Ožje vodstvo Socialnih demokratov se je sestalo na klavzuri v Ljubljani, kjer je razpravljalo o morebitni kandidaturi predsednika stranke in poslanca v Evropskem parlamentu Boruta Pahorja za predsednika države na jesenskih volitvah.
Vodstvo stranke je Pahorju svetovalo, naj ne kandidira za predsednika, temveč naj stranko raje popelje na parlamentarne volitve, ki bodo prihodnje leto. Pahor bo svojo odločitev sprejel v štirinajstih dneh.
Pahor je povedal, da bo pretehtal mnenje stranke ter jim bo v roku 14 dni sporočil, kako se je odločil. Medtem bo opravil več razgovorov z ljudmi, nato pa bo stranko in javnost obvestil o svoji odločitvi. "Nič se mi ne mudi. Za nas ni bistveno, da bo odločitev hitra, temveč da bo prava," je na tradicionalnem srečanju SD v Mostecu povedal prvak stranke. Pretehtal bo vse razloge, ki jih je danes na klavzuri "slišal za in proti kandidaturi", dodaja.
Predsedstvo, ki dokončno odloča o kandidatu stranke, bo, kot je na tradicionalnem srečanju SD v Mostecu povedal podpredsednik SD Igor Lukšič, spoštovalo njegovo odločitev.
Pahor bo pretuhtal mnenje stranke
Prvak SD se sicer, kot poudarja, želi podati v predsedniško tekmo, vendar odločitev o kandidaturi prepušča stranki. Kot predsednik države pa bi se mu zdelo najpomembneje oblikovati vrednostno soglasje Slovencev in Slovenk glede prihodnosti države. "Mislim, da imam nekatere značajske in politične lastnosti, ki ustrezajo tej službi, seveda pa je vse odvisno od podpore ljudi, ki stojijo za mano, saj si brez take podpore kandidature niti ne smem privoščiti," je pred mesecem dni pojasnil Pahor.
Kot je znano, je Pahor konec marca javnosti sporočil, da se je pripravljen podati v predsedniško tekmo, vendar le, če bi užival zaupanje "najožjih sodelavcev in volivcev". "Tej osebni želji pa sem se pripravljen odreči, če takšne podpore ne bo," pa je 3. aprila povedal ob predsedstvu stranke. Pahor je nato v začetku maja napovedal, da bo o kandidaturi za predsednika republike odločilo predsedstvo stranke. "Javnost pa že pozna mojo intimno odločitev, da sem pripravljen kandidirati," je takrat dejal Pahor.
Prihodnost SD
Na novinarsko vprašanje, kdo bi v primeru zmage na jesenskih volitvah lahko prevzel vodenje te največje opozicijske stranke, je Pahor odgovoril, da tudi če ima kakšne preference, jih ne bo povedal. "Saj nisem monarh, te pravice nimam," je dejal. "Če bi prišlo do odločitve o kandidaturi, potem sem dolžan kot predsednik povedati, kakšen je moj načrt vodenja stranke do samih volitev in za čas po njih, vendar brez imen," je še dodal.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.