Potem ko so v javnost prišli posnetki neformalnega pogovora premierja Boruta Pahorja z novinarji, smo na Generalno policijsko upravo naslovili vprašanje, ali so podani razlogi za sum kaznivega dejanja.
Odgovorili so nam, da bi na podlagi znanih podatkov lahko bili podani razlogi za sum kaznivega dejanja, vendar bi storilca lahko preganjali na osnovi zasebne tožbe. Dodali pa so, da nimajo podanega predloga za pregon kaznivega dejanja.
Pahor prosil, naj ga ne citirajo
Kot smo že poročali, se je Pahor v Mariboru 28. maja neformalno srečal z novinarji in jih na začetku srečanja izrecno prosil, naj ga ne citirajo. A nekdo, ki je bil prisoten na pogovoru, je premierja v celoti posnel. Najprej se je pojavil prepis celotnega pogovora, 9. junija pa je nekdo pogovor v avdioobliki objavil na YouTubu.
V Društvu novinarjev Slovenije so dejali, da je v tem primeru eden od novinarjev očitno kršil predhodni dogovor in to je vsekakor zelo slabo za ugled novinarstva. Vodi do tega, da lahko prihaja do zlorab takšnih dogovorov v politične namene, so sporočili.
SLS: Objava je problematična iz dveh vidikov
Za odziv smo povprašali tudi politične stranke, a odgovorov, z izjemo stranke SLS, še nismo prejeli.
Po mnenju SLS je objava posnetka problematična iz dveh vidikov – iz vidika kršitve profesionalnih novinarskih standardov in z vidika vsebine, ki jo je na tem pogovoru zbranim novinarjem podal Pahor. "Vsaka zloraba off-the-record informacije s strani novinarja pomeni kršitev profesionalnih standardov in zlorabo zaupanja med virom in novinarjem, in je profesionalno povsem neetična,“ je zapisal podpredsednik SLS Franc Bogovič.
Zaskrbljeni pa so tudi nad premierovo lahkotnostjo interpretiranja zunanje in notranje politične situacije ter gospodarskih razmer, pri čemer je najbolj zaskrbljujoča in problematična retorika o kraji državnega premoženja, kar zveni, kot da je to "že aktualno dejstvo, s katerim je seznanjen ali soočen“. "To nakazuje, da se najpomembnejše politične odločitve v državi očitno še vedno sprejemajo po navodilih določenih interesnih skupin iz zakulisnega političnega ozadja. Opazno je tudi, da se marsikatera zasebna ocena situacije s strani premiera močno razlikuje od uradnih stališč, ki jih vlada prek uradnih kanalov podaja v javnost,“ so zapisali.
Turk: Pahor se z novinarji pogovarja kot s pajdaši
Iz SDS so nam sporočili, da komentarja za zdaj ne bodo podajali. So nas pa opozorili, da se je na dogajanje v svojem blogu odzval član SDS in nekdanji minister za razvoj v Janševi vladi Žiga Turk.
Kot je zapisal, "zadeva ni eksces, ampak del koalicijske politične paradigme“. Poudarja, da se Pahor "z novinarji pogovarja kot s pajdaši". "Tako se pogovarjaš s somišljeniki, ne s četrto vejo oblasti, ki te nadzira,“ je zapisal Turk. Po njegovem mnenju se je treba vprašati, "komu objava koristi in kdo je v intervjuju, ki je bil delan pred objavo vsega tega na YouTubu, omenjal 24. 6. in Pahorjeve neformalne pogovore z novinarji.“ Nadalje meni, da objava "demonstrira nizke profesionalne standarde nekega novinarja“. Objava teh posnetkov je "samo ena v dolgem nizu zgodb, ko ima cela država škodo zaradi internih prepirov znotraj trojčka“. In še: "Kavarniški način Pahorjevega razumevanja evropske in svetovne politike je zastrašujoče preprost,“ za zaključek napiše Turk. Vse omenjeno pa je po njegovem še dodaten argument za razpis predčasnih volitev.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.