Vlada je izvedla samo tiste zamenjave, "za katere smo menili, da so najpomembnejše in za katere so bili ministri prepričani, da so potrebne," je glede očitkov opozicijske SDS, da vlada kadruje izrazito politično, dejal Pahor.
"Ne morete si misliti, koliko kritik prihaja na moj račun, da je zamenjav samo sto."
Kadrovsko-akreditacijski sveti so po Pahorjevih besedah postavili visoko prepreko apetitom po kadrovskih zamenjavah. To je zato po njegovem tudi predmet "kakšnih razočaranj v vladajočih strankah, tudi moji", je dejal in dodal, da sam nikoli pri nobeni odločitvi ni vprašal, iz katere stranke je kandidat.
Kritike, da se ne drži obljub, danih pred volitvami, po njegovem niso točne.
"Če smo kje naredili kakšno veliko sistemsko spremembo, smo jo pri kadrovanju in to se obrestuje," je dejal. Povedal je tudi, da se vlada ne vtika v uprave in nadzorne svete, pač pa skuša ustvarjati razmere, da bi te lahko družbe vodile čim boljše.
'Dopolnila je treba pisati s tresočo roko'
Pahor se je odzval tudi na Janševe predloge za ustavne spremembe. "Ustava je živ tekst, vendar pa je treba dopolnila pisati s tresočo roko." Dodal je, da je ustava temeljna družbena pogodba in da vanjo ne velja posegati prehitro in nepremišljeno, če spremembe ne uživajo velikega soglasja. "Nisem pa proti temu, da se diskutira o ustavnih spremembah. Ustavna komisija je že ustanovljena."
Obenem je pojasnil, da je imela Slovenija v času, ko je bil predsednik državnega zbora v mandatu 2000–2004, že paket najobsežnejših ustavnih sprememb po sprejetju ustave leta 1991. "Temu obsežnemu paketu nismo dali posebnega imena. Šlo je za poskus modernizacije ustavnega besedila. Nekateri predlogi iz omenjenega paketa so bili sprejeti, nekateri pa zavrnjeni."
Janša za drugo republiko
Spomnimo, predsednik SDS Janez Janša je na strankarskem kongresu presenetil z napovedjo predloga desetih ustavnih sprememb, ki jih bo stranka predlagala, če bo v državnem zboru zbrala dovolj glasov. ''Spremembe bi simbolično pomenile prehod v drugo republiko."
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.