pokojninsko. Govorila sta tudi o stanju svetovnega gospodarstva in o tem, kako se različne države spopadajo z reformami in iskanjem izhoda iz krize. Strinjala sta se, da je poleg ohranjanja socialne povezanosti nujno povečati konkurenčnost.
Pahor je nato v Inđiji odprl cinkarno Metal, kjer je kot slavnostni govornik poudaril, da se politiki trudijo reševati politične in ekonomske težave ter da se v tej smeri delajo tudi veliki koraki, kot je otvoritev te največje slovenske investicije v Srbiji letos. S Cvetkovićem sta se nato udeležila še slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Beogradu.
Srbija se še vedno oklepa konzularnih prostorov

Srbski Blic je že ob koncu tedna poročal, da srbski diplomati v zadnjih štirih letih niso zapustili niti ene od 24 ambasad in veleposlaništev po svetu, ki so po dogovoru iz leta 2006 pripadle drugim državam bivše Jugoslavije. Srbski predsednik Boris Tadić je ob koncu tedna predlagal, da bi si balkanske države po načelu racionalnih in ekonomičnih Skandinavcev začele deliti zemljišča za diplomatska ali gospodarska predstavništva, da bi zmanjšale svoje stroške za različne takse in najem. ''Stroški so ogromni, zato se začnimo obnašati racionalno in privarčujmo več denarja za boljše življenje državljanov,'' je dejal Tadić. Pobuda je lahko model za reševanje problema nasledstva med državami nekdanje Jugoslavije. Primer je poslopje v Rimu, za katero je srbska vlada že odločila, da se iz njega izseli in ga odstopi Sloveniji, vendar ni našla dovolj denarja, da to izvede.
Namestnik zunanjega ministra BiH Zenit Kelić je dejal, da je Tadićeva ideja odlična in da se je BiH s Slovenijo že pogovarjala o skupnem sodelovanju v gospodarstvu.
Srbija mora zapustiti 24 od 44 diplomatsko-konzularnih objektov, ki jih uporablja vse od razpada bivše Jugoslavije, in jih odstopiti drugim državam naslednicam. Zadnji rok za to naj bi bil do konca leta 2011, vendar to še ni dokončno, glede na denarno situacijo bo to zelo težko izvesti.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.