Premier Borut Pahor skuša drugim politikom in funkcionarjem biti zgled, kako varčevati. Osebno reprezentanco si Pahor plačuje sam, druge proračunske porabnike pa je prav tako pozval, da storijo enako. Pahor je za reprezentanco doslej iz lastnega žepa plačal 1420 evrov. Kave in delovna kosila, ki jih plačuje v svoji pisarni, so po zelo sindikalnih cenah. Kava s smetano iz vladne kuhinje stane zgolj 55 centov, kakav 80 centov, kosilo ali malo boljša malica štiri evre.
Ko se premier odpravi v tujino, si ne zaračuna dnevnic. Stroške mobilnega telefona, kar ga stane okoli 120 evrov na mesec, si prav tako plača sam. "Službena kosila, npr. ambasadorja, tudi če nas je več, plačam sam. Stroške pogostitev v moji pisarni, tudi če imam delovno kosilo, plačam sam. Plačam tudi stroške kosila za gosta ali goste. Sadje in pijača na mizi, vse to je sedaj plačano iz mojega žepa," je še dejal.
"Gre za zanimivo držo. Lahko ima velik medijski učinek, ne bomo pa s tem rešili krizo, kaže pa znak dobre volje," je glede varčevalnih ukrepov Pahorja dejal minister za okolje in prostor Karl Erjavec.
Pahorjevemu pozivu si najbrž ne upa nihče ugovarjati, a na obrambnem ministrstvu se prej kot s kavami in kosili ukvarjajo s tem, kako voditi ministrstvo s kar nekaj deset milijonov evrov nižjim proračunom. Glede varčevalnih ukrepov pa je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič dejala sledeče: "Ob tako visokih številkah razmislek o tako majhnih korakih ni težak, včasih je morda smešen, ampak res je, da moramo vedno varčevati pri sebi," je poudarila ministrica.
In o podobnem varčevanju bi najbrž lahko razmislil zlasti državni zbor, ki ga vedno znova krasi sveže cvetje. Samo lani je parlament za rože, tako okrasne kot tudi žalne, odštel neverjetnih 41.841 evrov.
Ukrepi zadevajo tudi poslance
Glede varčevalnih ukrepov, ki jih pripravlja vlada, je premier Borut Pahor napovedal, da bodo s paketom ukrepov stopili tudi pred poslance, "vendar moram tukaj opozoriti, da je zakonodajna veja oblasti suverena veja oblasti". Meni, da bo tako potrebno z vodji poslanskih skupin doseči rešitev, za katero bodo lahko dobili podporo tudi v DZ.
Vlada je že decembra lansko leto predlagala zamrznitev funkcionarskih plač in spremembe pri usklajevanju plač javnih uslužbencev. S tem ukrepom želijo predvsem zmanjšati strošek države v bruto domačem proizvodu.
Ministre so iz 64. plačnega razreda uvrstili v 63. plačni razred, državne sekretarje pa iz 61. v 60. plačni razred, kar pomeni, da se jim bodo plače znižale za približno 200 evrov bruto. Poleg tega je vlada spremenila uredbo o plačah direktorjev v javnem sektorju, ki bo plače direktorjev v prihodnjem letu zamrznila. Gre za 2350 direktorjev, ki se jim plače v prihodnjem letu ne bodo zvišale za 0,5 odstotka, kot je bilo sicer predvideno z uredbo. S tem naj bi prihranili na letni ravni 500.000 evrov.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.