Na Ministrstvu za zunanje zadeve so se odzvali na zaostrene razmere na Bližnjem vzhodu zaradi eskalacije konflikta med ZDA in Iranom. Miro Cerar je na Twitterju zapisal, da je ''zelo zaskrbljen nad eskalacijo konflikta med ZDA in Iranom''.
Sporočili so, da je ministrstvo v stiku z zaveznicami in drugimi državami, od katerih pričakuje sprotno izmenjavo informacij. Pozorno spremljajo razmere in sodelujejo v razpravah, ki potekajo v okviru EU in NATO, so sporočili.
Dodali so, da je ministrstvo v stiku s pripadniki Slovenske vojske v Iraku, ki v okviru Globalne koalicije zoper Daesh, na povabilo iraške vlade, sodelujejo pri usposabljanju varnostnih sil iraškega Kurdistana v Erbilu na severu države: ''Prizadevanja Natove misije v Iraku (NMI) in Globalne koalicije so ključnega pomena za krepitev kapacitet iraških oboroženih sil v boju zoper Daesh in proti njegovem ponovnem vzponu. Menimo, da je v interesu Globalne koalicije ter dolgoročne stabilnosti Iraka in regije, da se pomoč mednarodne skupnosti Iraku nadaljuje ob polnem spoštovanju iraške suverenosti in ozemeljske celovitosti ter v rednem dialogu z iraškimi oblastmi.''
Nasilje in napadi na civiliste, diplomatsko-konzularna predstavništva in kulturne spomenike pomenijo grobo kršitev civilizacijskih norm in določb mednarodnega prava, zato takšnim dejanjem nasprotujemo. Vpletene strani pozivamo k izogibanju vsem dejanjem, ki bi vodila k nadaljnji destabilizaciji Iraka in regije, ter k dialogu in ohranjanju odprtih kanalov komuniciranja, so še poudarili.
Pahor: Slovenski vojaki v Iraku niso proti volji tamkajšnjega ljudstva
"Zavzemam se za to, da pride do zmanjševanja napetosti z ukrepi na vseh straneh," je na novinarsko vprašanje po komentarju razmer na Bližnjem vzhodu po smrti visokega iranskega generala Kasema Solejmanija pa je dejal predsednik Borut Pahor. "Vedno sem zagovarjal mirno reševanje sporov," je poudaril.
Pojasnil je, da je kot vrhovni poveljnik Slovenske vojske tudi sprotno obveščen o položaju slovenskih vojakov, ki v Iraku pomagajo pri urjenju tamkajšnjih varnostnih sil, da bodo lahko same zagotavljale red in varnost v državi. Šest vojakov je nameščenih v Erbilu na severu Iraka, delujejo pa v kontingentu pod vodstvom Nemčije.
"Z ministrom za obrambo sva ves čas na zvezi in me obvešča o statusu naših vojakov v Iraku. So na varnem, skupaj z nemškimi kolegi. Ocenjujejo razmere. V kolikor bi skupaj prišli do odločitve, da je potrebna sprememba njihovega statusa v Iraku, se bo slovenska država nemudoma odzvala," je zagotovil predsednik Pahor.
Poudaril je, da slovenski vojaki v Iraku niso proti volji tamkajšnjega ljudstva in jih ne sprejemajo kot take. "Toda situacija v Iraku je zapletena," je poudaril in spomnil tudi na nedeljsko odločitev iraškega parlamenta, ki je z resolucijo zahteval umik ameriških vojakov iz države. Ta resolucija sicer ni zavezujoča, a ima po Pahorjevih besedah "politično sporočilo".
"Slovenska država bo vsekakor zelo temeljito in sproti spremljala razvoj dogodkov v Iraku," je še zagotovil Pahor. "Kot predsednik republike in vrhovni poveljnik naših obrambnih sil bi rad izrazil upanje, da bo prevladala pamet in mirno reševanje sporov," je še dodal.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.