Tvorno sodelovanje vlade in opozicije ni samo možnost, po mnenju predsednika republike Boruta Pahorja je zdaj to življenjska nuja. V koaliciji takšen poziv predsednika jasno pozdravljajo, v kabinetu premierja Janeza Janše pa si sodelovanje predstavljajo tako, da bi parlamentarne stranke pozitivno odgovorile na vabilo k sodelovanju, ki so jim ga poslali že pred meseci. Doslej so to storili le SNS in poslanca narodnih skupnosti.
"Naslednji teden prihajam v DZ po aktivacijo 37.a člena, pa bom videl, ali je ta poziv obrodil kakšen sad," pravi notranji minister Aleš Hojs.
Tudi Jožef Horvat iz NSi meni, da bodo le s sodelovanjem realizirali nujne reforme, kar je predpogoj za črpanje evropskih sredstev za boj proti covidu-19. Vrata za sodelovanje so še odprta, pravijo. Opozicija pa: "Vrata si vlada s svojimi dejanji zapira sama." Realna politika ni Instagram, sporočajo Pahorju.
"Tiho je bil, ko so se kršile demokratične norme, tiho je bil, ko so se izvajale menjave v organih. Predsednik republike je bil vedno tiho, kadar ga je kdo pozval, naj obsodi nečedna dejanja," pravi Marjan Šarec.

"Žalostno, da predsednik ni zmogel svojega poziva usmeriti k tistim, ki so krivi, da se koronakriza izkorišča za vse te neštete aktivnosti. Če bo tiho, bomo čez dve leti videli drugo Madžarsko," dodaja Jernej Pavlič iz SAB.
Luka Mesec medtem meni, da Slovenija v tem trenutku potrebuje zavezništvo vseh demokratičnih sil proti vladi, ki "je zavozila zdravstveno krizo".
"Predsednik vedno daje neke pobude, od katerih ni kaj dosti koristi," pa meni Zmago Jelinčič iz SNS.
Čeprav se s kakšnim ne strinjamo, se vladnih ukrepov držimo, poudarjajo v LMŠ, SD, SAB in Levici, a pravijo, da mižali – tako kot po njihovi oceni ob rušenju demokratične države miži Pahor – ne bodo.

KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.