Poslanci LDS Darja Lavtižar Bebler, Milan M. Cvikl, Anton Rop in Marko Pavliha so okrog opoldneva predsednika državnega zbora Cukjatija obvestili, da z današnjim dnem nepreklicno izstopajo iz poslanskega kluba LDS.
Četverica nekdanjih poslancev LDS je na skupni tiskovni konferenci potrdila, da se pogajajo o prestopu v poslansko skupino Socialnih demokratov (SD).
Brez izzivov in pod pritiskom
"Ko in če se bodo dokončno dogovorili, bodo postali njeni člani," je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica poslanske skupine LDS Melita Župevc. V pogajanjih s poslanskim klubom SD jim zaenkrat "kaže dobro", njegovi polnopravni člani pa naj bi postali v sredo. Do takrat bodo svojo poslansko funkcijo opravljali kot samostojni poslanci.
Rop je ocenil, da "v tej liberalni demokraciji" ni več našel izzivov, po besedah Lavtižar Beblerjeve je bilo delo v poslanski skupini oteženo. "Čutila sem vse več pritiskov iz stranke," je povedala nekdanja poslanka LDS. Podpredsednik državnega zbora Marko Pavliha je povedal, da je stranka pritiskala na poslance in ustvarjala "areno medsebojnega prerivanja in izključevanja", medtem ko je Cvikl ocenil, da bodo s poslanci, ki so izstopili že pred časom, v parlamentu dobro sodelovali.
Kacin obžaluje
"Njihovo odločitev obžalujemo, jo pa spoštujemo, saj gre za njihovo osebno presojo," je o izstopu poslancev LDS iz poslanske skupine povedal predsednik stranke Jelko Kacin. Delo poslancev LDS bo po njegovem mnenju odslej še bolj zahtevno. Kacin je povedal, da morajo liberalni demokrati v prihodnje pridobiti ponovni ugled v javnosti. "Skupaj s kolegi, ki so prestopili, in njihovimi poslanskimi klubi bomo poskušali oblikovati prepričljivo alternativo sedanji koaliciji in njeni oblasti," je poudaril Kacin, ki na novinarska vprašanja ni želel odgovarjati.
SD bo najmočnejša skupina v parlamentu
Socialni demokrati po zadnjih javnomnenjskih raziskavah vodijo po priljubljenosti med strankami. "Do nadaljnjega o tem ne dajemo izjav," je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč odgovoril na vprašanje, kako daleč so pogovori z donedavnimi poslanci LDS.
S prihodom nekdanjih poslancev LDS bo SD s 14 poslanci postala najmočnejša opozicijska parlamentarna skupina, LDS pa bi bila po moči s 13 poslanci na tretjem mestu. V poslanski skupino LDS so tako ostali samo še Anton Anderlič, Geza Džuban, Ljubo Germič, Aleš Gulič, Miran Jerič, Rudolf Moge, Milan Petek, Borut Sajovic, Mitja Slavinec, Jožef Školč, Matjaž Švagan in Vili Trofenik.
Z odhodi iz LDS še ni konec
Poslanski klub LDS je trenutno brez predsednika in podpredsednika, saj sta odstopila tako Rop kot Cvikl. Predsednik sveta stranke Aleš Gulič namerava v torek Jožefa Školča predlagati za začasnega vodjo poslanske skupine. Sicer Gulič ocenjuje, da je z odhodi iz LDS "za zdaj konec, saj so razmere v poslanski skupini trenutno dokaj stabilne".
Kot kaže, izstopov še ni konec, saj o tem razmišlja še najmanj sedem poslancev LDS, in sicer Slavko Gaber, Ljubo Germič, Vili Trofenik, Geza Džuban, Mitja Slavinec, Miran Jerič in Matjaž Švagan. Kot smo izvedeli, bodo že v torek imeli poseben sestanek, na katerem naj bi se pogovarjali, kaj naj storijo. Trenutno je najbolj verjetno, da bodo nekateri od teh prestopili v poslansko skupino Mateja Lahovnika, nekateri pa naj bi postali samostojni poslanci.
Kot je znano, so LDS januarja zapustili nekateri izmed najvidnejših članov, Matej Lahovnik, Milan M. Cvikl in Slavko Gaber. Mesec kasneje so iz stranke izstopili še poslanci Pavel Gantar, Davorin Terčon, Majda Širca, Cveta Zalokar Oražem in Alojz Posedel, ki so v državnem zboru ustanovili poslansko skupino 'nepovezanih'. Preden je pričela politično razpadati, je imela liberalna demokracija v državnem zboru 23 poslancev.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.