Vlada je na današnji seji sklenila, da v obravnavo v DZ ponovno pošlje predlog zaključnega računa državnega proračuna za leto 2007, ki so ga poslanke in poslanci v četrtek zavrnili, zaradi česar poslanska skupina SDS ni hotela sodelovati pri glasovanju o ratifikaciji vstopa Hrvaške in Albanije v zvezo Nato.
Pahor: To pomeni izsiljevanje
S tem je poslanska skupina povezala dve vprašanji, ki sicer ne sodita skupaj – eno zadeva domače, drugo zunanjepolitične in varnostne vidike Slovenije, je na novinarski konferenci po seji vlade opozoril premier Borut Pahor. Za kaj takšnega po njegovem mnenju ni bilo razlogov. "V bistvu to pomeni izsiljevanje," je dejal.
Pahor je skupaj s celotnim ministrskim zborom razočaran, ker je SDS "povezala vprašanje, ki za Slovenijo ni ključnega pomena, z vprašanjem, ki je bistveno za naše nacionalne in varnostne interese. Ni bilo razlogov, da bi se ti vprašanji povezali," je prepričan. "Tako smo se odločili, ker nam je tako narekovala naša odgovornost in hierarhija ciljev," je pojasnil Pahor.
"Imeli smo razloge, zaradi katerih se je država odločila za blokado pristopnih pogajanj z EU. Za zavrnitev ratifikacije protokolov o vstopu Hrvaške in Albanije v zvezo Nato pa ni bilo razlogov," je še izpostavil. "Če bi te protokole zavrnili, bi se v mednarodni skupnosti utrdilo prepričanje, da Slovenija iz kaprice onemogoča interese Hrvaške in drugih zaveznic," je pojasnil. V EU imamo za blokado vse več razumevanja, v primeru Nata pa tega razumevanja ne bi imeli, ker za to ni razlogov, je še dodal.
Dejal je tudi, da je predsednik SDS Janez Janša pred tem izrekel podporo ratifikaciji tega protokola in da ni imel razloga za izsiljevanje koalicije in izrazil prepričanje, da bo to vsaj kratkoročno negativno vplivalo na zaupanje v slovenskem političnem prostoru.
Tanko: Gre za zgodovinski precedens
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je prepričan, da gre pri zavrnitvi računa za 'zgodovinski precedens'. Odločitev vlade glede ponovne obravnave zaključnega računa se mu tako zdi logična.
"Še posebej pa se mi zdi nesmiselno, da v koaliciji zavračajo glasovanje ali sprejem zaključnega računa, predvsem zato, ker je to dejansko najboljša realizacija proračuna, ki je tudi edina do sedaj izkazala po letu 1995 presežek," je dodal Tanko, ki je prepričan, da za takšno odločitev koalicije ni bilo prav nobenih razlogov. Računsko sodišče namreč ni zahtevalo nobenih popravkov ali sprememb zaključnega računa, ki ga je pripravila prejšnja vlada, pravi Tanko. Glasovanje o računu tako po njegovo "kaže na raven ravnanj predvsem koalicije".
Žnidaršič: Možnosti partnerstva ni več
"Zaključni račun ni bil popolnoma čist. Morda je res, da je bil edini doslej, ki je padel, a prikazan suficit je več kot problematičen," pa je dogajanje komentiral vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič. "Šlo je za izsiljevanje najbolj plitve vrste.“
"Imeli smo pravico glasovati proti. To ni nič takega, če je bil zaključni račun zavrnjen. Kje pa piše, da ne bi smel biti zavrnjen," pravi Žnidaršič. Ob tem je izpostavil ocene poslancev SDS, da je glasovanje proti nedemokratičen standard, na katere pa vodja poslanske skupine DeSUS odgovarja: "V demokraciji ima vsak pravico biti proti."
Pri tem je poudaril, da ne vidi več nobene možnosti partnerstva, "ne glede na to, kaj bodo rekli moji poslanski kolegi. Zame partnerstva ni".
Sajovic: Temeljito bomo razmislili
Gre za izsiljevanje brez primere v parlamentarni zgodovini Slovenije, da največja opozicijska stranka notranjepolitične koristi postavi pred interese Slovenije, je v zvezi s četrtkovim zapletom na seji DZ dejal vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. Kot je prepričan, je s takšnim ravnanjem Sloveniji in ugledu parlamenta povzročena škoda. Pahor je po njegovih besedah "lahko ujetnik največje opozicijske stranke, vendar podpore za nekaj, kar kaže minus, z naše strani ne bo".
Tudi Sajovic je napovedal, da bodo tako v stranki kot tudi v poslanskem klubu ponovno "temeljito razmislili" o partnerstvu oziroma sporazumevanju.
Golobič: Skrajno izsiljevanje
Predsednik Zaresa Gregor Golobič potezo poslancev SDS ocenjuje kot skrajno izsiljevanje. Po njegovem mnenju sprejemanje takšne logike pomeni konec parlamentarizma, saj je omenjena stranka za svoje nadaljnje sodelovanje pri pomembnih odločitvah zahtevala, da se vsi drugi poslanci odpovejo ustavni pravici do glasovanja po svoji vesti.
Po Golobičevem mnenju je še posebej zaskrbljujoče, da za takšnim stališčem stoji človek, ki je vodil Svet EU, predsednik SDS Janez Janša.
Predsedniku Zaresa se zdi nezaslišano, da neka politična stranka, ki se sicer razglaša za državotvorno, "vzame za talca lastno državo, njen mednarodni ugled in dolgoročni strateški interes".
Jelinčič izredno zadovoljen
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da je zaradi obstrukcije poslancev SDS na četrtkovi seji izredno zadovoljen, saj se je obrnilo na boljše, kot so si mislili v poslanski skupini. "Koalicijske stranke, ki so bile prej proti, bodo morale glasovati proti lastnim načelom in odločitvam, s tem pa bo padla njihova kredibilnost," meni in dodaja, da je vesel, da se je to zgodilo.
"Če človek igra šah, mu kombinatorika ni tuja in s pravim razmišljanjem doseže, da se vse obrne v pravo smer. Včeraj se je obrnilo v pravo smer, čeprav iz drugega razloga," je dejal predsednik SNS. Obenem je dodal, da je sedaj treba počakati, kaj se bo zgodilo na odboru za kontrolo financ, ki bo prihodnji teden.
KOMENTARJI (631)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.